Тошкент вилояти Қуйичирчиқ туманида Пахта хосилини ўз вақтида сифатли йиғиб териб олишда пахта териш машиналари мухум ўрни юзасидан семинар ташкил қилинди
29 Август 2023 3735
Тошкент вилояти Қуйичирчиқ туманида жойлашган “ТSТ СулстерМЧЖ ММТП биносида ғўза майдонларида пахта йиғим-терими ишларига жалб қилинган “Сасе 420” русумли пахта териш машиналарининг авзаликлари бўйича жорий йилнинг  27 август куни кўргазмали семинар ўтказилди
Семинарда вилоят ҳокимининг Қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари, «Ўзагроинспекция»нинг Тошкент вилояти бошқармаси Техника ҳолатини назорат қилиш шўбаси бошлиғи ҳамда Қуйичирчиқ бош мутахассислари ва бир қатор соҳа вакиллари иштирок этиб, туманда “ТСТ Агро СлустерМЧЖ томонидан экилган 11200 гектар пахта майдонларида 25 дона “Касе 420” русумли ва 50 дона «МХ-1.8» русумли пахта териш машиналари ёрдамида пахта ҳосилини нес нобуд қилмасдан йиғиб териб олиш белгиланган.
Пахта ҳосилини ўз вақтида сифатли йиғиб териб олишда пахта териш машиналари муҳум ўрин тутади. Бу борада “Касе 420” русумли пахта териш машиналари халқаро стандартларга жавоб беради. Жорий йилги пахта йиғим мавсуми олдидан “Касе 420” машиналаридан унумли фойдаланиш бўйича ташкил этилган кўргазмали семинарда малакали механизаторларни тайёрлаш, мавсум давомида сифатли сервис хизматларини кўрсатиш, энг муҳими юқори самарадорликка эришиш мақсадлари ҳақида фикир алмашилди. Тадбирда сўз олганлар “Касе 420” русумли пахта териш машинаси каби замонавий ва самарадор машиналар пахта ҳосилини қисқа фурсатда териб олиш, қўл меҳнатига барҳам беришда фермер ва деҳқонларга яқин кўмакчи экканлигини таъкидлашди. Хар бир “Сасе 420” русумли пахта териш машинаси 400 нафардан  500 нафаргача қўл терими ўринини босади. Пахта териш машинаси билан мажбурий қўл терими меҳнатини бартараф қилишда ўрни беқиёс бўлди. “Касе 420” русумли пахта териш машинаси пахта териш майдонининг 4 қаторини қамраб олиб бункер сиғими   3,8 тонна. Ушбу модель орқали бир кунда 30 тоннагача пахта териш имконияти мавжуд. Машина кам ёқилғи сарфига қарамай, максимал териш самарадорлигини намоён қилади. Шунингдек узоқ муддатли ишлаш имконияти, ташқи муҳитга салбий тасир кўрсатмаслик сингари жиҳатларҳам “Касе 420”нинг авазаликларидир.
«Ўзагроинспекция»нинг Тошкент вилояти бошқармаси Техника ҳолатини назорат қилиш шўбаси бошлиғи R.Shermatov ва Қуйичирчиқ тумани бош мутахассиси O.Baratov.

A seminar was organized in Kuyichirchik district of Tashkent region on the important role of cotton picking machines in timely and quality harvesting of cotton crops
29 August 2023 3732
On August 27 of this year, an exhibition seminar on the advantages of cotton picking machines of the type "Sase 420" involved in cotton harvesting in cotton fields was held in the building of the MMTP "TST Sluster" LLC, located in Kuyichirchik district, Tashkent region. was carried out
The deputy governor of the region for agriculture and water management issues, the head of the technical condition control branch of the Tashkent regional department of "Uzagroinspeksiya", as well as the chief specialists of Kuyichirchik and representatives of a number of industries participated in the seminar. In 11,200 hectares of cotton fields planted by TST Agro Sluster LLC, 25 units of "Сase 420" and 50 units of "MX-1.8" cotton picking machines are set to be harvested without destroying the cotton crop.
Cotton picking machines play an important role in timely and high-quality harvesting of cotton crops. In this regard, "Сase 420" cotton picking machines meet international standards. Before this year's cotton harvesting season, at the exhibition seminar on the effective use of "Sase 420" machines, ideas were exchanged about the goals of training qualified mechanics, providing quality service during the season, and most importantly, achieving high efficiency. Speakers at the event noted that modern and efficient machines such as the "Сase 420" cotton picker are a close assistant to farmers and peasants in picking cotton in a short period of time, eliminating manual labor. Each "Сase 420" cotton picking machine replaces 400 to 500 handpickers. The role of the cotton picker in eliminating forced manual labor was invaluable. "Сase 420" cotton picking machine covers 4 rows of the cotton picking field and has a bunker capacity of 3.8 tons. Through this model, it is possible to pick up to 30 tons of cotton in one day. The machine shows maximum picking efficiency despite low fuel consumption. Sase 420 also has features such as the ability to work for a long time and not to have a negative impact on the external environment.
R. Shermatov, head of the technical condition control branch of the Tashkent regional office of "Uzagroinspeksiya" and O. Baratov, the chief specialist of Kuyichirchik district.