Ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар аниқланмоқда
Ер умуммиллий бойликдир, Ўзбекистон Республикаси халқи ҳаёти, фаолияти ва фаровонлигининг асоси сифатида ундан оқилона фойдаланиш зарур ва у давлат томонидан муҳофаза қилинади.
Ўзагроинспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларидан белгиланган мақсадларда фойдаланилиши ҳамда ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар натижасида етказилган зарарларнинг ундирилиши юзасидан мониторинг таҳлиллари олиб борилмоқда.
Жумладан, вилоятнинг Каттақўрғон тумани “Каттақўрғон чорвачилик” массиви ҳудудида фаолият юритиб келаётган “APPOLON-LOGISTIKS” масъулияти чекланган жамияти ҳисобида бўлган, хўжалик харитасининг лалми 297қ-контуридаги 0,04 гектар ер майдонни ўзбошимчалик билан ковлаб, шундан 148,0 кв.метр ер майдонига уй-жой ва молхона биноси қурилиши ишларини амалга оширганлиги ҳолатлари аниқланди.
Ушбу аниқланган ҳолатлар юзасидан, Ҳукуматнинг 2011-йил 25-майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган “Ер участкалари эгалари, фойдаланувчилари, ижарачилари ва мулкдорларига етказилган зарарлар, қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликларига, шунингдек, ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар ўринини қоплаш тартиби тўғрисида”ги Низомининг 55-бандига мувофиқЎзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорлари аниқланиб, белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга тақдим қилинди.

Обстоятельства, послужившие причиной вывода земель из сельскохозяйственного использования, устанавливаются
26 Марта 2024 2325
Отделом контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Самаркандского областного управления «Узагроинспекции» проводятся мониторинговые анализы по вопросам использования земель сельскохозяйственного назначения по назначению и взыскания ущерба, причиненного обстоятельствами, вызвавшими землю в негодность. оставить для сельскохозяйственных целей.
В частности, они самовольно раскопали 0,04 га земли по контуру 297к карты совхоза, принадлежащего обществу с ограниченной ответственностью "АППОЛОН-ЛОГИСТИК", действующему в районе массива "Каттакурганский животноводческий" г. Каттакорган. района, из них на 148,0 квадратных метрах установлено, что велись строительные работы жилищно-животноводческого комплекса.
В связи с выявленными случаями утвержден постановлением Правительства РФ от 25 мая 2011 года № 146 «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и собственникам земельных участков, сбоями в сельскохозяйственном и лесохозяйственном производстве, а также в случаях, повлекших за собой земли, подлежащие изъятию из сельскохозяйственного использования» В соответствии со статьей 55 Положения о порядке возмещения ущерба «В случаях самовольного изъятия земель из сельскохозяйственного использования размер ущерба определялся и представлялся в правоохранительные органы». учреждения в установленном порядке.
Холбеков А.А., начальник управления контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения