Навоий: бошқарманинг 2023-йил ва келгусидаги ишлари юзасидан жамоатчиликка ахборот берилди
Мамлакатимиз иқтисодиётини барқарор ривожлантириш ва Халқмиз турмуш-фаровонлигини оширишда қишлоқ хўжалиги соҳаси етакчи ўринлардан бирини эгаллайди. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Навоий вилояти бошқармаси ҳамда Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси Навоий вилояти бўлими билан ҳамкорликда Инспекциянинг Навоий вилояти бошқармаси томонидан ўтган 2023 йил давомида амалга оширилган ишлар ва 2024 йилдаги режалар юзасидан ўтказилган матбуот анжумани ўтказилди. Тадбирда ОАВ вакиллари, блогерлар ва соҳа масъуллари иштирок этдилар.
Анжуманда бошқарма ва унинг ҳудудий бўлимларида ўтган давр мобайнида қонунчилик талабларига риоя этилиши, қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникалари ҳолати, пахта хом ашёси, дон ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланиш, агротехник тадбирлар, қишлоқ хўжалиги экинлари уруғчилиги ва қишлоқ хўжалиги учун мўлжалланган ерлардан фойдаланиш ишларини назорат қилиш- тизимда қай даражада амалга оширилаётгани ва унинг мазмун-моҳияти ҳақида мутахассислар томонидан маълумотлар берилди.
Шунингдек, 2024 йил давомида Агроинспекция томонидан амалга оширилиши лозим бўлган ишлар ва режалар ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. – Мамлакатимиз қишлоқ хўжалигида иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш ҳамда соҳани ривожлантиришга оид қонун ва қарорларлар ижроси, белгиланган тартиб-қоидаларнинг бажарилиши устидан назоратни амалга ошириш борасида бир қатор ишларга қўл урилмоқда, – дейди «Ўзагроинспекция» Навоий вилояти бошқармаси Ахборот-таҳлил, ижро интизоми, маъмурий амалиёт ва мурожаатлар билан ишлаш шўбаси бошлиғи Орифжон Назаров.
– Хусусан, инспекция томонидан 2023 йил давомида 371 та текширишлар ўтказилиб, 4 минг 900 тадан зиёд таъсир чоралари кўрилди.
қонунбузарлик ҳолатлари ва бунга имкон берган шарт-шароитларни бартараф этиш, тегишли чора-тадбирлар белгилаш борасида мутасадди ташкилот ва корхоналар раҳбарлари номига 73 та тақдимнома киритилиб, бажарилиши мажбурий бўлган 4 минг 456 та ёзма кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, 4 минг 795 нафар шахслар расман огоҳлантирилиб, 375 нафар мансабдор шахслар ва фуқароларга нисбатан маъмурий жавобгарлик чоралари кўрилди ва шулардан 40 нафарига қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Тадбир якунида журналист ва блогерларни қизиқтирган саволларга соҳа мутахассислари томонидан батафсил жавоб берилиб, бошқарма билан ОАВ ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга келишиб олинди.

Navoi: the public was informed about the work of the department in 2023 and for the future
The agricultural sector occupies one of the leading positions in the sustainable development of the economy of our country and improving the well-being of our people. A control check of the Agro-industrial complex of the Ministry of Agriculture was carried out jointly with the Navoi regional branch and the Navoi regional branch of the Union of Journalists of Uzbekistan, in connection with the work carried out during the past 2023 and plans for 2024. A press conference took place. The event was attended by media representatives, bloggers and industry representatives.
During the conference, the administration and its territorial divisions monitored compliance with legal requirements, the state of agriculture, land reclamation and road construction techniques, the use of raw cotton, grain and products obtained from its processing, agrotechnical measures, rural specialists provided information on the extent to which this carried out in the system and its maintenance and control over the use of agricultural land.
It was also discussed what work and plans the Agroinspectorate will have to implement in 2024. “A number of activities are being carried out in the field of deepening economic reforms in the agricultural sector of our country, implementing laws and decisions related to the development of the industry, monitoring the implementation of established procedures,” says Orifjon Nazarov, head of the department of performance discipline, of the Information and Analytical Department of the Navoi region “Uzagroinspectorate”. , administrative practice and appeals.
- In particular, in 2023, the inspectorate carried out 371 inspections and carried out more than 4,900 activities.
73 submissions were made to the heads of state organizations and enterprises to eliminate violations of the law and the conditions that made this possible, and 4 thousand 456 written instructions were given.
Also, 4 thousand 795 people were officially warned, administrative measures were applied to 375 officials and citizens, and 40 of them were sent to law enforcement agencies for prosecution.
Following the event, industry experts answered questions from journalists and bloggers in detail, and an agreement was reached on further strengthening the department’s cooperation with the media.