“ЎЗАГРОИНСПЕКСИЯ” ТОМОНИДАН 2024-ЙИЛ ДАВОМИДА АМАЛГА ОШИРИЛГАН ИШЛАР
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан қишлоқ хўжалиги соҳасидаги қонунчилик талабларига риоя этилиши юзасидан қуйидаги ишлар амалга оширилди.
Қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги қонун ва қонуности ҳужжатларига риоя қилиниши ва ижроси юзасидан Инспекция томонидан 83 408 та мониторинглар ўтказилиб, ташкилот ва корхоналарга 93 172 та огоҳномалар киритилди.
9 213 та хўжалик юритувчи субъектларда профилактика тадбирлари ўтказилиб, амалий ёрдамлар кўрсатилди.
Шунингдек, 17 886 та ўтказилган текширишлар давомида аниқланган қонунбузилиш ҳолатлари юзасидан Инспекция ваколати доирасида ҳуқуқбузарларга нисбатан 8 640 та ҳолатда 7 913 млн. сўм маъмурий жарималар қўлланилган.
Шу билан бирга, 4 258 та тақдимномалар тегишли ташкилот ва идораларга киритилди, 1 881 та материаллар қонуний қарор қабул қилиш учун суд ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш соҳасида қишлоқ хўжалиги ерларидан мақсадли фойланилиши бўйича мониторинглар олиб борилиб, 2 199 та ҳолатда 667 гектар ер майдонларида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланиб, уларга нисбатан қишлоқ хўжалиги ер майдонларини ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарилганлиги сабабли 303,5 млрд. сўм миқдорида қишлоқ хўжалигига етказилган зарар ҳисобланди.
Жумладан, 1 623 та ҳолатда 169 гектар майдонда ўзбошимчалик билан қурилиш қуриш, 441 та ҳолатда ердан фойдаланувчи томонидан ўзига ажратилган ер майдонининг 109 гектарида рухсатсиз қурилиш қуриш, 75 та ҳолатда 128 гектар майдонда рухсатсиз тупроқни унумдор қатламига зарар етказиш, 60 та ҳолатда 261 гектар майдонда қонучилик ҳужжатларига зид равишда ер ажратиш натижасида зарар етказилган.
Қишлоқ хўжалиги экинлари навларини жойлаштириш, нав софлиги ва уруғларнинг сифати соҳасидаги давлат сиёсатининг ижро қилиниши, уруғларни тайёрлаш, қайта ишлаш, сақлаш, сертификатлаш ва улардан фойдаланишда техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқ амалга оширилиши устидан назорат тадбирлари амалга оширилди.
Хусусан, 2024 йилда ўтказилган апробация тадбирларида 2 741 та субъектларнинг 34,4 минг гектар уруғлик (пахта, ғалла, картошка) майдонлари навдорлиги кўрсаткичлари паст бўлганлиги учун яроқсиз қилинди ва сифатсиз уруғликлар жамғарилишининг олди олинди.
Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини тайёрланишида 4,3 минг тонна (86 минг гектар) уруғлик чигит, 4,9 минг тонна (24,3 минг гектар) уруғлик дон ва 479 тонна (170 гектар) уруғлик картошка стандарт талабларига жавоб бермаганлиги учун номувофиқ топилиб, реализация қилиниши тўхтатилди ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчиларга катта миқдордаги иқтисодий зарар етказилши олди олинди.
Шу билан бирга, 211,4 минг тонна уруғлик донни нав ва авлодлар бўйича алоҳида майдончаларга жамғарилиши назорат қилинди.
Шунингдек, 93,5 минг тонна уруғлик пахта, шундан 90,5 минг тонна маҳаллий, 3 минг тонна хорижий пахта навлари қабул қилиш масканларида нав ва авлодлар бўйича алоҳида жамғарилилиши назорат қилинди.
Пахта хом-ашёси, дон ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш соҳасида, 2024 йил учун давлат ресурсига қабул қилинган 2 млн. 551 минг 241 тонна бошоқли донни, шундан, тайёрланган буғдойнинг 2 млн. 367 минг 947 тоннаси ёки 92,9 фоизи 3-синфга, 5 минг 963 тоннаси ёки 0,2 фоизи 4-синфга, 177 минг 331 тоннаси ёки 6,9 фоизи 5-синфга қабул қилиниши назорат қилинди.
Дон корхоналари томонидан келиб тушган 245 та f-30 шаклдаги тозалов далолатномалари ўрганилиб тегишли хулосалар берилди.
