Тадбиркорлик субъектларини биржа савдоларидаги иштирокини таъминлаш мақсадида инспекция томонидан амалий ёрдам кўрсатилмоқда
4 Февраль 2025 1296
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024-йил 22-октябридаги “Агросаноат мажмуида давлат назорати тизимини янада такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-164-сон Фармонига асосан, агросаноат мажмуида ғалла етиштирувчиларнинг моддий манфаатдорлигини ошириш ҳамда истеъмолчиларни сифатли дон маҳсулотлари билан таъминлаш, ғалла бозорида давлат иштирокини янада камайтирган ҳолда ички бозорни сифатли дон маҳсулотлари билан таъминлаш шунингдек, ушбу соҳада давлат назоратини кучайтириш ва янада такомиллаштириш мақсадида «Ўзагроинспекция»га дон ва дон маҳсулотларининг сифати бўйича назорат юклатилган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022-йил 28-майдаги “Ғаллани етиштириш ва сотишда бозор тамойилини жорий этишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-262-сонли қарорида жамғарма маблағлари ҳисобидан харид қилинган ва буғдой етиштирувчилардан вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган 3(уч) ва ундан юқори синфлардаги буғдой — мулкчилик шаклидан қатъий назар, биржадан харид қилинган буғдойнинг 75 фоизидан кам бўлмаган миқдордаги унни биржа савдолари орқали сотиш мажбуриятини олган, ун ишлаб чиқариш қувватларига эга бўлган тадбиркорлик субъектларига буғдойни қабул қилиш, сақлаш ва ишлаб чиқарилган ун маҳсулотларини харидорларга юклаб жўнатишда зарурий талаблар бажарилиши юзасидан амалий тадбирлар ўтказилмоқда.
Ушбу ишларни олиб боришдан мақсад тадбиркорлик субъектлари томонидан биржадан харид қилинган буғдойнинг 75 фоизидан кам бўлмаган миқдорда сифатли ун маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва халқмиз дастурхонига сифатли ун маҳсулотларини етказилишидан иборатдир.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 25-июнидаги “Ички бозорни ун ва нон маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш бўйича амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар тўғрисида”ги 146-сонли баёни 8-банди ижроси юзасидан Бухоро вилояти Қоракўл туманида фаолиятини олиб бораётган Сакинат дон маҳсулотлари” МЧЖни биржа савдолари орқали буғдой сотиб олиш учун, ун ишлаб чиқариш қувватлари мавжудлиги, технологик жараённи ташкил этиш белгиланган талабларга мос келиши, маҳсулот сифатини назорат қилиш бўйича лаборатория фаолияти тўғри йўлга қўйилганлиги юзасидан ўрганишлар ўтказилмоқда ва ишлаб чиқариш жараёнида йўл қўйилиши мумкин бўлган камчиликлар юзасидан тушунтириш ишлари олиб борилиб амалий ёрдамлар кўрсатилмоқда.
«Ўзагроинспекция» нинг Бухоро вилоят бошқармаси “Дон ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан

Инспекция оказывает практическую помощь в обеспечении участия субъектов предпринимательства в биржевых торгах.
4 Февраля 2025 1549
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 октября 2024 года № ПФ-164 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного контроля в агропромышленном комплексе» агропромышленный комплекс направлен на повышение материальной заинтересованности хлеборобов и в целях обеспечения потребителей качественной зерновой продукцией дальнейшее сокращение участия государства на рынке зерна и обеспечение внутреннего рынка качественной зерновой продукцией, а также усиление и дальнейшее совершенствование государственного контроля в этой сфере, На Узагроинспекцию возложена задача по контролю за качеством зерна и зернопродуктов. ' находится под контролем.
Также Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 мая 2022 года №ПП-262 «О дополнительных мерах по внедрению рыночного принципа в производстве и реализации зерна» предусмотрена закупка зерна за счет средств Фондовые средства. и пшеница 3 (третьего) и выше классов, принимаемая на временное хранение от производителей пшеницы независимо от форм собственности, производителей муки, взявших на себя обязательство реализовать не менее 75 процентов закупленной на бирже пшеницы на биржевых торгах Практические Принимаются меры по обеспечению субъектами хозяйствования, имеющими производственные мощности, необходимых требований по приему, хранению и отгрузке пшеницы потребителям.
Целью проведения данных мероприятий является обеспечение предприятий выпуском качественной мучной продукции в объеме не менее 75 процентов от закупаемой на бирже пшеницы и поставка качественной мучной продукции на столы наших граждан.
Бухарская область о ходе исполнения пункта 8 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 июня 2022 года № 146 «О мерах по обеспечению стабильной поставки муки и хлебобулочных изделий на внутренний рынок» ООО «Сакинат зерновые продукты», осуществляющее деятельность на территории Каракульского района, обязано закупать пшеницу на биржевых торгах при наличии мощностей по производству муки, организации технологического процесса, соответствующей установленным требованиям, а также деятельности лаборатории по контролю качества продукции. порядок. Проводятся исследования по определению правильности процедур, проводится разъяснительная работа по выявлению возможных недостатков в процессе производства и оказанию практической помощи.