Bugungi kunda, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash borasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “O‘zagroinspeksiya” tomonidan Respublikamizda mahalliy yetishtiriladigan va xorijdan kirib keladigan urug‘liklarni tezkor va yuqori aniqlikda ekinboplik sifat ko‘rsatkichlarini baholash bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus shahrida joylashgan hududiy laboratoriya yangidan barpo etildi. Bugun ushbu maskanning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining boshlig‘i Farxod Ermanov hamda bir qator soha rahbarlari ishtirok etishdi.
Jahon banki tomonidan ajratilgan 4 mln AQSH dollari miqdoridagi grant mablag‘lar hisobiga laboratoriya eng so‘nggi zamonaviy uskunalar bilan jihozlanib, modernizatsiya qilindi va natijada o‘tkaziladigan sinovlarda ish samaradorligi va tezkorligi oshishiga hamda inson omilini keskin kamayishiga olib keldi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida Paxta-to‘qimachilik klasterlari va urug‘lik bilan shug‘ullanuvchi korxonalarda urug‘liklarni yetishtirish, jamg‘arish, saqlash, qayta ishlash va ekish uchun realizatsiya qilish jarayonlarida urug‘liklarni sifatini taʼminlashga hamda sifati past urug‘liklarni ekilib ketishining oldi olinmoqda.
Bugungi kunda, mazkur Laboratoriya tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikadagi mavjud Paxta-to‘qimachilik klasterlari tomonidan ishlab chiqarilayotgan paxta mahsulotlari, yaʼni paxta tolasi, paxta momig‘i va paxta texnik chigitini sifat ko‘rsatkichlarini aniqlash, texnik chigitning yog‘dorlik ko‘rsatkichini aniqlash, ularga hujjatlar rasmiylashtirish hamda ishlab chiqarilayotgan paxta toylari vaznini o‘lchash ishlari amalga oshirilmoqda. Jumladan, Paxta tolasining sifat ko‘rsatkichlarini zamonaviy HVI tizimida aniqlash jarayonida birgina tolaning 14 ta sifat ko‘rsatkichlari aniqlanadi.
Buning natijasida, paxtachilikda ilg‘or hisoblangan AQSH va Avstraliya tajribasini hisobga olgan holda tolani akkreditlangan sinov laboratoriyalarida sifat ko‘rsatkichlari bo‘yicha baholanishi (HVI) natijasida dunyoda yetakchi to‘qimachilik brendlarning talablariga javob beradigan tayyor mahsulotlarning birlamchi kelib chiqish hujjati shakllanadi.
HVI tizimida sinovdan o‘tkazilgan tolaning sifat ko‘rsatkichlari yagona maʼlumotlar bazasiga kiritilishi va ularni navlar kesimida tahlil qilinishi natijasida, mahalliy sharoitda yetishtirilayotgan seleksiya navlarining tola sifatini buzilishi oldi olinishi hamda yangi navlar yaratish yo‘nalishlarini tanlashga xizmat qiladi.
Maʼlumot uchun, Agroinspeksiya huzuridagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sifatini baholash markazi” davlat muassasining Respublika bo‘yicha jami 13 ta paxta mahsulotlarini sinash laboratoriyalari mavjud bo‘lib, paxta tolasini sinash uchun 35 ta HVI tizimlari bilan jihozlangan. Barcha laboratoriyalarda sinovlar o‘tkazish uchun ko‘p yillik tajribaga ega malakali xodimlar bilan taʼminlangan. Barcha  hududiy laboratoriyalarda mavjud bo‘lgan  HVI-900 va HVI-1000 tizimlarini to‘g‘ri va aniq ishlashligini doimiy o‘rganib borish, uchun boshqa mamlakatlarni sinov uskunalarida bilan taqqoslash maqsadida “ICA Bremen” paxta tolasini sinovdan o‘tkazish va tadqiqot global markazi hamda Commercial standardization of Instrument testing of cotton (CSITC)-paxtaning instrumental sinovning tijorat standartizatsiyasi xalqaro raund-testlarda ishtirok etib kelinmoqda.
Shuningdek Markaz tomonidan Yog‘-moy korxonalari tomonidan texnik chigitni qayta ishlab chiqarishdan avval uni YAMR analizatori (yaderny magnitny rezonans) chigit yog‘dorlik miqdori mutaxassis xodimlari tomonidan aniqlanadi.
“Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sifatini baholash markazi” davlat muassasida tashkil qilgan “Paxta tolasini klassifikatsiyalash, sertifikatlash va marketingi” kurslarida filial mutaxassislari paxta tolasini nav va sinflarini aniqlash va dunyo bozorida paxta tolasini sotilishi bo‘yicha malakalarini oshirib kelishmoqda.
Ushbu o‘quv kursi orqali paxta mahsulotlarini sinov va sertifikatlash jarayonlari bo‘yicha malakali mutaxassislar tayyorlanib kadrlar zaxirasi yaratib borilmoqda.
