Австралиянинг пахта уруғчилигидаги етакчи компаниясига ташриф ташкил этилди
Австралиянинг қишлоқ хўжалиги соҳасида муҳим ўрин тутадиган Cotton Seed Distributors Limited (CSD) компанияси пахта уруғчилиги бўйича дунёдаги энг нуфузли ташкилотлардан бири ҳисобланади.
Жорий йилнинг 19-25 январь кунлари Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Президент ҳузуридаги Пахтачилик кенгаши вакиллари ҳамда ъзагроинскпекция” қошидаги Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази раҳбаридан иборат делегация аъзолари Австралияга амалга ошираётган хизмат сафари доирасида ушбу компанияга ташриф буюрди.
Ташриф давомида делегация компаниянинг замонавий ускуналар билан жиҳозланган тадқиқот маркази, уруғларни тозалаш жараёнлари ҳамда ҳосилдорликни ошириш бўйича амалга оширилаётган илмий ишлари билан яқиндан танишди. Ўзбекистон делегацияси ССД фаолиятини юқори баҳолаб, ушбу моделни Ўзбекистонда жорий этиш имкониятларини ўрганишга катта қизиқиш билдирди.
Ўзбекистон делегациясининг ташрифи давомида икки давлат ўртасида ҳамкорлик учун келишувларга эришилди.

Организован визит в ведущую австралийскую компанию по производству семян хлопка.
Cotton Seed Distributors Limited (CSD) — крупный игрок в сельскохозяйственном секторе Австралии и одна из самых влиятельных в мире компаний по производству семян хлопка.
С 19 по 25 января текущего года в Республике Беларусь находилась делегация в составе представителей Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве, Министерства сельского хозяйства, Совета по хлопку при Президенте, а также руководитель Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции при Президенте «Агроинспекция» посетила это предприятие в рамках своей деловой поездки в Австралию.
В ходе визита делегация ознакомилась с научно-исследовательским центром компании, оснащенным современным оборудованием, процессами очистки семян, а также с проводимыми научными работами по повышению производительности. Узбекская делегация высоко оценила деятельность ДГС и выразила большую заинтересованность в изучении возможностей внедрения данной модели в Узбекистане.
В ходе визита узбекской делегации были достигнуты договоренности о сотрудничестве между двумя странами.