Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари сони Республика бўйича жами 350 мингтадан ортди
4 Декабрь 2023 3087
Инспекциянинг “Техникалар ҳисоби” ва “Тракторчи-машинист” автоматлаштирилган ахборот тизимлари Ягона интерактив давлат хизмати портали (my.gov.uz)га интеграция қилинди.
Натижада, жисмоний ва юридик шахсларга қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларини давлат рўйхатидан ўтказиш, ҳисобдан чиқариш ва техникалар тўғрисидаги маълумотнома олиш, шунингдек, тракторчи-машинист гувоҳномаси олиш учун Давлат хизматлари марказлари ва ЯИДХП орқали электрон ариза бериш ва тўловларни амалга ошириш имконияти яратилди.
Техникаларни давлат рўйхатидан ўтказишда талаб этиладиган ҳужжатларни қисқартириш мақсадида, техникалар олди-сотди қилинганда, совға ёки мерос қилиб қолдирилганда нотариал идоралар томонидан тузиладиган шартномалар ва четдан олиб кирилган техникаларга бериладиган божхона юк декорацияларини юридик ва жисмоний шахслардан талаб этилмасдан, ушбу ҳужжатларни Инспекция томонидан Адлия вазирлигининг “Нотариус” ва Божхона қўмитасининг тегишли ахборот тизимларидан интеграция йўли билан электрон олиш йўлга қўйилди.
Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларининг техник кўрикдан ўтказилиши тўғрисидаги маълумотларни электрон юритиш мақсадида “Техникалар техник кўриги” автоматлаштирилган ахборот тизими ишлаб чиқилиб, 2023 йил 1 июлидан ишга туширилди.
Инспекция томонидан бериладиган техник паспорт, техник гувоҳнома ҳамда тракторчи-машинист гувоҳномаларини QR кодлаш жорий этилди.
Бунинг натижасида QR код ёрдамида техника тўғрисидаги маълумотларни онлайн режимда аниқлаш имконияти яратилди.
Жисмоний ва юридик шахсларга қулайликлар яратиш мақсадида 2023 йил 1 майдан бошлаб қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини ҳаракатланувчи (махсус автотранспорт) мобил техник назорат линияларидан фойдаланган ҳолда мажбурий йиллик техник кўрикдан ўтказиш амалиётини жорий этилди.
Ушбу хизматни амалга ошириш учун Республика бўйича жами 28 та ҳаракатланувчи мобил техник назорат линиялари ташкил этилди.
Бунинг натижасида жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаати асосида уларга тегишли бўлган қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини турган жойига бориб техник кўрикдан ўтказиш имконияти яратилди.
2023 йил 1 августдан бошлаб қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл- қурилиш техникаларини ишлаб чиқарувчи ёки махсус савдо ташкилотларида харидорларга сотилган янги техникалар учун қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳужжатлар билан бирга "Ўзагроинспекция"да рўйхатдан ўтказиш учун асос бўлиб хизмат қиладиган “Ҳисоб-маълумотнома” бериш амалиёти жорий этилди.
Бунинг натижасида, янги сотиб олинган техникани давлат рўйхатидан ўтказиш учун мулк эгаси томонидан шартнома ва ҳисоб-фактураларни тақдим этиш талаби бекор қилинди.
Инспекция томонидан “Ҳисоб-маълумотнома” бланкалари махсус ҳимояланган қоғозда тайёрланиб, Республикадаги қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл- қурилиш техникаларини ишлаб чиқарувчи ҳамда махсус савдо ташкилотларига бугунги кунга қадар 3 мингдан ортиқ “Ҳисоб-маълумотнома” бланкалари бепул тарқатилди.
Бугунги кунга келиб, давлат рўйхатига олинган қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари сони Республика бўйича жами 350 мингдан ортди.
Хусусан, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида янги 8 минг 756 та қишлоқ хўжалиги техникалари ва 3 минг 415 та мелиорация ва йўл қурилиш техникалари давлат рўйхатидан ўтказилди.

The total number of agricultural, reclamation and road construction equipment in the republic increased by 350 thousand.
4 December 2023 3370
Automated information systems of the inspections “Technical accounting” and “Tractor driver” are integrated into the Unified interactive portal of public services (my.gov.uz).
As a result, individuals and legal entities can apply for state registration and deregistration of agricultural, reclamation and road construction equipment, as well as obtain a certificate for the equipment, as well as a tractor driver’s license at the Public Service Centers and can submit electronic applications and make payments through YAIDXP.
In order to reduce the package of documents required for state registration of equipment, contracts concluded by notary offices when purchasing, donating or bequeathing equipment, as well as customs clearance of goods issued for imported equipment, an audit was carried out without requiring legal entities and individuals to submit these documents. launched an electronic reception by integrating the relevant information systems of the Ministry of Justice “Notary” and the Customs Committee.
For the purpose of electronically maintaining information on the technical inspection of agricultural, land reclamation and road construction equipment, an automated information system “Technical Inspection of Equipment” was developed and launched on July 1, 2023.
QR coding of technical passports, technical certificates and tractor driver licenses issued by the inspection has been introduced.
As a result, information about the equipment could be determined online using a QR code.
In order to create convenience for individuals and legal entities, from May 1, 2023, the practice of mandatory annual technical inspection of agricultural, reclamation and road construction equipment using mobile technical control lines has been introduced.
To implement this service, 28 mobile technical control lines have been created throughout the republic.
As a result, based on the appeal of individuals and legal entities, the opportunity has been created to conduct a technical inspection of their agricultural, land reclamation and road construction equipment.
From August 1, 2023, for new equipment sold to buyers from manufacturers of agricultural, reclamation and road construction equipment or special trade organizations, the basis for registration with the Uzagroinspectorate is the documents provided for by law. The practice of issuing “Invoices - link” was introduced.
As a result, the requirement for the property owner to provide a contract and invoices for state registration of newly purchased equipment was canceled.
The inspectorate has prepared “Accounting-Certificate” forms on specially protected paper, and to date, more than 3 thousand “Accounting-Certificate” forms have been distributed free of charge to manufacturers of agricultural, reclamation and road-building equipment and special trade organizations throughout the republic. .
To date, the number of state-registered agricultural, reclamation and road-building equipment in the republic has increased to 350 thousand.
In particular, over the past period of this year, 8 thousand 756 new agricultural machines and 3 thousand 415 reclamation and road construction machines were registered.