"O‘zagroinspeksiya" tomonidan 2024-yil paxta yig‘im-terim mavsumida qatnashadigan paxta tashish texnikalari, jumladan transport traktorlari va tirkamalarini mavsumga tayyorlash ishlarining borishi ustidan nazorat o‘rnatilgan.
Joriy yilgi mavsumda respublika bo‘yicha jami 15 281 dona transport traktorlari va 24 280 dona tirkamalarni mavsumga tayyorlash rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu texnikalarining jumladan, transport traktorlarining 9 018 donasi (59%) va tirkamalarning 12 383 donasi (51%) oxirgi 5 yilda xarid qilingan texnikalar tashkil etadi.
Bugungi kun holatiga Respublika bo‘yicha jami 12 365 dona (81%)  transport traktorlari va 13 127 donasi (54%) tirkamalarni taʼmirlash ishlari yakunlandi.
Qolgan texnikalarni ham qisqa muddatlarda mavsumga tayyor holatga keltirish bo‘yicha taʼmirlash ishlari olib borilmoqda.
Bu yildan boshlab Hududlarda tadbirkorlik subyektlari tomonidan mobil ustaxonalar va kerakli ehtiyot qismlar sotuv shahobchalari texnikalarni taʼmirlash maskanlarida tashkil etilishi yo‘lga qo‘yildi.
Yaratilgan ushbu qulayliklar natijasida texnika egalarining ehtiyot qismlarni xarid qilish uchun bozorma-bozor yurib ortiqcha vaqt sarf bo‘lishining oldi olinmoqda.
"O‘zagroinspeksiya" tomonidan texnikalarning sifatli taʼmirlanishini nazorat qilishda asosan, texnikalarning shinalari va yoritish chiroqlarining sozligiga, nur qaytargichlar bilan jihozlanganligiga, shuningdek, tirkamalar setkalarining butligi va burish moslamasi (dishlo) ning sozligiga alohida eʼtibor qaratilmoqda.

About 40,000 cotton transport machines will participate in the season
"Uzagroinspektsiya" has established control over the progress of preparation for the season of cotton transportation equipment, including transport tractors and trailers, which will participate in the 2024 cotton harvesting season.
In the current season, a total of 15,281 units of transport tractors and 24,280 units of trailers are planned to be prepared for the season in the republic, including 9,018 units (59%) of transport tractors and 12,383 units (51%) of trailers in the last 5 years. purchased equipment.
As of today, a total of 12,365 units (81%) of transport tractors and 13,127 units (54%) of trailers have been repaired across the Republic.
Repair works are being carried out to bring the remaining equipment to a state ready for the season in a short period of time.
Starting from this year, business entities in the regions started to establish mobile workshops and branches selling necessary spare parts in the places of equipment repair.
As a result of these conveniences, equipment owners are prevented from spending excessive time walking from market to market to purchase spare parts.
"Uzagroinspeksiya" in controlling the quality repair of machinery pays special attention to the adjustment of tires and lights of the equipment, the equipment with reflectors, as well as the integrity of trailer grids and the adjustment of the turning device (dishlo).