Ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар аниқланмоқда
Ер умуммиллий бойликдир, Ўзбекистон Республикаси халқи ҳаёти, фаолияти ва фаровонлигининг асоси сифатида ундан оқилона фойдаланиш зарур ва у давлат томонидан муҳофаза қилинади.
Ўзагроинспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларидан белгиланган мақсадларда фойдаланилиши ҳамда ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар натижасида етказилган зарарларнинг ундирилиши юзасидан мониторинг таҳлиллари олиб борилмоқда.
Жумладан, вилоятнинг Каттақўрғон тумани “Каттақўрғон чорвачилик” массиви ҳудудида фаолият юритиб келаётган “APPOLON-LOGISTIKS” масъулияти чекланган жамияти ҳисобида бўлган, хўжалик харитасининг лалми 297қ-контуридаги 0,04 гектар ер майдонни ўзбошимчалик билан ковлаб, шундан 148,0 кв.метр ер майдонига уй-жой ва молхона биноси қурилиши ишларини амалга оширганлиги ҳолатлари аниқланди.
Ушбу аниқланган ҳолатлар юзасидан, Ҳукуматнинг 2011-йил 25-майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган “Ер участкалари эгалари, фойдаланувчилари, ижарачилари ва мулкдорларига етказилган зарарлар, қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликларига, шунингдек, ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар ўринини қоплаш тартиби тўғрисида”ги Низомининг 55-бандига мувофиқЎзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорлари аниқланиб, белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга тақдим қилинди.

The circumstances that led to the withdrawal of land from agricultural use are established
Land is a national wealth, since it is the basis of life, activity and well-being of the people of the Republic of Uzbekistan, it must be used wisely and it is protected by the state.
The Department for Control over the Use of Agricultural Lands of the Samarkand Regional Department of the Uzagroinspectorate conducts monitoring analyzes on the use of agricultural lands for their intended purpose and the recovery of damage caused by circumstances that caused the land to become unusable. leave for agricultural purposes.The Department for Control over the Use of Agricultural Lands of the Samarkand Regional Department of the Uzagroinspectorate conducts monitoring analyzes on the use of agricultural lands for their intended purpose and the recovery of damage caused by circumstances that caused the land to become unusable. leave for agricultural purposes.
In particular, they unauthorizedly dug up 0.04 hectares of land along the 297k contour of the state farm map, owned by the limited liability company "APPOLON-LOGISTIC", operating in the area of the Kattakurgan Livestock Farming massif in the city of Kattakorgan. district, of which on 148.0 square meters it was established that construction work was underway for a housing and livestock complex.
In connection with the identified cases, it was approved by Decree of the Government of the Russian Federation of May 25, 2011 No. 146 “Damage caused to owners, users, tenants and owners of land plots, failures in agricultural and forestry production, as well as in cases resulting in lands subject to withdrawal from agricultural use" In accordance with Article 55 of the Regulations on the procedure for compensation for damage, "In cases of unauthorized withdrawal of land from agricultural use, the amount of damage was determined and submitted to law enforcement agencies." institutions in the prescribed manner.