Ҳукумат томонидан агентлик ва инспекцияларда қонун ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этиш бўйича амалиёт ташкил этилди
25 Декабрь 2023 3339
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қонунчилик ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этишда давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарларининг шахсий жавобгарлигини кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ва Ҳукуматнинг тегишли қарор ва топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида 5- кун давомида Вазирлар Маҳкамаси аппаратида вазирликлар ҳузуридаги 10 га яқин Инспекция ва агентликларнинг ижро интизоми, умумий бўлим ва мурожаатлар билан ишлаш масалаларига масъул бўлган ходимлари малакаси оширилди.
Амалиётга жалб қилинган ходимлар томонидан стажировка davomida Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Адлия вазирлиги, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирликларида ижро intizomi, umumiy bo‘lim ва murojaatlar билан ishlash масалалари бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан тажриба алмашилди.
Амалиёт даврида иштирокчи ходимлар нафақат Вазирлар Маҳкамасидаги имли ва тажрибали мутахассислардан бугунги кундаги долзарб мавзулар юзасидан бошқа давлат органлари (инспекция ва агентликлар) вакиллари билан фикр алмашди, балки соҳадаги камчилик ва муаммолар, уларни бартараф қилиш юзасидан тажрибалар ҳам алмашилди.
Шунингдек, амалиётнинг сўнги кунида Ҳукумат уйида Бош вазир маслаҳатчиси R.Abduqodirov барча қатнашчиларга амалиёт якунлари бўйича инспекция ва агентликларда ишларни яхшилаш бўйича ўз тавсияларини берди.

The government has established the practice of effectively organizing the implementation of regulatory documents in authorities and inspections
25 December 2023 3612
In order to ensure the implementation of the decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to strengthen the personal responsibility of heads of government bodies and local executive authorities in the effective organization of the execution of legislative documents” and the implementation of relevant decisions and instructions of the Government, within 5 days the Office of the Cabinet of Ministers under the ministries trained about 10 inspectorate and departmental employees responsible for enforcement discipline, general management and appeal activities.
During the internship, employees involved in the internship have experience in work carried out in the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Justice, the Ministry of Youth Policy and Sports, the Ministry of Higher Education, Science and exchanged innovations in the field of performance discipline, general department and work with appeals.
During the internship, the participating employees not only exchanged views with representatives of other government bodies (inspectorates and departments) on current topics of today from knowledgeable and experienced experts of the Cabinet of Ministers, but also exchanged experiences about shortcomings and problems in the field. , and their elimination.During the internship, the participating employees not only exchanged views with representatives of other government bodies (inspectorates and departments) on current topics of today from knowledgeable and experienced experts of the Cabinet of Ministers, but also exchanged experiences about shortcomings and problems in the field. , and their elimination.
Also on the last day of the exercise, Advisor to the Prime Minister R. Abdukadyrov gave all participants recommendations on improving the work of the inspectorate and departments based on the results of the exercise.