Навоий: бошқарманинг 2023-йил ва келгусидаги ишлари юзасидан жамоатчиликка ахборот берилди
Мамлакатимиз иқтисодиётини барқарор ривожлантириш ва Халқмиз турмуш-фаровонлигини оширишда қишлоқ хўжалиги соҳаси етакчи ўринлардан бирини эгаллайди. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Навоий вилояти бошқармаси ҳамда Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси Навоий вилояти бўлими билан ҳамкорликда Инспекциянинг Навоий вилояти бошқармаси томонидан ўтган 2023 йил давомида амалга оширилган ишлар ва 2024 йилдаги режалар юзасидан ўтказилган матбуот анжумани ўтказилди. Тадбирда ОАВ вакиллари, блогерлар ва соҳа масъуллари иштирок этдилар.
Анжуманда бошқарма ва унинг ҳудудий бўлимларида ўтган давр мобайнида қонунчилик талабларига риоя этилиши, қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникалари ҳолати, пахта хом ашёси, дон ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланиш, агротехник тадбирлар, қишлоқ хўжалиги экинлари уруғчилиги ва қишлоқ хўжалиги учун мўлжалланган ерлардан фойдаланиш ишларини назорат қилиш- тизимда қай даражада амалга оширилаётгани ва унинг мазмун-моҳияти ҳақида мутахассислар томонидан маълумотлар берилди.
Шунингдек, 2024 йил давомида Агроинспекция томонидан амалга оширилиши лозим бўлган ишлар ва режалар ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. – Мамлакатимиз қишлоқ хўжалигида иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш ҳамда соҳани ривожлантиришга оид қонун ва қарорларлар ижроси, белгиланган тартиб-қоидаларнинг бажарилиши устидан назоратни амалга ошириш борасида бир қатор ишларга қўл урилмоқда, – дейди «Ўзагроинспекция» Навоий вилояти бошқармаси Ахборот-таҳлил, ижро интизоми, маъмурий амалиёт ва мурожаатлар билан ишлаш шўбаси бошлиғи Орифжон Назаров.
– Хусусан, инспекция томонидан 2023 йил давомида 371 та текширишлар ўтказилиб, 4 минг 900 тадан зиёд таъсир чоралари кўрилди.
қонунбузарлик ҳолатлари ва бунга имкон берган шарт-шароитларни бартараф этиш, тегишли чора-тадбирлар белгилаш борасида мутасадди ташкилот ва корхоналар раҳбарлари номига 73 та тақдимнома киритилиб, бажарилиши мажбурий бўлган 4 минг 456 та ёзма кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, 4 минг 795 нафар шахслар расман огоҳлантирилиб, 375 нафар мансабдор шахслар ва фуқароларга нисбатан маъмурий жавобгарлик чоралари кўрилди ва шулардан 40 нафарига қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Тадбир якунида журналист ва блогерларни қизиқтирган саволларга соҳа мутахассислари томонидан батафсил жавоб берилиб, бошқарма билан ОАВ ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга келишиб олинди.

Навои: общественность проинформировали о работе ведомства в 2023 году и на перспективу
Аграрный сектор занимает одну из ведущих позиций в устойчивом развитии экономики нашей страны и повышении благосостояния нашего народа. Контрольная проверка Агропромышленного комплекса Министерства сельского хозяйства проведена совместно с Навоийским областным отделением и Навоийским областным отделением Союза журналистов Узбекистана, в связи с работами, проведенными в течение истекшего 2023 года и планы на 2024 год. Состоялась пресс-конференция. В мероприятии приняли участие представители СМИ, блоггеры и представители отрасли.
В ходе конференции администрация и ее территориальные подразделения наблюдали за соблюдением требований законодательства, состоянием сельского хозяйства, техникой мелиорации и дорожного строительства, использованием хлопка-сырца, зерна и продуктов, полученных от его переработки, агротехническими мероприятиями, сельские специалисты предоставили информацию о степени к чему это осуществляется в системе и ее содержании и контроле за использованием земель сельскохозяйственного назначения.
Также обсуждалось, какую работу и планы предстоит реализовать Агроинспекции в 2024 году. - Осуществляется ряд мероприятий в области углубления экономических реформ в аграрном секторе нашей страны, реализации законов и решений, связанных с развитием отрасли, осуществления контроля за выполнением установленных процедур, - говорит Информационно-аналитического отдела Навоийской области «Узагроинспекции» Орифжон Назаров, начальник отдела исполнительской дисциплины, административной практики и апелляций.
- В частности, за 2023 год инспекцией проведена 371 проверка, проведено более 4900 мероприятий.
Руководителям государственных организаций и предприятий по устранению нарушений законодательства и условий, сделавших это возможным, внесено 73 представления, дано 4 тысячи 456 письменных указаний.
Также официально предупреждены 4 тысячи 795 человек, к 375 должностным лицам и гражданам применены административные меры, а 40 из них направлены в правоохранительные органы для привлечения к ответственности.
По итогам мероприятия на вопросы журналистов и блоггеров подробно ответили эксперты отрасли, а также была достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества ведомства со СМИ.