2024-йил пахта ҳосилининг нави, синфи ва сифати тўғри таҳлил қилиниши ва низоли ҳолатларни ҳал этиш «Ўзагроинспекция» назоратида
26 Сентябрь 2024 2596
Жорий yil республика бўйича 136 та paxta етиштирувчи туманларда ташкил этилган 140 та paxta тўқимачилик кластерлари ва 30 минг 704 та фермер хўжаликлари томонидан paxta хом-ашёси етиштирилди.
Бугунги кунда барча вилоятлар ва туманларда paxta терими қизғин паллага кирган.
Жорий йилда қабул қилинадиган пахтани нави, синфи ва сифати бўйича юзага келадиган низоли ҳолатларни жойида тезкор ҳал этиш мақсадида «Ўзагроинспекция»нинг 2024 йил 29 август кунида УМ-50-24-сонли буйруғи қабул қилиниб, ижрога қаратилди.
Буйруқ билан Инспекциянинг марказий аппаратида Республика ишчи гуруҳи ташкил этилган, paxta ҳосилини қабул қиладиган 394 та paxta қабул қилиш масканларига «Ўзагроинспекция»нинг малакали мутахассислари бириктирилди ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларнинг ҳар бирида 3 тадан жами 39 та мобил Арбитраж гуруҳлари ташкил этилиб жойларда фаолият юритмоқда.
Мобил Арбитраж гуруҳлари paxta топширувчи ва paxta қабул қилиш масканлари ўртасида пахтанинг нави, синфи ва сифати бўйича келиб чиқадиган низоли ҳолатларни жойида ҳал этиб бормоқда.
Бугунги кунда жами 164 та низоли ҳолатлар Инспекция томонидан кўриб чиқилди ва 112 таси (68,3 фоиз) фермер хўжаликлар фойдасига ҳамда 52 таси (31,7 фоиз) корхоналар фойдасига ҳал этилиб paxta хом-ашёсининг юқори синфларга қабул қилишга эришилди.
Пахтанинг нави, синфи ва сифати тўғри таҳлил қилиниши, paxta топширувчи ва қабул қилувчи ўртасида юзага келадиган низоли ҳолатларни тезкорлик билан жойида ҳал этилиши «Ўзагроинспекция» томонидан кунлик назоратга олинган.

The correct analysis of the type, class and quality of the cotton harvest of 2024 and the resolution of conflict situations are under the control of "Uzagroinspektsiya"
26 September 2024 2595
This year, cotton raw materials were grown by 140 cotton textile clusters and 30,704 farms established in 136 cotton-growing districts of the republic.
Today, cotton harvesting is in full swing in all regions and districts.
On August 29, 2024, the order UM-50-24 of "Uzagroinspektsiya" was adopted and directed to be implemented in order to quickly resolve disputes arising on the type, class and quality of cotton received this year.
According to the order, a Republican working group was established in the central office of the Inspectorate, qualified specialists of "Ozagroinspektsiya" were attached to 394 cotton receiving centers, and a total of 39 mobile arbitration groups were formed in each of the Republic of Karakalpakstan and regions, and are operating on the ground.
Mobile Arbitration teams are solving on-the-spot disputes arising between cotton suppliers and cotton receivers regarding the type, class and quality of cotton.
Today, a total of 164 disputed cases were reviewed by the Inspectorate, and 112 cases (68.3 percent) were resolved in favor of farms and 52 cases (31.7 percent) were resolved in favor of enterprises, and acceptance of cotton raw materials into higher classes was achieved.
"Uzagroinspektsiya" has taken daily control over the correct analysis of the type, class and quality of cotton, as well as the prompt on-the-spot resolution of disputes arising between the supplier and receiver of cotton.