Давлат эҳтиёжидаги донлардан оқилона ва мақсадли фойдаланилишини таъминлаш, мамлакат ичида сотишда, экспорт-импорт жараёнларида меъёрий ҳужжатларга риоя этилаётганлигини назорат қилиш бўйича 2024 йилда импорт қилинган 873 минг 23 тонна дон маҳсулотларини ҳамда 39 313 тонна ун маҳсулотларининг сифати таҳлил қилиниб, тегишли хулосалар берилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 17 январдаги ПҚ-3479-сон қарорига асосан ёғ-мой корхоналарининг пахта техник чигитини тўлиқ технологик циклда мақсадли қайта ишлаганлиги ҳамда уларнинг маҳсулот сифатини тасдиқловчи гигиеник хулоса ва мувофиқлик сертификатларига эга эканлиги юзасидан 50 та ёғ- мой корхоналарда ўтказилган назорат тадбирларида 28 тасининг фаолияти белгиланган талабларга мувофиқ эмаслиги аниқланиб, сифатсиз ёғ ишлаб чиқарилишининг олдини олиш чоралари кўрилди.
2025 йил ҳосили учун кузги бошоқли дон экинларини парвариши бўйича ҳудудларда 8 243 та назорат тадбирлари ўтказилиб, ушбу тадбирлар давомида 9 202 та фермер хўжаликларининг 59 минг гектар майдонларида агротехник тадбирлар кечиктирилган ёки сифатсиз амалга оширилганлиги аниқланди.
Жумладан, 2 036 та фермер хўжаликларининг 10 минг гектар майдонида ғалла сийрак униб чиққанлиги, жойларда сифатсиз ер тайёрлаб дон эккан 690 та фермер хўжаликларининг 3,1 минг гектар ғалла майдонлари бугунги кунда ривождан орқада қолганлиги, шунингдек, 1 780 та фермер хўжаликлари томонидан 9,8 минг гектар майдонда суғориш ишлари сифатсиз ўтказилганлиги, 4 353 та фермер хўжаликлари томонидан 33 минг гектар ғалла майдонларига маҳаллий ўғит чиқармаганлиги аниқланган.
Ушбу ҳолатларни бартараф этиш мақсадида, соҳа масъулларига 167 та тақдимнома киритилиб, ғаллачилик фермер хўжаликларига 8 013 та огоҳлантиришлар берилди.
Қишлоқ хўжалиги техникаларини назорат қилишда, “Техникалар ҳисоби” тўғрисидаги маълумотлар алмашувида 6 турдаги ягона интерактив давлат хизматларидан фойдаланиш учун “мй.гов.уз” порталида мурожаат қилиш имконияти яратилди ва 16 та вазирлик идораларнинг ахборот тизимига интеграция қилиниб, сўровларга электрон жавоблар берилиши йўлга қўйилди.
Натижада 359 минг қишлоқ хўжалиги техникаларининг электрон базаси яратилди.
2024 йилда қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларига 36,9 млрд. сўмлик давлат хизматлари кўрсатилган.
Хусусан, 183 054 дона қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари йиллик техник кўрикдан ҳамда 36 849 дона давлат рўйхатидан ва қайта рўйхатдан ўтказилди.
Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларига давлат рўйхатига олинганлиги тўғрисида 76 791 дона техник паспорт ва 39 267 дона давлат рақам белгиси ҳамда 15 561 дона техник гувоҳнома, 20 033 дона тракторчи-машинист гувоҳномалари расмийлаштириб берилган.
Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги техникаларини, жумладан 3 156 дона ғалла ўриш комбайнларини, 1 262 дона дон экиш сеялкалар, 3 500 дона пуркагичлар, 15 281 дона транспорт тракторлари, 24 280 дона тиркамалар, 1 464 дона пахта териш машиналари ҳамда 5 814 дона ҳайдов тракторларини мавсумга тайёрлаш ва самарали ишлаши устидан назорат қилинди.
Жисмоний ва юридик шахслар томонидан Инспекциянинг ишонч рақами ва бошқа тармоқлар орқали жами 1 230 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, шундан 932 таси кўриб чиқилган ва 318 таси қаноатлантирилган, 604 тасига тушунтириш берилган.
Шунингдек, соҳага оид муаммоларни жойига чиққан ҳолда мулоқот қилиш орқали ўрганиш ҳамда уларни ҳал этиш мақсадида ўтказилган сайёр қабул ва учрашувларда 41 831 нафар жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилиниб, уларнинг муаммоларига жойида ечим топилган.

WORKS IMPLEMENTED BY "UZAGROINSPEKSIA" DURING 2024
The Inspection for Supervision of the Agro-Industrial Complex under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan carried out the following work on compliance with the requirements of legislation in the agricultural sector.
The Inspection conducted 83,408 monitoring activities on compliance with and implementation of laws and regulations in the agricultural sector, and issued 93,172 warnings to organizations and enterprises.
Preventive measures were carried out in 9,213 business entities and provided practical assistance.
Also, in 8,640 cases of violations identified during 17,886 inspections, administrative fines totaling 7,913 million soums were imposed on violators within the scope of the Inspection's authority.
At the same time, 4,258 submissions were submitted to relevant organizations and agencies, 1,881 materials were sent to courts and other law enforcement agencies for legal decisions.
