Сирдарё вилояти: ғалла экиш мавсумида камчиликлар аниқланган
Республикада озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш учун, биринчи навбатда бошоқли дон экинларини етиштириш ҳамда зарур захираларни шакллантириш муҳим аҳамият касб этади.
Хусусан, Сирдарё вилоятида 2024 йил ҳосили учун 85 000 гектар майдонга кузги бошоқли дон экинлари экилиши режалаштирилган.
Вилоят туманларида бошоқли дон экинларини экиш ишларига 30 дона юқори унумли дон экиш сеялкалари ва 456 дона дон экиш мосламалари жалб қилинган бўлиб, бугунги кунда, вилоят ҳудудларида 84 минг 650 гектар (99,6 фоиз) майдонларда дон экиш ишлари амалга оширилди.
Бошоқли дон экинларини ўз муддатида ва сифатли экиш ишлари Инспекциянинг Сирдарё вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари томонидан кунлик назорат қилиб борилди.
Хусусан, ғалла экиш мавсумида ўтказилган назорат тадбирлари давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича, фермер хўжаликлари ва масъул ташкилотларга нисбатан 164 та ёзма кўрсатмалар ва 289 та огоҳлантириш берилиши ҳамда 9 та тақдимномалар киритилиши таъминланди.

Сырдарьинская область: во время сева зерновых выявлены недостатки
Для обеспечения продовольственной безопасности республики первостепенное значение имеют выращивание зерновых культур и формирование необходимых резервов.
В частности, под урожай 2024 года в Сырдарьинской области планируется засеять 85 тысяч гектаров осенних зерновых культур.
В посадке зерновых культур в регионах области задействовано 30 единиц высокопроизводительных зерновых сеялок и 456 единиц зернопосевной техники.Сегодня посев зерновых осуществлен на 84 тысячах 650 га (99,6 процента) регионов. .
За своевременным и качественным посевом колосовых зерновых культур ежедневно следили Сырдарьинское областное управление и районные отделы инспекции.
В частности, обеспечено вынесение хозяйствам и ответственным организациям 164 письменных указаний и 289 предупреждений, внесено 9 представлений по устранению недостатков, выявленных в ходе контрольных мероприятий в период посевной зерновых.