“ЎЗАГРОИНСПЕКСИЯ” ТОМОНИДАН 2024-ЙИЛ ДАВОМИДА АМАЛГА ОШИРИЛГАН ИШЛАР
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан қишлоқ хўжалиги соҳасидаги қонунчилик талабларига риоя этилиши юзасидан қуйидаги ишлар амалга оширилди.
Қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги қонун ва қонуности ҳужжатларига риоя қилиниши ва ижроси юзасидан Инспекция томонидан 83 408 та мониторинглар ўтказилиб, ташкилот ва корхоналарга 93 172 та огоҳномалар киритилди.
9 213 та хўжалик юритувчи субъектларда профилактика тадбирлари ўтказилиб, амалий ёрдамлар кўрсатилди.
Шунингдек, 17 886 та ўтказилган текширишлар давомида аниқланган қонунбузилиш ҳолатлари юзасидан Инспекция ваколати доирасида ҳуқуқбузарларга нисбатан 8 640 та ҳолатда 7 913 млн. сўм маъмурий жарималар қўлланилган.
Шу билан бирга, 4 258 та тақдимномалар тегишли ташкилот ва идораларга киритилди, 1 881 та материаллар қонуний қарор қабул қилиш учун суд ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш соҳасида қишлоқ хўжалиги ерларидан мақсадли фойланилиши бўйича мониторинглар олиб борилиб, 2 199 та ҳолатда 667 гектар ер майдонларида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланиб, уларга нисбатан қишлоқ хўжалиги ер майдонларини ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарилганлиги сабабли 303,5 млрд. сўм миқдорида қишлоқ хўжалигига етказилган зарар ҳисобланди.
Жумладан, 1 623 та ҳолатда 169 гектар майдонда ўзбошимчалик билан қурилиш қуриш, 441 та ҳолатда ердан фойдаланувчи томонидан ўзига ажратилган ер майдонининг 109 гектарида рухсатсиз қурилиш қуриш, 75 та ҳолатда 128 гектар майдонда рухсатсиз тупроқни унумдор қатламига зарар етказиш, 60 та ҳолатда 261 гектар майдонда қонучилик ҳужжатларига зид равишда ер ажратиш натижасида зарар етказилган.
Қишлоқ хўжалиги экинлари навларини жойлаштириш, нав софлиги ва уруғларнинг сифати соҳасидаги давлат сиёсатининг ижро қилиниши, уруғларни тайёрлаш, қайта ишлаш, сақлаш, сертификатлаш ва улардан фойдаланишда техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқ амалга оширилиши устидан назорат тадбирлари амалга оширилди.
Хусусан, 2024 йилда ўтказилган апробация тадбирларида 2 741 та субъектларнинг 34,4 минг гектар уруғлик (пахта, ғалла, картошка) майдонлари навдорлиги кўрсаткичлари паст бўлганлиги учун яроқсиз қилинди ва сифатсиз уруғликлар жамғарилишининг олди олинди.
Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини тайёрланишида 4,3 минг тонна (86 минг гектар) уруғлик чигит, 4,9 минг тонна (24,3 минг гектар) уруғлик дон ва 479 тонна (170 гектар) уруғлик картошка стандарт талабларига жавоб бермаганлиги учун номувофиқ топилиб, реализация қилиниши тўхтатилди ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчиларга катта миқдордаги иқтисодий зарар етказилши олди олинди.
Шу билан бирга, 211,4 минг тонна уруғлик донни нав ва авлодлар бўйича алоҳида майдончаларга жамғарилиши назорат қилинди.
Шунингдек, 93,5 минг тонна уруғлик пахта, шундан 90,5 минг тонна маҳаллий, 3 минг тонна хорижий пахта навлари қабул қилиш масканларида нав ва авлодлар бўйича алоҳида жамғарилилиши назорат қилинди.
