Навоий: қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланиш бўйича камчиликлар аниқланмоқда
Ўзагроинспексиянинг Навоий вилояти бошқармаси қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси томонидан Навбаҳор тумани “Кесган терак” массиви ҳудудида фаолият кўрсатаётган “Тожмахал келажаги” хусусий корхонасига иссиқхона қуриш учун ажратилган 0.20 гектар ердан фойдаланиш юзасидан мониторинг ўтказилганда бир қатор камчиликлар аниқланди.
Жумладан, Навбаҳор тумани “Кесган терак” массивида жойлашган туман захира ерларидан “Тожмаҳал келажаги”  хусусий корхонасига туман ҳокимининг 2014- йил 13-ноябрьдаги қ-931- сонли қарори билан қишлоқ хўжалиги ер харитаси бўйича 317-контурдан жами 0.20 гектар, шундан 0.20 гектар суғориладиган экин ер майдони иссиқхона қуриш учун доимий фойдаланиш учун ижарага ажратиб берилган.
Иссиқхона қуриш учун ажратилган ер майдонида ердан фойдаланиш юзасидан мониторинг ўтказилганда туман ҳокими қарорида кўрсатилган 317- контур ўрнига 364қ- контурдан ер майдонини ўринини алмаштириш бўйича туман ҳокимининг қарорисиз ноқонуний равишда иссиқхона қурмасдан бошқа мақсадда яъни ғалла экиб фойдаланиб келаётганлиги аниқланди.
Юқоридагиларга асосан, “Тожмаҳал келажаги” хусусий корхонаси раҳбари А. З.га “Ер кодекси”нинг 36, 38, 40, 85 - моддаларида назарда тутилган қонунбузилишлари аниқланганлиги сабабли, туман ҳокимининг қарорисиз ноқонуний равишда иссиқхона қурмасдан ғалла экиб фойдаланиб келаётган 0.20 гектар суғориладиган экин ер майдонининг туман ҳокимлиги захира фондига қайтариб олиниши бўйича ҳужжатлар ўрганилмоқда.

Навои: Выявляются недостатки в использовании земель сельскохозяйственного назначения
Использование отделом администрации Навоийской области «Узагроинспексии» 0,20 га земли, выделенной под строительство теплицы частному предприятию «Тоймахал Келажаги», действующему на территории массива «Кесган Терак» Навбахорского района, в период В ходе мониторинга был выявлен ряд недостатков.
В частности, по решению акима района от 13 ноября 2014 года № 0,20 га из земель районного запаса, расположенных в массиве «Кесган Терак» Навбахорского района, частному предприятию «Тоймахал Келажаги» по решению акима района от 13 ноября 2014 года № из них 0,20 га. орошаемой пашни сдано в аренду в постоянное пользование под строительство теплицы.
В ходе мониторинга землепользования на участке, отведенном под строительство теплицы, вместо 317-го контура, указанного в постановлении акима района, земельный участок был переведен из контура 364к по решению акима о незаконном строительстве теплицы. теплица другого назначения, т.е. зерно было установлено, что оно сажается и используется.
На основании изложенного руководитель частного предприятия «Тоймахал Калежаги» А.З. признан нарушившим законы, предусмотренные статьями 36, 38, 40, 85 «Земельного кодекса», без решения акима района, 0,20 га. орошаемых земель, которые незаконно используются под посев зерновых без строительства теплицы, изучаются документы о возврате пахотных земель в резервный фонд администрации района.