Экиш мавсумига тайёргарлик: уруғлик чигит зўр бўлса, ҳосил мўл бўлади
Қишлоқ хўжалиги экинларидан юқори ҳосил ва сифатли маҳсулот етиштириш уруғликка боғлиқ. Сифатли уруғлик етказиб бериш замирида уруғларни етиштириш, қайта ишлаш ҳамда навдорлик ва экинбоплик сифат кўрсатгичларини назорат қилиш соҳа ходимларидан жиддий масъулиятни талаб қилади.
2023-йил ҳосилидан Тошкент вилоятида жамғарилган уруғлик пахта хом-ашёсини қайта ишлаш натижасида 2 минг 943 тонна уруғлик чигитни тозалаш ҳамда 2 минг 60 тоннасини туксизлантириб дорилаш белгилаб олинган.
Шунингдек, Давлат реестри рўйхатидан ўтган, вилоятга экиш учун тавсия этилган ғўза навларидан 194 тонна элита, 1 минг 296 тонна биринчи ва 570 тонна иккинчи авлодли уруғлик чигитини тайёрлаш режалаштирилган.
Вилоятда экилиши белгиланган уруғлик чигитлар туксизлантирилган ҳолда тайёрланиши ҳамда нав тозалиги супер элита ва элита авлодли уруғлик чигитда 100%, биринчи авлодда 99%, иккинчи авлодда 98%, учинчи авлодда эса 96% дан кам бўлмаслиги, шунингдек, унувчанлик, ифлослик, намлик, механик шикастланганлик ва қолдиқ тола каби сифат кўрсаткичлари давлат стандарти меъёрларига мос бўлиши талаб этилади.
Қабул қилинган уруғлик пахта хом-ашёси ғарамларда камида икки ой тиним даврида сифатли сақланиб, пахта хом-ашёсидаги чигитлар тўлиқ физиологик етилганидан сўнг, қайта ишлашга бериш ва ишлаб чиқаришдан олинган уруғлик чигитни уруғлик тайёрлашга ихтисослашган корхоналарга ташиш, дорилаш, сақлаш ва фермер хўжаликларга етказиб берилишини ташкил этиш босқичма-босқич амалга оширилди.
Шу боисдан уруғлик чигит тайёрлаш учун мавжуд пахта кластерларига тегишли пахта тозалаш корхоналарида “Ўзагроинспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари, “Уруғчиликни ривожлантириш маркази” ДМ, Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги ҳудудий бўлимлари билан биргаликда уруғлик пахтани тозалаш ҳамда мавжуд иккита уруғлик чигит дорилаш цехларининг ишлаши кунлик мониторинг қилиб борилмоқда.
Айниқса, Республика бўйлаб об-ҳавонинг кескин совиб кетиши уруғлик чигит тайёрлаш цехларининг омборхоналарида иситиш чораларининг кўрилганлиги, дорилаш жараёнларида намликнинг белгиланган меъёрида бўлиши ҳамда уруғлик чигитнинг унувчанлигини йўқотмаслик юзасидан барча зарурий чоралар кўрилиши эътибордан четда қолдирилмади.
-Ҳозирги кунда вилоятдаги пахта-тўқимачилик кластерлари ва уруғлик тайёрлаш цехларида жами 2 минг 762 тонна уруғлик пахта тозаланиб, сараланиб, 1 минг 222 тоннаси туксизлантирилиб, дорилаш ишлари амалга оширилди. “Ўзагроинспекциянинг Тошкент вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлим мутахассислари томонидан амалга оширилаётган назорат тадбирлари натижасида вилоятда сифатли уруғлик чигит тайёрланишига эришилмоқда. Бу эса келгусида фермер хўжаликлари томонидан пахтадан мўл ҳосил олинишида муҳим аҳамият касб этади- дейди "Ўзагроинспекция" Тошкент вилоят бошқармаси шўба бошлиғи ШУсубалийев.

Подготовка к посевной: чем лучше семена, тем лучше урожай
От семян зависит получение высокой урожайности и качества продукции из сельскохозяйственных культур. В основе поставок качественных семян выращивание, обработка и контроль качественных показателей урожайности и урожайности требуют серьезной ответственности со стороны полевого персонала.
По итогам переработки накопленного в Ташкентской области хлопко-семенного сырья от урожая 2023 года решено очистить 2 тысячи 943 тонны семенного хлопка и провести депиляцию и обработку 2 тысяч 60 тонн.По итогам переработки накопленного в Ташкентской области хлопко-семенного сырья от урожая 2023 года решено очистить 2 тысячи 943 тонны семенного хлопка и провести депиляцию и обработку 2 тысяч 60 тонн.
Также планируется заготовить 194 тонны элитных, 1 тысячу 296 тонн семян первого и 570 тонн семян второго поколения из сортов хлопчатника, зарегистрированных в Госреестре и рекомендованных к посевам в регионе.
Семена, предназначенные для посева в регионе, должны быть подготовлены без дегидрирования, а чистота семян суперэлитного и элитного поколений должна быть 100%, 99% в первом поколении, 98% во втором поколении и 96% в третьем поколении. генерации, а также плодородия, качественные показатели, такие как загрязненность, влажность, механические повреждения и остатки волокна, должны соответствовать нормам государственного стандарта.
Полученное семенное хлопковое сырье хранят на складах не менее двух месяцев в период покоя, а после полного физиологического созревания семян в хлопковом сырье отдают на переработку и специализируются на подготовке семян, полученных от производства. Поэтапно осуществлялась организация транспортировки на предприятия, обработки, хранения и доставки в хозяйства.
Поэтому на хлопкоочистительных предприятиях, входящих в состав существующих хлопковых кластеров, областная администрация и районные отделения «Узагроинспекции», ДМ «Центр развития семян», а также областные управления Агентства по карантину и защите растений проводят совместную работу по заготовке семян. ведется очистка семенного хлопка и двух действующих цехов обработки семян.Поэтому на хлопкоочистительных предприятиях, входящих в состав существующих хлопковых кластеров, областная администрация и районные отделения «Узагроинспекции», ДМ «Центр развития семян», а также областные управления Агентства по карантину и защите растений проводят совместную работу по заготовке семян. ведется очистка семенного хлопка и двух действующих цехов обработки семян.
В частности, в связи с резким похолоданием погоды на всей территории Республики, важно учитывать, что на складах семенных цехов приняты меры по обогреву, что в ходе процессов обработки влажность воздуха находится на заданном уровне, и что принимаются все необходимые меры для того, чтобы не потерять жизнеспособность семян.
- Сегодня в хлопко-текстильных кластерах и семяподготовительных цехах области в общей сложности было очищено и отсортировано 2762 тонны хлопка-сырца, обеспылено и обработано 1222 тонны. В результате контрольных мероприятий, проводимых Ташкентским областным управлением «Узагроинспекции» и специалистами районного отдела, в регионе можно производить высококачественные семена. Это будет иметь большое значение для того, чтобы в будущем хозяйства получали хороший урожай хлопка, - говорит Ш. Усубалиев.