Пахта хом-ашёси, дон ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш соҳасида, 2024 йил учун давлат ресурсига қабул қилинган 2 млн. 551 минг 241 тонна бошоқли донни, шундан, тайёрланган буғдойнинг 2 млн. 367 минг 947 тоннаси ёки 92,9 фоизи 3-синфга, 5 минг 963 тоннаси ёки 0,2 фоизи 4-синфга, 177 минг 331 тоннаси ёки 6,9 фоизи 5-синфга қабул қилиниши назорат қилинди.
Дон корхоналари томонидан келиб тушган 245 та f-30 шаклдаги тозалов далолатномалари ўрганилиб тегишли хулосалар берилди.
Давлат эҳтиёжидаги донлардан оқилона ва мақсадли фойдаланилишини таъминлаш, мамлакат ичида сотишда, экспорт-импорт жараёнларида меъёрий ҳужжатларга риоя этилаётганлигини назорат қилиш бўйича 2024 йилда импорт қилинган 873 минг 23 тонна дон маҳсулотларини ҳамда 39 313 тонна ун маҳсулотларининг сифати таҳлил қилиниб, тегишли хулосалар берилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 17 январдаги ПҚ-3479-сон қарорига асосан ёғ-мой корхоналарининг пахта техник чигитини тўлиқ технологик циклда мақсадли қайта ишлаганлиги ҳамда уларнинг маҳсулот сифатини тасдиқловчи гигиеник хулоса ва мувофиқлик сертификатларига эга эканлиги юзасидан 50 та ёғ- мой корхоналарда ўтказилган назорат тадбирларида 28 тасининг фаолияти белгиланган талабларга мувофиқ эмаслиги аниқланиб, сифатсиз ёғ ишлаб чиқарилишининг олдини олиш чоралари кўрилди.
2025 йил ҳосили учун кузги бошоқли дон экинларини парвариши бўйича ҳудудларда 8 243 та назорат тадбирлари ўтказилиб, ушбу тадбирлар давомида 9 202 та фермер хўжаликларининг 59 минг гектар майдонларида агротехник тадбирлар кечиктирилган ёки сифатсиз амалга оширилганлиги аниқланди.
Жумладан, 2 036 та фермер хўжаликларининг 10 минг гектар майдонида ғалла сийрак униб чиққанлиги, жойларда сифатсиз ер тайёрлаб дон эккан 690 та фермер хўжаликларининг 3,1 минг гектар ғалла майдонлари бугунги кунда ривождан орқада қолганлиги, шунингдек, 1 780 та фермер хўжаликлари томонидан 9,8 минг гектар майдонда суғориш ишлари сифатсиз ўтказилганлиги, 4 353 та фермер хўжаликлари томонидан 33 минг гектар ғалла майдонларига маҳаллий ўғит чиқармаганлиги аниқланган.
Ушбу ҳолатларни бартараф этиш мақсадида, соҳа масъулларига 167 та тақдимнома киритилиб, ғаллачилик фермер хўжаликларига 8 013 та огоҳлантиришлар берилди.
Қишлоқ хўжалиги техникаларини назорат қилишда, “Техникалар ҳисоби” тўғрисидаги маълумотлар алмашувида 6 турдаги ягона интерактив давлат хизматларидан фойдаланиш учун “мй.гов.уз” порталида мурожаат қилиш имконияти яратилди ва 16 та вазирлик идораларнинг ахборот тизимига интеграция қилиниб, сўровларга электрон жавоблар берилиши йўлга қўйилди.
Натижада 359 минг қишлоқ хўжалиги техникаларининг электрон базаси яратилди.
2024 йилда қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларига 36,9 млрд. сўмлик давлат хизматлари кўрсатилган.
Хусусан, 183 054 дона қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари йиллик техник кўрикдан ҳамда 36 849 дона давлат рўйхатидан ва қайта рўйхатдан ўтказилди.
Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларига давлат рўйхатига олинганлиги тўғрисида 76 791 дона техник паспорт ва 39 267 дона давлат рақам белгиси ҳамда 15 561 дона техник гувоҳнома, 20 033 дона тракторчи-машинист гувоҳномалари расмийлаштириб берилган.
Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги техникаларини, жумладан 3 156 дона ғалла ўриш комбайнларини, 1 262 дона дон экиш сеялкалар, 3 500 дона пуркагичлар, 15 281 дона транспорт тракторлари, 24 280 дона тиркамалар, 1 464 дона пахта териш машиналари ҳамда 5 814 дона ҳайдов тракторларини мавсумга тайёрлаш ва самарали ишлаши устидан назорат қилинди.
Жисмоний ва юридик шахслар томонидан Инспекциянинг ишонч рақами ва бошқа тармоқлар орқали жами 1 230 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, шундан 932 таси кўриб чиқилган ва 318 таси қаноатлантирилган, 604 тасига тушунтириш берилган.
Шунингдек, соҳага оид муаммоларни жойига чиққан ҳолда мулоқот қилиш орқали ўрганиш ҳамда уларни ҳал этиш мақсадида ўтказилган сайёр қабул ва учрашувларда 41 831 нафар жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилиниб, уларнинг муаммоларига жойида ечим топилган.

РАБОТЫ, ВЫПОЛНЕННЫЕ «УЗАГРОИНСПЕКЦИЕЙ» В ТЕЧЕНИИ 2024 ГОДА
Инспекцией по надзору за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан проведена следующая работа по соблюдению требований законодательства в аграрной сфере.
Инспекцией проведено 83 408 контрольных мероприятий по соблюдению и исполнению законов и нормативных актов в аграрной сфере, вынесено 93 172 предупреждения организациям и предприятиям.
В 9 213 субъектах предпринимательства проведены профилактические мероприятия и оказана практическая помощь.
Также по 8 640 фактам выявленных нарушений в ходе 17 886 проверок на нарушителей наложены административные штрафы на общую сумму 7 913 млн. сумов в пределах полномочий Инспекции.
Вместе с тем, в соответствующие организации и ведомства внесено 4 258 представлений, в суды и другие правоохранительные органы направлено 1 881 материал для принятия законных решений.
В сфере контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения осуществлялся мониторинг целевого использования земель сельскохозяйственного назначения, в 2199 случаях выявлены нарушения на 667 га земель, в связи с чем, в связи с самовольным изъятием земель сельскохозяйственного назначения из сельскохозяйственного оборота ущерб сельскому хозяйству был оценен в 303,5 млрд. сумов.
В частности, в 1623 случаях имело место самовольное строительство на 169 га земель, в 441 случае имело место самовольное строительство на 109 га земель, предоставленных землепользователю, в 75 случаях имело место самовольное повреждение плодородного слоя почвы на 128 га земель, в 60 случаях имел место ущерб в результате незаконного выделения земель на 261 га земель.
Осуществлены контрольные мероприятия по реализации государственной политики в сфере размещения сортов сельскохозяйственных культур, сортовой чистоты и качества семян, соблюдения требований нормативных документов в сфере технического регулирования подготовки, переработки, хранения, сертификации и использования семян.
В частности, в ходе проведенных в 2024 году согласовательных мероприятий 34,4 тыс. га семенных (хлопчатник, зерновые, картофель) площадей 2741 субъекта признаны непригодными из-за низких сортовых показателей, а также предотвращено накопление некачественных семян.
При подготовке семенных культур сельскохозяйственных культур признано несоответствующим требованиям 4,3 тыс. тонн (86 тыс. га) семенного материала, 4,9 тыс. тонн (24,3 тыс. га) семенного зерна, 479 тонн (170 га) семенного картофеля и приостановлена ​​их реализация, что позволило предотвратить крупные экономические потери сельхозтоваропроизводителей.
При этом контролировалось накопление 211,4 тыс. тонн семенного зерна по отдельным направлениям по сортам и поколениям.
