Соҳада раҳбар ва ходимлар малакаси ошириб борилмоқда
Ўзбекистон Республикаси“Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги Қонунинг 12-моддасига мувофиқ давлат фуқаролик хизматчиси ўзининг касбий компетенциясини мунтазам равишда ошириб бориши шарт эканлиги белгиланган.
Шунга кўра, мазкур топшириқ ижроси бўйича "Агроинспекция"да фаолият олиб бораётган ходимлар Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан Давлат бошқаруви академиясида вазирлик ва идораларнинг марказий аппаратларида фаолият юритаётган таркибий бўлинмалар раҳбар кадрлари учун 2023 йилнинг май ойидан бошлаб ташкил этилган бир ҳафталик махсус малака ошириш курсларида иштрок этдилар.
Ушбу ўқув курсларида тингловчиларга назарий ва амалий билимлар уйғунлашган ҳолда ўргатилиб, уларнинг давлат органи ваколатларини лозим даражада амалга ошириши учун зарур бўлган билим, малака ва кўникмалари ривожлантирилди.
Малака ошириш курсларини муваффақиятли тамомлаган Инспекциянинг 10 га яқин бошқарма ва бўлим бошлиқларига ўқув курси якуни бўйича сертификатлар топширилди.
Ҳудди шунингдек Давлат хизматини ривожлантириш агентлигининг ташаббуси билан Давлат бошқаруви академиясида жорий йилнинг 15-16 май кунлари Янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси бўйича вазирлик ва идораларнинг марказий аппаратида фаолият юритаётган 800 дан ортиқ кадрлар билан ишлаш тузилмалари раҳбарлари учун 18 соатлик ўқув курси ташкил этилиб, ушбу ўқув курсида Инспекциянинг Инсон ресурсларини ривожлантириш ва бошқариш бўлими иштроки таъминланди.
Мақсад – маъмурий ислоҳотлар жараёнида янги таҳрирдаги Меҳнат кодексининг кучга кириши билан меҳнат муносабатларини тўғри ташкил этиш, ходимлар ва иш берувчилар ўртасидаги муносабатларга оид ҳуқуқий саводхонлигини оширишдан иборат бўлди.

На местах повышается квалификация руководителей и сотрудников
В соответствии со статьей 12 Закона Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе» установлено, что государственный гражданский служащий обязан регулярно повышать свою профессиональную компетентность.
Соответственно, в соответствии с выполнением данного задания, сотрудники, работающие в «Агроинспекции», будут организованы Агентством развития государственной службы с мая 2023 года для руководителей структурных подразделений, действующих в центральных аппаратах министерств и ведомств в Академии государственного управления. , участвовал в специальных учебных курсах.
На этих учебных курсах слушателям преподавали сочетание теоретических и практических знаний и развивали знания, навыки и умения, необходимые для надлежащего осуществления полномочий государственного органа.
Около 10 начальников управлений и отделов Инспекции, успешно прошедших курсы повышения квалификации, награждены сертификатами о прохождении курса обучения.
Так же по инициативе Агентства по развитию государственной службы 15-16 мая т.г. в Академии государственного управления был организован 18-часовой курс обучения для руководителей более 800 кадровых структур, работающих в центральном аппарате государственной службы. министерства и ведомства по новой редакции Трудового кодекса.В данном учебном курсе принял участие Департамент развития и управления персоналом Инспекции.
Цель состояла в том, чтобы правильно организовать трудовые отношения с вступлением в силу нового Трудового кодекса в процессе административной реформы, повысить правовую грамотность в отношении отношений между работниками и работодателями.