Самарқанд: жорий йил ҳосили учун 10 минг 105 тонна уруғлик пахта-хом ашёси жамғарилган
Маълумки, уруғлик чигитни тозалаш, саралаш, туксизлантириш ва дорилаш ишларини давлат стандарти талаблари асосида ўз муддатларида бажарилиши пахтадан мўл ҳосил олишнинг асосий омилларидан бири ҳисобланади.
Уруғлик пахта хом-ашёсини қабул қилиш, сақлаш, дастлабки қайта ишлаш, уруғлик чигит тайёрлаш ва тарқатиш, сифатини назорат қилиш бўйича Инспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари томонидан бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, 2023 йил ҳосилидан пахта тўқимачилик кластерлари томонидан вилоят бўйлаб 54 та ғарамларда жами 10 минг 105 тонна уруғлик пахта хом-ашёси нав ва авлодлар бўйича жамғарилган.
Шунингдек, 2024 йил ҳосили учун 4 минг 954 тонна уруғлик чигитни тозалаш ва саралаш, шундан 671 тонна туксизлантириш, 3 минг 863 тоннасини дорилаш ишлари амалга ошириш белгиланиб, уруғлик чигит тайёрлаш графиги, уруғлик чигитни тозалаш, саралаш туксизлантириш ва дорилаш дислокацияси ишлаб чиқилиб тасдиқланган.
Шунга кўра, вилоятда мавжуд бўлган, «Митан» уруғлик цехида 849 тонна, «Иттифоқ» уруғлик цехида 622 тонна, “Samarqand best seeds ” МЧЖда 1 минг 690 тонна, “Марақанд сифат” МЧЖда 700 тонна жами 3 минг 863 тонна уруғлик чигитни дорилаш белгиланган.
Бугунги кунда, 3 минг 225 тонна ёки 64,6 фоиз уруғлик чигит тозаланиб, сараланган, шундан 163 тоннаси ёки 24,3 фоизи туксизлантирилган, шунингдек 520 тонна ёки 13,5 фоизи дориланган бўлиб, ишлар давом эттирилмоқда.
Қолаверса, мавсум давомида вилоят ва туман бўлими ходимлари томонидан 18 та назорат тадбирлари олиб борилиб, аниқланган камчиликлар юзасидан огоҳлантиришлар берилиши таъминланди.
Бугунги кунда 2024 йил ҳосили учун уруғлик чигитни дорилаш ишлари инспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари томонидан тўлиқ назоратга олинган.

Samarkand: 10 thousand 105 tons of cotton seed raw materials have been accumulated for this year’s harvest
24 January 2024 3460
It is known that cleaning, sorting, depilating and processing seeds in accordance with the requirements of state standards are one of the main factors in obtaining a good cotton harvest.
The Samarkand regional department and district inspection departments carry out a number of works on reception, storage, pre-processing, procurement and distribution of seed cotton, and quality control.
In particular, a total of 10,105 tons of seed cotton raw materials were collected by cotton textile clusters for the 2023 harvest in 54 garams of the region by variety and generation.
Also, for the 2024 harvest, 4 thousand 954 tons of seeds were cleaned and sorted, of which 671 tons were depilated, 3 thousand 863 tons were processed, a schedule for seed preparation, cleaning, sorting, depilation and seed processing was determined. was developed and validated.
According to this, in the Mitan seed warehouse - 849 tons, in the Ittifak seed warehouse - 622 tons, in Samarkand Best Seeds LLC - 1690 tons, in Marakand Sifat LLC - 700 tons. 3 thousand 863 tons of seeds are prescribed.
To date, 3 thousand 225 tons or 64.6 percent of seeds have been cleaned and sorted, of which 163 tons or 24.3 percent have been depilated, 520 tons or 13.5 percent have been processed, work continues.
In addition, during the season, employees of regional and district departments carried out 18 control activities and issued warnings regarding identified deficiencies.
Today, work on processing seeds for the 2024 harvest is under the full control of the regional administration and district inspection departments.