Также на приемных пунктах по сортам и поколениям контролировалось накопление 93,5 тыс. тонн семенного зерна, из них 90,5 тыс. тонн местных и 3 тыс. тонн иностранных сортов хлопка.
В сфере контроля за использованием хлопкового сырья, зерна и продуктов его переработки контролировалась приемка 2 млн. 551 тыс. 241 тонны зерна, принятого в государственный ресурс на 2024 год, из них 2 млн. 367 тыс. 947 тонн или 92,9 процента переработанной пшеницы принято по 3 классу, 5 тыс. 963 тонны или 0,2 процента по 4 классу и 177 тыс. 331 тонны или 6,9 процента по 5 классу.
Изучено 245 актов проверки по форме Ф-30, полученных от зерновых предприятий, и даны соответствующие заключения.
В целях обеспечения рационального и целевого использования зерна для государственных нужд, контроля за соблюдением нормативных документов при реализации на внутреннем рынке и экспортно-импортных процессах проанализировано качество 873 тыс. 23 тонн зернопродуктов и 39 313 тонн мучных изделий, импортируемых в 2024 году, и даны соответствующие заключения.
Также в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 января 2018 года №ПП-3479 «О целенаправленной переработке технических семян хлопчатника масложировыми и масложировыми предприятиями по полному технологическому циклу и наличии гигиенических заключений и сертификатов соответствия, подтверждающих качество выпускаемой ими продукции», в ходе контрольных мероприятий, проведенных на 50 масложировых и масложировых предприятиях, установлено, что деятельность 28 из них не соответствует установленным требованиям, приняты меры по недопущению производства некачественного масла.
В регионах проведено 8243 контрольных мероприятия по уходу за озимыми зерновыми культурами под урожай 2025 года, в ходе которых выявлено, что на 59 тыс. га земель 9202 хозяйств агротехнические мероприятия проведены с опозданием или некачественно.
В частности, установлено, что на 10 тыс. га земель 2036 хозяйств взошли плохо зерновые, на 3,1 тыс. га посевных площадей 690 хозяйств, которые подготовили некачественные земли и посеяли зерновые, в настоящее время отстают в освоении, а также на 9,8 тыс. га земель 1780 хозяйств провели некачественные поливные работы, а на 33 тыс. га посевных площадей 4353 хозяйства не внесли местные удобрения.
В целях устранения указанных ситуаций должностным лицам отрасли внесено 167 представлений, зерновым хозяйствам вынесено 8013 предупреждений.
В управлении сельскохозяйственной техникой, в части обмена информацией по «Техническому учету» создана возможность подачи заявок на портале «my.gov.uz» для использования 6 видов единых интерактивных государственных услуг, налажена интеграция в информационные системы 16 ведомств министерства и электронные ответы на запросы.
В результате создана электронная база данных на 359 тыс. единиц сельскохозяйственной техники.
В 2024 году оказано государственных услуг сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной технике на сумму 36,9 млрд сумов.
В частности, ежегодный технический осмотр прошли 183 054 единицы сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, снято с учета и перерегистрировано 36 849 единиц.
Для государственной регистрации сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники выдано 76 791 технических паспортов и 39 267 государственных регистрационных знаков, а также 15 561 технических свидетельств и 20 033 удостоверения тракториста.
При этом велся контроль за подготовкой и эффективной эксплуатацией сельскохозяйственной техники, в том числе 3156 зерноуборочных комбайнов, 1262 зерновых сеялок, 3500 опрыскивателей, 15281 транспортного трактора, 24280 прицепов, 1464 хлопкоуборочных машин, 5814 тракторов, за сезон.
Всего на горячую линию Инспекции и другие сети поступило 1230 обращений от физических и юридических лиц, из которых рассмотрено 932, удовлетворено 318, даны разъяснения 604.
Кроме того, на выездных приемах и совещаниях по изучению и решению проблем отрасли путем выездной связи был принят 41831 представитель физических и юридических лиц, проблемы которых были решены на месте.