Самарқанд: 11 та пиллани қайта ишлаш корхоналари билан шартнома имзоланиши назоратга олинган
Президентнинг 2020-йил 17-январдаги “Пиллачилик тармоғида ипак қурти озуқа базасини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан, вилоятда тутзорларни кенгайтириш, тутчиликда сув тежовчи суғориш технологияларини қўллаш ҳамда агротехника тадбирларини самарали ўтказилишини рағбатлантириш, пиллачилик тармоғида амалга оширилаётган ислоҳотларни янада чуқурлаштириш каби муҳим вазифалар белгилаб берилган.
Шунингдек, вилоят ҳокимлиги томонидан тасдиқланган топшириқда пилла хом ашёсини етиштириш бўйича қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчилар билан пиллани қайта ишлаш корхоналари ўртасида контрактация шартномаларини тузиш ва ушбу шартномаларни туман қишлоқ хўжалиги бўлимларидан рўйхатдан ўтказиш, мавсум давомида ҳар бир фермер хўжалиги ва касаначиларга тегишли бўлган тут дарахлари ва тутзорларни агротехника қоидаларига риоя қилган ҳолда ишлов бериш ва тут баргларидан унумли фойдаланиш каби вазифалар белгилаб берилган.
Шунга кўра, мазкур қарор ва вилоят ҳокимининг йиғилиш баёнида берилган топшириқлар ижроси "Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари томонидан назоратга олинган бўлиб, бугунги кунда вилоятдаги 11 та пиллани қайта ишлаш корхоналари томонидан фермер хўжаликлари ва касаначилар ўртасида шартномаларнинг тўлиқ имзоланиши таъминланди ҳамда 3 минг 325 тонна пилла етиштириш топшириғини бажариш мақсадида, 54 минг 284 та звенога 57 минг 329 қути ипак қурти уруғи тарқатилди.
Бугунги куда вилоятда етиштирилган пилла хом ашёсини қабул қилиш ишлари бошланган боълиб, вилоятда биринчилардан боълиб Оқдарё тумани 1-секторига қарашли “Қаҳрамон” ММТП ҳудудида фаолият юритаётган “Пичоқчи кластер” фермер хоъжалиги томонидан 580 килограмм пилла хом ашёси етиштирилиб, белгиланган режа 102,7 фоизга бажарилди.

Samarkand: the signing of contracts with 11 cocoon processing enterprises was controlled
According to the President's decision of January 17, 2020 "On additional measures for the development of the silkworm feed base in the cocoon industry", the expansion of mulberry farms in the region, the use of water-saving irrigation technologies in mulberry farming and important tasks such as encouraging the effective implementation of agrotechnical activities, further deepening of the reforms implemented in the cocoon industry.
Also, in the order approved by the regional hokimita, it is necessary to conclude contractual agreements between producers of agricultural products and cocoon processing enterprises for the production of cocoon raw materials, and to register these agreements with the district agricultural departments. During this period, tasks such as processing mulberry trees and mulberry groves belonging to each farm and householder in compliance with agrotechnical rules and using mulberry leaves effectively were defined.
Accordingly, the implementation of this decision and the tasks given in the minutes of the regional governor's meeting was controlled by the regional department and district departments of "Uzagroinspeksiya", and today 11 cocoon processing enterprises in the region Complete signing of contracts between Jaliks and homemakers was ensured, and 57,329 boxes of silkworm seeds were distributed to 54,284 units in order to fulfill the task of growing 3,325 tons of cocoons.
Today, the work of receiving raw cocoons grown in the region has begun, and 580 kilograms of cocoon raw materials were grown by "Pichhachi cluster" farm, which is one of the first in the region, operating in the territory of "Kahramon" MMTP, belonging to the 1st sector of Okdarya district, and the set plan was fulfilled by 102.7%. .