Farg‘ona: don qabul qilish korxonalariga sifatli bug‘doy yetkazilmoqda
Joriy 2024-yilda Farg‘ona viloyatidagi fermer xo‘jaliklari va g‘allachilik klasterlari tomonidan don korxonalari va ularga qarashli don qabul qilish shoxobchalariga davlat ehtiyoji uchun 82 ming 200 tonna tovar bug‘doy va 19 ming 700 tonna urug‘lik don topshirish bo‘yicha kontraktatsiya shartnomalari tuzilgan va kontraktatsiya shartnomalarida davlat ehtiyoji uchun 3-sinf talabiga mos bug‘doy doni topshirishlari belgilangan.
Shuningdek, 2024 yil g‘alla hosilidan Farg‘ona viloyati bo‘yicha joriy yilning 24 iyun holatiga don korxonalariga 204 ming 741 tonna bug‘doy doni qabul qilindi.
Qabul qilingan bug‘doyning 192 ming 796 tonnasi yoki 97,6 foizi 3-sinfga qabul qilinib, o‘rtacha namligi 12,3 foizni, iflosligi 2,9 foizni, don aralashmasi 4,0 foizni, natura og‘irligi 758 gr/lni va kleykovina miqdori 23 foizni tashkil qilmoqda.
Bug‘doyning sinfini aniqlashda yuqorida qayd etilgan davlat standartida ko‘rsatilgan don sifat ko‘rsatkichlarining eng yomon sifat ko‘rsatkichi eʼtiborga olinadi va bu bug‘doyning sinfidan kelib chiqib narxini belgilovchi asosiy omil bo‘lib hisoblanadi. Bug‘doy sinfi qancha yuqori bo‘lsa uning sifati yuqori va narxi baland bo‘ladi. Fermer xo‘jaligi bilan don qabul qilish korxonasi o‘rtasida tuzilgan kontraktatsiya shartnomasiga asosan topshirilayotgan bug‘doy doni davlat standartida ko‘rsatilgan cheklangan meʼyorga asosan namligi 17,0 foizdan, ifloslik aralashmasi 5,0 foizdan, don aralashmasi 15,0 foizdan yuqori, natura og‘irligi 710 G/l dan past bo‘lmasligi belgilangan.
Qabul qilinayotgan donning sifatini kunlik tahlil qilib borish va donning sifati bo‘yicha yuzaga keladigan nizoli masalalarni joyida hal etish uchun Inspeksiyaning markaziy apparatida, Farg‘ona hududiy boshqarmasida “Ishchi guruhlari” tashkil qilingan.
Davlat ehtiyojlari uchun xarid qilinayotgan boshoqli donning sifat ko‘rsatkichlari to‘g‘ri tahlil qilinishi Inspeksiya mutaxassislari tomonidan kunlik nazoratga olingan.
Don topshiruvchilar va qabul qiluvchi korxonalar o‘rtasida donning sifati bo‘yicha yuzaga kelayotgan nizoli masalalar joyida hal etib kelinmoqda.

Fergana: high-quality wheat is delivered to grain receiving enterprises
In the current year 2024, farms and grain production clusters in Fergana region have concluded contractual agreements for the transfer of 82 thousand 200 tons of commercial wheat and 19 thousand 700 tons of seed grain for state needs to grain enterprises and their grain receiving stations. it is determined that they will hand over wheat grain according to the class requirement.
Also, 204 thousand 741 tons of wheat grains were received from the grain harvest of 2024 in the Fergana region as of June 24 of this year.
192 thousand 796 tons or 97.6% of the received wheat was accepted for the 3rd grade, the average moisture content is 12.3%, dirtiness is 2.9%, grain mixture is 4.0%, natural weight is 758 gr/l and gluten content is 23%. is doing
When determining the class of wheat, the worst quality indicator of the grain quality indicators specified in the above-mentioned state standard is taken into account, and this is the main factor determining the price of wheat based on the class. The higher the grade of wheat, the higher its quality and price. According to the limited standard specified in the state standard, the wheat grain delivered under the contractual agreement concluded between the farm and the grain receiving enterprise has a moisture content of more than 17.0 percent, a mixture of impurities of more than 5.0 percent, a mixture of grain more than 15.0 percent, and a physical weight of less than 710 g/l. it is determined not to be.
"Working groups" were organized in the central office of the Inspectorate, in the Fergana regional administration, to analyze the quality of received grain on a daily basis and to resolve conflicting issues arising on the quality of grain on the spot.
The quality indicators of spiked grain purchased for state needs are properly analyzed by the Inspectorate specialists.
Disputes arising between grain suppliers and receiving enterprises regarding the quality of grain are being resolved on the spot.