Хориждан олиб келинган ғўза уруғларининг етиштирилиши устидан назорат олиб борилмоқда
Жорий йилдан бошлаб синов тариқасида Республикамизнинг бир қатор ҳудудларида ғўзанинг хорижий нав ва дурагайларини етиштириш йўлга қуйилди
Президентнинг 2023-йил 15-декабрдаги “Пахтачиликда уруғчилик тизимини ривожлантириш ҳамда пахта ҳосилдорлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-391-сонли қарорида Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясига – пахта-тўқимачилик кластерлари ва фермер хўжаликлари томонидан хорижий ғўза навлари ва дурагайларини етиштиришда уларнинг апробациясини тўғри ва ўз муддатида ўтказиш, уруғликларни тайёрлаш, қайта ишлаш ҳамда сақлашнинг халқаро стандартлар ва техник регламентларга мувофиқлигини таъминлаш вазифаси юклатилган эди.
Мазкур қарор ижросининг бажарилиши бўйича, бугунги кунда “Ўзагроинспекциянинг марказий аппарати ҳамда ҳудудий бошқармалари ва унинг туман бўлимлари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда хориждан келтирилган нав ва дурагайларни етиштирилиши устидан тизимли назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги пахта-тўқимачилик кластерлари ва фермер хўжаликлари тасарруфидаги пахта экиладиган майдонларнинг 10 фоизигача бўлган майдонларга ғўзанинг хорижий нав ва дурагайларини экиш бўйича вилоят ҳокимлари томонидан қарорлар қабул қилиниб, 101,4 минг гектар майдонга ғўзанинг хорижий нав ва дурагайларини экиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди. Бугунги кунгача белгиланган ҳудудларга хориждан ғўзанинг 2,4 минг тонна нав ва дурагайлари олиб келинган бўлиб, ушбу хорижий чигитни 4 808 та хўжалик субъектлари томонидан 95,8 минг гектар майдонларда экилиши таъминланди.
Ушбу майдонлар учун жами 2,2 минг тонна уруғлик чигит сарфланган бўлиб, таҳлилларимиз бўйича 1 гектар майдон учун ўртача 23,3 кгни ташкил этмоқда.
Ўзагроинспексиянинг марказий аппарати ҳамда ҳудудий бошқармалари ва унинг туман бўлимлари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда парвариш қилинаётган ғўзанинг хорижий нав ва дурагайларининг етиштирилиши устидан мавсум якунига қадар назорат ишлари олиб борилади.

Выращивание импортных семян хлопка находится под контролем
С этого года в ряде регионов нашей республики в качестве испытания начато выращивание зарубежных сортов и гибридов хлопчатника.
В Указе Президента № ПХ-391 от 15 декабря 2023 года «О дополнительных мерах по развитию системы семеноводства в хлопководстве и повышению урожайности хлопка» Инспекция по контролю за АПК – при выращивании зарубежного хлопка сортов и гибридов хлопко-текстильными кластерами и хозяйствами была поставлена ​​задача правильно и в срок провести их апробацию, обеспечить соответствие подготовки, обработки и хранения семян международным стандартам и техническим регламентам.
В соответствии с реализацией данного решения центральным аппаратом и областными управлениями «Узагроинспекции» и ее районными управлениями проводятся систематические мероприятия по контролю за выращиванием в Республике Каракалпакстан и областях завезенных из-за границы сортов и гибридов.
Акимами области приняты решения о посадке иностранных сортов и гибридов хлопчатника на до 10 процентах хлопкосеющих площадей, находящихся в ведении хлопко-текстильных кластеров и фермерских хозяйств Республики Каракалпакстан и областей, предложения по посадке иностранных сортов и гибридов хлопчатника на площади 101,4 тыс. га. На сегодняшний день на отведенные площади завезено 2,4 тысячи тонн сортов и гибридов хлопчатника, а 4808 хозяйствующих субъектов засеяли этим иностранным семенем на 95,8 тысяч гектарах.
Всего на этих площадях использовано 2200 тонн семян, и по нашему анализу средний расход составляет 23,3 кг на гектар.
До конца сезона центральный аппарат и региональные управления «Узагроинспекции» и ее районные отделы будут контролировать выращивание зарубежных сортов и гибридов хлопка, возделываемого в Республике Каракалпакстан и регионах.