Ko‘hna Samarqand shahriga sayohat tashkil etildi.
“O‘zagroinspeksiya” Qashqdaryo viloyat boshqarmasi boshlig‘ining qo‘llab-quvvatlashi  hamda viloyat Kasaba uyushmasi tashabbusi bilan qishloq xo‘jaligi sohasi mehnat jamoalarida uzoq yillar davomida faoliyat olib borayotgan xodimlar, faollar, xotin-qizlar va mehnat faxriylari uchun o‘zining boy tarixiy va madaniy merosiga ega bo‘lgan, qadimiy va hamisha navqiron bo‘lmish ko‘hna Samarqand shahriga sayohat tashkil etildi.
Dastlab sayohat, Xo‘ja Doniyor ziyoratgohi, Sayohat Shoxi zinda yodgorligi, Islom Karimov maqbarasi, Amir Temur maqbarasida aziz avliyolar, pir-u bobokalonlar  haqqiga Qurʼon tilovat qilinishi ziyorati bilan boshlandi.
Sayohatning ikkinchi yarmi Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi,   Registon ansambli (Sherdor, Tillakori, Mirzo Ulug‘bek madrasalari) hamda Bibixonim madrasasi bilan davom etar ekan, Sayohatchilar tarixiy obidalar, ulardagi naqshinkor bezaklar, ganchkorlik namunalari, ota-bobolarimizning ilm-fan taraqqiyotidagi qudrati va donishmandligi, insoniyat taraqqiyotiga ulkan hissa qo‘shganligiga yana bir bor guvoh bo‘ldilar.
Shuningdek, Samarqandning noyob meʼmoriy obidalari hamda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan shaharda barpo etilgan madaniy-maʼrifiy inshootlar, sayilgohlar va shaharda qad ko‘tarayotgan binolarni tomosha qildilar.
“Boqiy shahar” majmuasiga borgan sayohatchilar qalbida yana bir bor milliy g‘urur uyg‘ondi. Buni ularning quvonchga to‘lgan ko‘zlarida va o‘zaro suhbatlarida ko‘rish mumkin edi.
Shu o‘rinda aytish kerak, “Boqiy shahar” majmuasi, Kongress xoll, 8 ta zamonaviy mehmonxona, amfiteatr va ko‘plab boshqa obyektlardan iborat bu muhtasham markazning barpo etilishi azim Samarqand ko‘rkiga yana-da fayzi tarovat bag‘ishlagan.
Ko‘hna va hamisha navqiron shahar deya taʼrif beriladigan Samarqandning tarixi va keyingi yillarda bu yerda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari uning shuhratini yana-da oshirayotganiga sayohatchilar guvoh bo‘ldilar.
“Samarqand shahriga bo‘lgan sayohat viloyatimizning qishloq xo‘jaligi sohasi  mehnat jamoalarida faoliyat olib borayotgan xodimlari bilan tanishish, ishchanlik va do‘stlik rishtalarini bog‘lashga sabab bo‘ldi.” - deydi O‘zagroinspeksiyaning Qashqadaryo viloyat Oila va xotin-qizlar masalalari bo‘yicha boshlang‘ich tashkilot raisi  Dildora Xayriyeva.
Samarqand qadimdan o‘zining betakror go‘zalligi, ajoyib ob-havosi, shirin suvi va mazali nonlari bilan dunyoga mashhur shahar bo‘lgan. Oradan qancha asrlar o‘tsa hamki mazkur shahar hali-hanuz odamlarni o‘ziga ohanrabodek jalb qilib kelmoqda. Sayohat davomida navqiron Samarqandning qadimiy tarixi va mustaqillik yillarida barpo etilgan bunyodkorlik majmualari to‘g‘risida katta taassurotlarga ega bo‘ldilar.

A trip to the ancient city of Samarkand was organized
With the support of the head of the regional department of "Uzagroinspektsiya" Kashkdarya and the initiative of the regional trade union, for employees, activists, women and labor veterans who have been working for many years in the labor unions of the agricultural sector, which has its rich historical and cultural heritage, ancient and always a trip to the famous old city of Samarkand was organized.
First, the trip began with a visit to Khoja Daniyor shrine, Sayohat Shahi prison monument, Islam Karimov mausoleum, Amir Temur mausoleum, recitation of the Qur'an in honor of dear saints and great-grandfathers.
The second half of the trip continues with the Mirzo Ulugbek Observatory, the Registan Ensemble (Sherdor, Tillakori, Mirzo Ulugbek madrasas) and the Bibikhanim madrasa. once again witnessed their great contribution.
They also saw the unique architectural monuments of Samarkand and the cultural and educational facilities, parks and buildings that are rising in the city at the initiative of the head of our state.
National pride was once again awakened in the hearts of travelers who went to the "Eternal City" complex. It could be seen in their joyful eyes and in their conversations.
At this point, it should be said that the construction of this magnificent center consisting of the "Eternal City" complex, congress hall, 8 modern hotels, an amphitheater and many other objects has given more interest to the beauty of Samarkand.
Travelers have witnessed the history of Samarkand, which is described as an old and always modern city, and the creative works carried out here in recent years, which have further increased its fame.
"The trip to the city of Samarkand was a reason to get acquainted with the employees of the agricultural sector of our region, who are working in labor teams, and to establish friendships." - says Dildora Khairiyeva, head of the primary organization for family and women's issues of the Kashkadarya region of Uzagroinspektsiya.
Samarkand has long been a world-famous city for its unique beauty, wonderful weather, sweet water and delicious bread. Centuries later, this city still attracts people like an iron rod. During the trip, the visitors got a great impression of the ancient history of Samarkand and the creative complexes built during the years of independence.