Ko‘hna Samarqand shahriga sayohat tashkil etildi.
“O‘zagroinspeksiya” Qashqdaryo viloyat boshqarmasi boshlig‘ining qo‘llab-quvvatlashi  hamda viloyat Kasaba uyushmasi tashabbusi bilan qishloq xo‘jaligi sohasi mehnat jamoalarida uzoq yillar davomida faoliyat olib borayotgan xodimlar, faollar, xotin-qizlar va mehnat faxriylari uchun o‘zining boy tarixiy va madaniy merosiga ega bo‘lgan, qadimiy va hamisha navqiron bo‘lmish ko‘hna Samarqand shahriga sayohat tashkil etildi.
Dastlab sayohat, Xo‘ja Doniyor ziyoratgohi, Sayohat Shoxi zinda yodgorligi, Islom Karimov maqbarasi, Amir Temur maqbarasida aziz avliyolar, pir-u bobokalonlar  haqqiga Qurʼon tilovat qilinishi ziyorati bilan boshlandi.
Sayohatning ikkinchi yarmi Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi,   Registon ansambli (Sherdor, Tillakori, Mirzo Ulug‘bek madrasalari) hamda Bibixonim madrasasi bilan davom etar ekan, Sayohatchilar tarixiy obidalar, ulardagi naqshinkor bezaklar, ganchkorlik namunalari, ota-bobolarimizning ilm-fan taraqqiyotidagi qudrati va donishmandligi, insoniyat taraqqiyotiga ulkan hissa qo‘shganligiga yana bir bor guvoh bo‘ldilar.
Shuningdek, Samarqandning noyob meʼmoriy obidalari hamda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan shaharda barpo etilgan madaniy-maʼrifiy inshootlar, sayilgohlar va shaharda qad ko‘tarayotgan binolarni tomosha qildilar.
“Boqiy shahar” majmuasiga borgan sayohatchilar qalbida yana bir bor milliy g‘urur uyg‘ondi. Buni ularning quvonchga to‘lgan ko‘zlarida va o‘zaro suhbatlarida ko‘rish mumkin edi.
Shu o‘rinda aytish kerak, “Boqiy shahar” majmuasi, Kongress xoll, 8 ta zamonaviy mehmonxona, amfiteatr va ko‘plab boshqa obyektlardan iborat bu muhtasham markazning barpo etilishi azim Samarqand ko‘rkiga yana-da fayzi tarovat bag‘ishlagan.
Ko‘hna va hamisha navqiron shahar deya taʼrif beriladigan Samarqandning tarixi va keyingi yillarda bu yerda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari uning shuhratini yana-da oshirayotganiga sayohatchilar guvoh bo‘ldilar.
“Samarqand shahriga bo‘lgan sayohat viloyatimizning qishloq xo‘jaligi sohasi  mehnat jamoalarida faoliyat olib borayotgan xodimlari bilan tanishish, ishchanlik va do‘stlik rishtalarini bog‘lashga sabab bo‘ldi.” - deydi O‘zagroinspeksiyaning Qashqadaryo viloyat Oila va xotin-qizlar masalalari bo‘yicha boshlang‘ich tashkilot raisi  Dildora Xayriyeva.
Samarqand qadimdan o‘zining betakror go‘zalligi, ajoyib ob-havosi, shirin suvi va mazali nonlari bilan dunyoga mashhur shahar bo‘lgan. Oradan qancha asrlar o‘tsa hamki mazkur shahar hali-hanuz odamlarni o‘ziga ohanrabodek jalb qilib kelmoqda. Sayohat davomida navqiron Samarqandning qadimiy tarixi va mustaqillik yillarida barpo etilgan bunyodkorlik majmualari to‘g‘risida katta taassurotlarga ega bo‘ldilar.

Организована поездка в древний город Самарканд.
При поддержке начальника областного управления «Узагроинспекции» Кашкарьи и инициативе областного профсоюза, для сотрудников, активистов, женщин и ветеранов труда, много лет работающих в профсоюзах аграрной отрасли, которые имеет свое богатое историческое и культурное наследие, древнее и всегда организовывалось путешествие в знаменитый старый город Самарканд.
Сначала поездка началась с посещения храма Ходжа Даниера, памятника тюрьме Сайохат Шахи, мавзолея Ислама Каримова, мавзолея Амира Темура, чтения Корана в честь дорогих святых и прадедов.
Вторая половина поездки продолжается обсерваторией Мирзо Улугбека, ансамблем Регистан (медресе Шердор, Тиллакори, Мирзо Улугбека) и медресе Бибиханим еще раз стали свидетелями своего большого вклада.
Они также осмотрели уникальные памятники архитектуры Самарканда и культурно-просветительские объекты, парки и здания, возводящиеся в городе по инициативе главы нашего государства.
В сердцах путешественников, отправившихся в комплекс «Вечный город», вновь пробудилась национальная гордость. Это было видно по их радостным глазам и по их разговорам.
Здесь следует сказать, что строительство этого великолепного центра, состоящего из комплекса «Вечный город», конгресс-холла, 8 современных отелей, амфитеатра и многих других объектов, придало еще больший интерес к красотам Самарканда.
Путешественники стали свидетелями истории Самарканда, описываемого как старинный и всегда современный город, и созидательных работ, проведенных здесь в последние годы, еще больше приумноживших его славу.
«Поездка в город Самарканд стала поводом познакомиться с работниками агропромышленного комплекса нашей области, работающими в трудовых бригадах, и установить дружеские отношения». - говорит Дилдора Хайриева, руководитель первичной организации по вопросам семьи и женщин Кашкадарьинской области Узагроинспекции.
Самарканд издавна является всемирно известным городом благодаря своей неповторимой красоте, прекрасной погоде, пресной воде и вкусному хлебу. Спустя столетия этот город по-прежнему притягивает людей, как железный прут. В ходе поездки гости получили прекрасное впечатление от древней истории Самарканда и творческих комплексов, построенных в годы независимости.