In the field of control over the use of agricultural land, monitoring was carried out on the targeted use of agricultural land, and in 2,199 cases, violations were identified on 667 hectares of land, and in relation to them, due to the arbitrary withdrawal of agricultural land from agricultural circulation, damage to agriculture was estimated at 303.5 billion soums.
In particular, in 1,623 cases, there was an unauthorized construction on 169 hectares of land, in 441 cases, there was an unauthorized construction on 109 hectares of land allocated to the land user, in 75 cases, there was unauthorized damage to the fertile soil layer on 128 hectares of land, and in 60 cases, there was damage as a result of illegal allocation of land on 261 hectares of land.
Control measures were taken over the implementation of state policy in the field of placement of varieties of agricultural crops, varietal purity and seed quality, and compliance with the requirements of regulatory documents in the field of technical regulation of seed preparation, processing, storage, certification and use.
In particular, during the approval events held in 2024, 34.4 thousand hectares of seed (cotton, grain, potato) areas of 2,741 entities were declared unsuitable due to low varietal indicators, and the accumulation of low-quality seeds was prevented.
In the preparation of agricultural seed crops, 4.3 thousand tons (86 thousand hectares) of seed seeds, 4.9 thousand tons (24.3 thousand hectares) of seed grains, and 479 tons (170 hectares) of seed potatoes were found to be non-compliant and their sale was suspended, preventing large economic losses to agricultural producers.
At the same time, the accumulation of 211.4 thousand tons of seed grain in separate areas by variety and generation was controlled.
Also, the accumulation of 93.5 thousand tons of seed cotton, of which 90.5 thousand tons of local and 3 thousand tons of foreign cotton varieties, was controlled separately at the receiving sites by variety and generation.
In the field of control over the use of cotton raw materials, grain and products obtained from its processing, the acceptance of 2 million. 551 thousand 241 tons of grain accepted as a state resource for 2024 was controlled, of which 2 million. 367 thousand 947 tons or 92.9 percent of processed wheat was accepted for the 3rd grade, 5 thousand 963 tons or 0.2 percent for the 4th grade, and 177 thousand 331 tons or 6.9 percent for the 5th grade.
245 F-30 form clearance certificates received from grain enterprises were studied and relevant conclusions were given.
In order to ensure the rational and targeted use of grains for state needs, control over compliance with regulatory documents in domestic sales and export-import processes, the quality of 873 thousand 23 tons of grain products and 39,313 tons of flour products imported in 2024 was analyzed and relevant conclusions were given.
Also, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-3479 dated January 17, 2018, on the purposeful processing of cotton technical seeds by oil and oil enterprises in a full technological cycle and the presence of hygienic conclusions and certificates of conformity confirming the quality of their products, during the control measures carried out at 50 oil and oil enterprises, it was found that the activities of 28 of them did not comply with the established requirements, and measures were taken to prevent the production of low-quality oil.
8,243 control measures were carried out in the regions on the care of winter cereal crops for the 2025 harvest, during which it was revealed that agrotechnical measures were carried out late or of poor quality on 59 thousand hectares of land of 9,202 farms.
In particular, it was found that grain sprouted poorly on 10 thousand hectares of land of 2,036 farms, 3.1 thousand hectares of grain areas of 690 farms that had prepared poor-quality land and sown grain are currently lagging behind in development, as well as that 1,780 farms carried out poor-quality irrigation work on 9.8 thousand hectares of land, and 4,353 farms did not apply local fertilizers to 33 thousand hectares of grain areas.
In order to eliminate these situations, 167 submissions were submitted to the sector's officials and 8,013 warnings were issued to grain farms.
In the control of agricultural machinery, in the exchange of information on "Technical Accounting", an opportunity was created to apply on the "my.gov.uz" portal to use 6 types of unified interactive state services, and integration into the information systems of 16 ministerial departments and electronic responses to requests were established.
As a result, an electronic database of 359 thousand agricultural machinery was created.
In 2024, 36.9 billion soums worth of state services were provided to agricultural, land reclamation and road construction machinery.
In particular, 183,054 units of agricultural, land reclamation and road construction machinery underwent annual technical inspection, and 36,849 units were deregistered and re-registered.
76,791 technical passports and 39,267 state license plates, as well as 15,561 technical certificates and 20,033 tractor driver certificates were issued for state registration of agricultural, land reclamation and road construction machinery.
At the same time, the preparation and effective operation of agricultural machinery, including 3,156 grain harvesters, 1,262 grain seeders, 3,500 sprayers, 15,281 transport tractors, 24,280 trailers, 1,464 cotton pickers, and 5,814 tractors, were monitored for the season.
A total of 1,230 appeals were received from individuals and legal entities through the Inspection's hotline and other networks, of which 932 were considered and 318 were satisfied, and 604 were given explanations.
In addition, 41,831 representatives of individuals and legal entities were received at mobile receptions and meetings held to study and resolve problems related to the sector through on-site communication, and their problems were resolved on the spot.