Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари сони Республика бўйича жами 350 мингтадан ортди
4 Декабрь 2023 3087
Инспекциянинг “Техникалар ҳисоби” ва “Тракторчи-машинист” автоматлаштирилган ахборот тизимлари Ягона интерактив давлат хизмати портали (my.gov.uz)га интеграция қилинди.
Натижада, жисмоний ва юридик шахсларга қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларини давлат рўйхатидан ўтказиш, ҳисобдан чиқариш ва техникалар тўғрисидаги маълумотнома олиш, шунингдек, тракторчи-машинист гувоҳномаси олиш учун Давлат хизматлари марказлари ва ЯИДХП орқали электрон ариза бериш ва тўловларни амалга ошириш имконияти яратилди.
Техникаларни давлат рўйхатидан ўтказишда талаб этиладиган ҳужжатларни қисқартириш мақсадида, техникалар олди-сотди қилинганда, совға ёки мерос қилиб қолдирилганда нотариал идоралар томонидан тузиладиган шартномалар ва четдан олиб кирилган техникаларга бериладиган божхона юк декорацияларини юридик ва жисмоний шахслардан талаб этилмасдан, ушбу ҳужжатларни Инспекция томонидан Адлия вазирлигининг “Нотариус” ва Божхона қўмитасининг тегишли ахборот тизимларидан интеграция йўли билан электрон олиш йўлга қўйилди.
Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларининг техник кўрикдан ўтказилиши тўғрисидаги маълумотларни электрон юритиш мақсадида “Техникалар техник кўриги” автоматлаштирилган ахборот тизими ишлаб чиқилиб, 2023 йил 1 июлидан ишга туширилди.
Инспекция томонидан бериладиган техник паспорт, техник гувоҳнома ҳамда тракторчи-машинист гувоҳномаларини QR кодлаш жорий этилди.
Бунинг натижасида QR код ёрдамида техника тўғрисидаги маълумотларни онлайн режимда аниқлаш имконияти яратилди.
Жисмоний ва юридик шахсларга қулайликлар яратиш мақсадида 2023 йил 1 майдан бошлаб қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини ҳаракатланувчи (махсус автотранспорт) мобил техник назорат линияларидан фойдаланган ҳолда мажбурий йиллик техник кўрикдан ўтказиш амалиётини жорий этилди.
Ушбу хизматни амалга ошириш учун Республика бўйича жами 28 та ҳаракатланувчи мобил техник назорат линиялари ташкил этилди.
Бунинг натижасида жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаати асосида уларга тегишли бўлган қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини турган жойига бориб техник кўрикдан ўтказиш имконияти яратилди.
2023 йил 1 августдан бошлаб қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл- қурилиш техникаларини ишлаб чиқарувчи ёки махсус савдо ташкилотларида харидорларга сотилган янги техникалар учун қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳужжатлар билан бирга "Ўзагроинспекция"да рўйхатдан ўтказиш учун асос бўлиб хизмат қиладиган “Ҳисоб-маълумотнома” бериш амалиёти жорий этилди.
Бунинг натижасида, янги сотиб олинган техникани давлат рўйхатидан ўтказиш учун мулк эгаси томонидан шартнома ва ҳисоб-фактураларни тақдим этиш талаби бекор қилинди.
Инспекция томонидан “Ҳисоб-маълумотнома” бланкалари махсус ҳимояланган қоғозда тайёрланиб, Республикадаги қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл- қурилиш техникаларини ишлаб чиқарувчи ҳамда махсус савдо ташкилотларига бугунги кунга қадар 3 мингдан ортиқ “Ҳисоб-маълумотнома” бланкалари бепул тарқатилди.
Бугунги кунга келиб, давлат рўйхатига олинган қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари сони Республика бўйича жами 350 мингдан ортди.
Хусусан, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида янги 8 минг 756 та қишлоқ хўжалиги техникалари ва 3 минг 415 та мелиорация ва йўл қурилиш техникалари давлат рўйхатидан ўтказилди.

Общее количество сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники в республике увеличилось на 350 тысяч.
4 Декабря 2023 3372
Автоматизированные информационные системы инспекций «Технический учет» и «Трактор-машинист» интегрированы в Единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz).
В результате физические и юридические лица могут обратиться за государственной регистрацией и снятием с учета сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, а также получить свидетельство на технику, а также удостоверение тракториста в Центрах государственного обслуживания и можно подавать электронные заявки и осуществлять платежи через YAIDXP.
В целях сокращения пакета документов, необходимых для государственной регистрации оборудования, договоров, заключаемых нотариальными конторами при приобретении, дарении или завещании оборудования, а также таможенного оформления грузов, выдаваемых на ввозимое оборудование, без требования к юридическим и физическим лицам представления этих документов проведена проверка. запустил электронную приемную путем интеграции соответствующих информационных систем Минюста «Нотариус» и Таможенного комитета.
В целях электронного ведения информации о техническом осмотре сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники разработана и запущена с 1 июля 2023 года автоматизированная информационная система «Технический осмотр техники».
Введено QR-кодирование технических паспортов, технических сертификатов и удостоверений трактористов, выдаваемых инспекцией.
В результате информацию об оборудовании можно было определить онлайн по QR-коду.
В целях создания удобства для физических и юридических лиц с 1 мая 2023 года введена практика обязательного ежегодного технического осмотра сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники с использованием передвижных линий технического контроля.
Для реализации данной услуги по всей республике создано 28 мобильных линий технического контроля.
В результате на основании обращения физических и юридических лиц создана возможность проведения технического осмотра принадлежащей им сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
С 1 августа 2023 года для новой техники, реализуемой покупателям у производителей сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники или специальных торговых организаций, основанием для регистрации в «Узагроинспекции» являются документы, предусмотренные законодательством. Практика выдачи «Счета» -ссылка» была введена.
В результате было отменено требование о предоставлении собственником недвижимости договора и счетов-фактур для государственной регистрации вновь приобретаемого оборудования.
Инспекцией подготовлены бланки «Учет-справки» на особо защищенной бумаге, и на сегодняшний день более 3 тысяч бланков «Учет-справки» бесплатно розданы производителям сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники и специальным торговым организациям по республике. .
На сегодняшний день количество зарегистрированной на государственной регистрации сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники в республике выросло до 350 тысяч.
В частности, за истекший период текущего года зарегистрировано 8 тысяч 756 новых сельскохозяйственных машин и 3 тысячи 415 мелиоративных и дорожно-строительных машин.