Urug‘lik kartoshkalarga muvofiqlik sertifikatlari berilmoqda
Respublikada joriy yil ertangi va g‘alladan bo‘shagan jami 47 ming 223 gektar maydonlarda kartoshka ekish rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu maydonlar uchun 132 ming 281 tonna urug‘lik kartoshka talab etiladi.
Bugungi kun holatida Respublikamiz hududiga importyor korxonalar tomonidan xorijiy mamlakatlardan jami 678 tonna yuqori avlodli urug‘lik kartoshkalar hamda Respublikamiz hududlarida 2023-yil hosilidan 2024-yil hosili uchun urug‘lik maqsadlarida ekilib, jamg‘arilgan 6 ming 224 tonna  mahalliy urug‘liklardan muvofiqlik sertifikati olish uchun "O‘zagroinspeksiya" qoshidagi Markazga onlayn arizalar kelib tushgan va tegishli tartibda urug‘liklardan namunalar olinib, laboratoriya tahlillari o‘tkazilishi taʼminlandi.
Laboratoriya tahlillariga ko‘ra, 6 ming 473 tonnasiga yaroqliligi bo‘yicha muvofiqlik sertifikati berilgan bo‘lsa, 429 tonnasi ekish uchun yaroqsiz ekanligi aniqlanib,  "O‘zagroinspeksiya" qoshidagi Markaz tomonidan tegishli tartibda bayonnomalar rasmiylashtirilib, tadbirkorlik subyektiga yetkazilishi taʼminlandi.
O‘zagroinspeksiyaning hududiy boshqarmalari va tuman bo‘limlari tomonidan mavsum davomida kartoshka ekiladigan xo‘jalik subyektlarining maydonlarida sifatli sertifikatlangan urug‘lik kartoshkalarning ekilishi, urug‘liklarni o‘z muddatida kechiktirmasdan muvofiqlik sertifikati berilishi va fermer, klaster va boshqa korxonalarga yetkazib berilishi nazorat qilib boriladi.

Certificates of conformity are issued for seed potatoes
Potatoes are planned to be planted on a total of 47,223 hectares of fields that have been freed from grain this year, and 132,281 tons of seed potatoes are required for these areas.
In the current situation, a total of 678 tons of high-generation seed potatoes from foreign countries and 6 thousand 224 tons of local seeds planted and accumulated in the territory of our Republic from the harvest of 2023 to the harvest of 2024 are sent online to the Center under "Uzagroinspektsiya" to obtain a certificate of conformity. applications were received and samples were taken from the seeds in the appropriate order and laboratory analyzes were carried out.
According to the laboratory analysis, 6 thousand 473 tons were given a certificate of suitability, while 429 tons were found to be unfit for planting, reports were drawn up by the Center under "Ozagroinspeksiya" and delivered to the business entity.
Regional departments and district departments of "Uzagroinspektsiya" control the planting of certified seed potatoes in the fields of economic entities where potatoes are planted during the season, the certification of seeds is issued without delay and they are delivered to farmers, clusters and other enterprises.