Muxtasar aytganda, Inspeksiya tizimini yana-da takomillashtirishga qaratilgan Hukumat qarorlari asosida ajratilayotgan grant mablag‘laridan maqsadli foydalanish natijasida, kelgusida mamlakatimiz dehqonlari va fermerlariga kafolatlangan hamda biologik xavfsiz urug‘liklarning yetkazib berilishiga erishiladi. Buning natijasida esa, qishloq xo‘jaligida amalga oshirilayotgan islohotlarning tub mohiyati bo‘lgan aholimiz dasturxonining to‘kin sochinligi taʼminlanadi.

Хорошие новости: новая лаборатория — важный шаг в обеспечении безопасности пищевых продуктов
Сегодня в целях обеспечения безопасности пищевых продуктов Узагроинспекция при Министерстве сельского хозяйства создала новую региональную лабораторию, расположенную в городе Нукусе Республики Каракалпакстан, для оперативной и высокоточной оценки показателей качества семян, выращенных на местах и ​​импортированных из-за границы. . Сегодня состоялась церемония открытия этого объекта. На церемонии открытия лаборатории присутствовали глава Совета Министров Республики Каракалпакстан Фарход Эрманов и ряд руководителей отрасли.
Лаборатория была оснащена и модернизирована новейшим современным оборудованием за счет гранта в 4 миллиона долларов США, выделенного Всемирным банком, что привело к повышению эффективности и скорости проведения исследований и резкому снижению человеческого фактора. Также в хлопко-текстильных кластерах и семенных предприятиях Республики Каракалпакстан необходимо обеспечить качество семян в процессах выращивания, накопления, хранения, переработки и реализации семян на посадку и некачественных семян. не позволяют посадить
На сегодняшний день данная лаборатория определяет показатели качества хлопчатобумажной продукции, производимой действующими хлопково-текстильными кластерами Республики Каракалпакстан, а именно хлопкового волокна, ваты и технических семян хлопчатника, а также определяет показатель маслянистости технических семян, выдает документы. им и проводятся замеры веса произведенных тюков хлопка. В частности, в процессе определения показателей качества хлопкового волокна в современной системе HVI определяются 14 показателей качества одного волокна.
В результате с учетом опыта США и Австралии, считающихся передовыми в производстве хлопка, волокно оценивается по показателям качества (HVI) в аккредитованных испытательных лабораториях, в результате чего формируется первичный документ о происхождении хлопка. готовая продукция, отвечающая требованиям ведущих мировых текстильных брендов.
В результате внесения показателей качества волокна, испытанного в системе HVI, в единую базу данных и анализа их в сечении сортов, это позволяет предотвратить нарушение качества волокна селекционных сортов, выращиваемых в местных условиях, и выбирать направления создания новых сортов.
Для справки, ГУ «Центр оценки качества сельхозпродукции» при Агроинспекции имеет в общей сложности 13 лабораторий по испытанию хлопковой продукции по республике, оснащенных 35 системами HVI для испытания хлопкового волокна. Все лаборатории укомплектованы квалифицированным персоналом с многолетним опытом проведения испытаний. С целью постоянного изучения правильной и точной работы систем HVI-900 и HVI-1000, имеющихся во всех региональных лабораториях, для сравнения с испытательным оборудованием других стран, проводятся испытания хлопкового волокна «ICA Бремен» и исследования носят глобальный характер. Центр коммерческой стандартизации инструментальных испытаний хлопка (ЦСИТС) - коммерческая стандартизация инструментальных испытаний хлопка принимает участие в международных круглых испытаниях.Для справки, ГУ «Центр оценки качества сельхозпродукции» при Агроинспекции имеет в общей сложности 13 лабораторий по испытанию хлопковой продукции по республике, оснащенных 35 системами HVI для испытания хлопкового волокна. Все лаборатории укомплектованы квалифицированным персоналом с многолетним опытом проведения испытаний. С целью постоянного изучения правильной и точной работы систем HVI-900 и HVI-1000, имеющихся во всех региональных лабораториях, для сравнения с испытательным оборудованием других стран, проводятся испытания хлопкового волокна «ICA Бремен» и исследования носят глобальный характер. Центр коммерческой стандартизации инструментальных испытаний хлопка (ЦСИТС) - коммерческая стандартизация инструментальных испытаний хлопка принимает участие в международных круглых испытаниях.
Также перед перепроизводством Центром технических семян содержание масла в семенах определяется специалистами-сотрудниками анализатора ЯМР (ядерно-магнитный резонанс).
На курсах «Классификация, сертификация и маркетинг хлопкового волокна», организованных ГУ «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции», специалисты отрасли совершенствуют навыки определения видов и классов хлопкового волокна и реализации хлопкового волокна на мировом рынке.На курсах «Классификация, сертификация и маркетинг хлопкового волокна», организованных ГУ «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции», специалисты отрасли совершенствуют навыки определения видов и классов хлопкового волокна и реализации хлопкового волокна на мировом рынке.
Посредством данного учебного курса происходит обучение квалифицированных специалистов процессам испытаний и сертификации хлопковой продукции.
Словом, в результате целевого использования грантов, выделенных на основании постановлений Правительства, направленных на дальнейшее совершенствование системы инспекции, гарантированные и биологически безопасные семена будут в будущем поставляться фермерам и фермерам нашей страны. В результате этого будет обеспечена полнота таблицы нашего населения, в чем и состоит суть реформ, реализуемых в сельском хозяйстве.