Ҳукумат томонидан агентлик ва инспекцияларда қонун ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этиш бўйича амалиёт ташкил этилди
25 Декабрь 2023 3339
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қонунчилик ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этишда давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарларининг шахсий жавобгарлигини кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ва Ҳукуматнинг тегишли қарор ва топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида 5- кун давомида Вазирлар Маҳкамаси аппаратида вазирликлар ҳузуридаги 10 га яқин Инспекция ва агентликларнинг ижро интизоми, умумий бўлим ва мурожаатлар билан ишлаш масалаларига масъул бўлган ходимлари малакаси оширилди.
Амалиётга жалб қилинган ходимлар томонидан стажировка davomida Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Адлия вазирлиги, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирликларида ижро intizomi, umumiy bo‘lim ва murojaatlar билан ishlash масалалари бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан тажриба алмашилди.
Амалиёт даврида иштирокчи ходимлар нафақат Вазирлар Маҳкамасидаги имли ва тажрибали мутахассислардан бугунги кундаги долзарб мавзулар юзасидан бошқа давлат органлари (инспекция ва агентликлар) вакиллари билан фикр алмашди, балки соҳадаги камчилик ва муаммолар, уларни бартараф қилиш юзасидан тажрибалар ҳам алмашилди.
Шунингдек, амалиётнинг сўнги кунида Ҳукумат уйида Бош вазир маслаҳатчиси R.Abduqodirov барча қатнашчиларга амалиёт якунлари бўйича инспекция ва агентликларда ишларни яхшилаш бўйича ўз тавсияларини берди.

Правительство наладило практику по эффективной организации исполнения нормативных документов в органах и инспекциях
25 Декабря 2023 3614
В целях обеспечения реализации указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по усилению личной ответственности руководителей органов государственного управления и местных исполнительных органов власти в эффективной организации исполнения законодательных документов» и выполнение соответствующих решений и поручений Правительства, за 5 дней в аппарате Кабинета Министров при министерствах обучено около 10 сотрудников инспекций и ведомств, ответственных за исполнительную дисциплину, общее управление и апелляционную деятельность.
В ходе стажировки сотрудники, привлеченные к стажировке, имеют опыт работы, проводимой в Кабинете Министров Республики Узбекистан, Министерстве юстиции, Министерстве молодежной политики и спорта, Министерстве высшего образования, науки и Обменялись инновациями в области исполнительской дисциплины, общего отдела и работы с обращениями.
В ходе стажировки участвующие сотрудники не только обменялись мнениями с представителями других государственных органов (инспекций и ведомств) по актуальным темам сегодняшнего дня от знающих и опытных экспертов Кабинета Министров, но и обменялись опытом о недостатках и проблемах в сфере. , и их устранение.В ходе стажировки участвующие сотрудники не только обменялись мнениями с представителями других государственных органов (инспекций и ведомств) по актуальным темам сегодняшнего дня от знающих и опытных экспертов Кабинета Министров, но и обменялись опытом о недостатках и проблемах в сфере. , и их устранение.
Также в последний день учений советник Премьер-министра Р.Абдукадыров дал всем участникам рекомендации по совершенствованию работы инспекции и ведомств по итогам учений.