Техник жиҳатдан тартибга солиш йўналишидаги ҳужжатлар ижроси назоратда
Инспекциянинг Меъёрий ҳужжатлар ижросини назорат қилиш, сертификатлаш ва метрология йўналишида жорий йилнинг 9 ойи давомида жами 283 та назорат тадбирлари ўтказилган бўлиб, текширишлар даврида аниқланган камчиликлар юзасидан 52 та маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Жумладан, 2023 йилнинг январь-сентябрь ойларида Ўзбекистон Республикасининг “Стандартлаштириш тўғрисидаги”, “Техник жиҳатдан тартибга солиш тўғрисида”ги қонунлари ва бошқа техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросини назорат қилиш мақсадида жами 25 та текширишлар ва мониторинглар ўтказилган бўлиб, натижаси бўйича 4 та маъмурий қарор қабул қилинган, 14 та ҳолатда бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатмалар, ва 11 та хўжалик субъектига огоҳномалар киритилган, 4 та ҳолат бўйича тўпланган материаллар ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқ-тартибот органларига юборилган.
Инспекция қошидаги "Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш" давлат муассасаси (Марказ) томонидан уруғлик донни сертификатлаш ишлари амалга оширилиб, мазкур жараёнлар бевосита жойнинг ўзида Сертификатлаш ишлари бўлими ходими томонидан назорат қилиб борилмоқда ва кунлик маълумотлар шакллантирилмоқда.
Жорий йилнинг 19-октябрь ҳолатига Инспекция қошидаги Марказ томонидан жами 266 684 тонна уруғлик дондан намуна олиниб, шундан 99 фоизи ёки 259 380 тонна уруғлик дондан олинган намуналарни таҳлилдан ўтказиш ишлари якунланди. Таҳлил натижаларига кўра, 250 126 тонна уруғлик донни экинбоплик сифати кўрсаткичлари стандарт талабларига тўлиқ мувофиқ эканлиги маълум бўлди ва мувофиқлик сертификатлари расмийлаштирилди.
Ҳозирда 7 305 тонна уруғликлардан олинган намуналар Марказ лабораториясининг махсус ускуналарига жойлаштирилиб, уларнинг сифатини аниқлаш ишлари давом этмоқда.
Ш. Мамадалиева, "Ўзагроинспекция"нинг Меъёрий ҳужжатлар ижросини назорат қилиш, сертификатлаш ва метрология бўйича бош мутахассиси

Technically, the implementation of regulatory documents is under control.
Over the 9 months of this year, 283 control activities were carried out in the areas of control, certification and metrology of compliance with regulatory documents of the Inspectorate, and 52 administrative acts were drawn up on the shortcomings identified during inspections.
In particular, in January-September 2023, in order to monitor the implementation of the laws of the Republic of Uzbekistan “On Standardization”, “On Technical Regulation” and other regulatory legal documents in the field, 25 inspections and monitoring were carried out. technical regulation, 4 administrative decisions were made, mandatory instructions were given in 14 cases, notifications were issued to 11 business entities, collected materials in 4 cases were sent to law enforcement agencies for legal assessment.
Certification of seed grain is carried out by the state institution “Assessment of the Quality of Agricultural Products” during inspection.
As of October 19 of this year, a total of 266,684 tons of seed grain were selected by the Center under the Inspectorate, of which 99 percent or 259,380 tons of seed grain samples were analyzed. Based on the results of the analysis, it was established that 250,126 tons of seed grain fully comply with the requirements of the standards, and certificates of conformity were issued.
Currently, samples taken from 7,305 tons of seeds are placed in special equipment in the Center’s laboratory, and work to determine their quality continues.
Sh. Mamadalieva, chief specialist of Uzagroinspektsiya LLC for monitoring the implementation of regulatory documents, certification and metrology