Сурхондарё: вилоятда ерларни қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган 123 та ҳолат аниқланган
9 Январь 2024 2971
«Ўзагроинспекция»нинг Сурхондарё вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиши бўлими томонидан ўтган давр мобайнида 123 та ҳолатда 7.58 гектар еР майдонида ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган юридик ва жисмоний шахсларга нисбатан жами 6 млрд 356 млн 332 минг 670 сўм миқдорида етказилган зарар ҳисобланган.
Ушбу ҳолат бўйича, вилоят ва туман Прокуратурасига 103 та, ИИБ тергов бўлинмаларига 20 та хулосалар берилган ва 1 та ҳолатда етказилган зарарни ихтиёрий қоплаш юзасидан огоҳлантириш хати чиқарилган.
Жумладан, Термиз тумани “Сурхон Халқобод” массиви «Халқобод» маҳалласида фаолият юритиб келаётган «Жавидбек» МЧЖ раҳбари Холов Фахриддин томонидан ўзига тегишли бўлган қишлоқ хўжалик харитасининг 63 қ-дала контурдаги балл бонитети 58.3 бўлган суғориладиган ер майдонига ўзбошимчалик билан қоровулхона, молхона, ошхона, насосхона каби жами 2 минг 552 кв.метр ўлчамдаги суғориладиган ер майдонига қурилиш қурганлиги аниқланган.
Ушбу ҳолат бўйича етказилган зарарни ихтиёрий қоплаш юзасидан огоҳлантириш хати чиқарилиб, ижроси таъминланган.
Шунингдек: Сурхондарё вилояти Ангор, Термиз, Музработ, Шеробот, Қумқўрғон туманларида фаолият юритиб келаётган фермер хўжаликлари томонидан ер майдонларида самарали ва мақсадли фойдаланиши юзасидан ўрганиш ишлари олиб борилиб, аниқланган ҳуқуқбузарликларни бартараф этиш юзасидан туман ҳокимликларига тақдинома ва ёзма кўрсатмалар киритилган.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш, ерлардан оқилона ва самарали фойдаланишда ҳуқуқбузарликларга йўл қўйилиши бўйича жами 10 та ҳолатларда юридик ва жисмоний шахслардан мурожаатлар келиб тушган бўлиб, улар белгиланган муддатларда мурожаатчилар иштирокида ўрганиб чиқилиб ижобий хал этилди, зарур ҳолатларда тушунтиришлар берилди.
Ҳозирги кунда ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган юридик ва жисмоний шахсларга нисбатан Прокуратура ҳамда ИИБ тергов бўлинмалари томонидан тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Шунингдек, Инспекция ваколати доирасида, вилоятдаги Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими мутахассислари томонидан ўрганишлар олиб борилмоқда.
А. Тиловов, Инспекциянинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими бош мутахассиси

Surkhandarya region: 123 cases of land withdrawal from agricultural circulation were identified in the region
9 January 2024 3280
Over the past period, the department of “Uzagroinspection” of the Surkhandarya regional department for control over the use of agricultural land recorded 123 cases of arbitrary seizure of land from agricultural use on an area of 7.58 hectares. 6 billion 356 Losses in the amount of 332 thousand 670 soums were accrued against legal entities and individuals .
At the same time, 103 conclusions were given to the regional and district prosecutor's offices, 20 conclusions were given to the investigative units of the Ministry of Internal Affairs, and in 1 case a warning was issued about voluntary compensation for the damage caused.At the same time, 103 conclusions were given to the regional and district prosecutor's offices, 20 conclusions were given to the investigative units of the Ministry of Internal Affairs, and in 1 case a warning was issued about voluntary compensation for the damage caused.
In particular, Kholov Fakhriddin, the head of Javidbek LLC, operating in the Khalkabad microdistrict of the Surkhan Khalkabad massif of the Termiz region, which belongs to him Kholov Fakhriddin, has an irrigated field with a credit rating of 58.3 in 63 square meters of the agricultural map contour established, that he unauthorizedly built a lodge, a barn, a kitchen, and a pump house on irrigated land with an area of 2 thousand 552 square meters.
In this case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for the damage caused and its execution was ensured.In this case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for the damage caused and its execution was ensured.
Also: in the Angora, Termez, Muzrabotsky, Sherobotsky, Kumkurgan districts of the Surkhandarya region, research was carried out on the issues of effective and targeted use of land by farms, a presentation and a written report to the district khokims on eliminating the identified violations. , instructions included.
In total, in 10 cases of arbitrary seizure of agricultural land, violations of rational and efficient use of land, appeals were received from legal entities and individuals and they were considered by the applicants in a timely manner, studied and resolved positively, and if necessary, explanations were given.
Currently, the Prosecutor's Office and the investigative units of the Ministry of Internal Affairs are conducting investigations against legal entities and individuals who caused the withdrawal of lands from agricultural use.Also, within the scope of the inspection’s powers, research is carried out by specialists from the department for control over the use of agricultural land in the region.
Tilovov A.A., chief specialist of the department for control over the use of agricultural lands of the inspection