ХОРАЗМ : Пахта йиғим теримида қатнашадиган техникаларнинг мавсумга тайёргарлиги Инспекция назоратида
31 Июль 2024 2973
Хоразм вилоятининг Шовот туманида 2024 йилда 8 минг 600 гектар майдонда ғўза парвариши ўтказилиб, ушбу майдонларда етиштирилган пахта ҳосилини йиғиштириб олиш учун зарур бўлган транспорт трактори ва трактор тиркамаларини хатловдан ўтказиш ишлари давом эттирилмоқда.
Туманда бу йилги пахта мавсумида қатнашадиган жами 124 дона транспорт тракторлари ва 260 та трактор тиркамалари мавжуд бўлиб, ушбу техникаларни мавсумга тайёргарлиги ҳукуматнинг “Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларидан фойдаланиш соҳасида давлат хизматлари кўрсатиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланган талаблар асосида ўрганилмоқда.
Ўзагроинспекцияга берилган ваколатлар доирасида туманда мавжуд қишлоқ хўжалик техникалари кўздан кечирилганда мавжуд транспорт тракторларнинг 96 таси (ёки 77 фоизи), трактор тиркамаларининг 180 таси (ёки 70 фоизи) мавсумда қатнашиш учун шай ҳолатга келтирилган.
Бундан ташқари, “Textile Finance Khorezm” МЧЖ пахта-тўқимачилик кластери томонидан Шовот туманидаги 1 минг 680 гектар, Янгибозор туманидаги 680 гектар майдонлардаги пахта ҳосилини нест-нобуд қилмасдан қисқа фурсатларда йиғиб териб олиш мақсадида 5 та янги замонавий русумдаги пахта териш машиналари келтирилган бўлиб, ушбу техникалар бу йилги мавсум учун кўздан кечирилиб, барча турдаги сервис хизматлари бажарилди. Шунингдек, замонавий пахта териш машиналари учун мавсум давомида зарур бўладиган бирламчи эҳтиёт қисмлар ва мойлаш материаллари захираларини яратиш мақсадида Инспекциянинг туман бўлими ходимлари томонидан кластер корхонасига тегишли кўрсатмалар бериб борилмоқда.
"Ўзагроинспекция" томонидан қишлоқ хўжалик техникаларини техник кўрикдан ўтказиш учун ажратилган комплект кўчма диагностик асбоб-анжомлар ёрдамида вилоят техника назорати мутахассислари томонидан жойларга чиққан холда таъмирдан чиқарилган техникаларни техник кўрикдан ўтказиш ишларида амалий ёрдам кўрсатилиб, пахта териш мавсумида қатнашадиган техникалар соз ҳолатга келтирилмоқда.
Амалдаги қонунчилик ҳужжатлари билан "Ўзагроинспекция"га берилган ваколатлардан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалик техникаларини пахта йиғим терим мавсумига тайёрлаш бўйича кунлик назорат тадбирлари давом эттирилиб, аниқланган камчиликлар юзасидан тегишли таъсир чоралари кўриб борилмоқда.

KHORAZM: Preparation for the season of machinery involved in cotton harvesting is under the supervision of the Inspectorate
31 July 2024 2971
In 2024, in the Shavat district of the Khorezm region, cotton cultivation will be carried out on an area of ​​8,600 hectares.
The district has a total of 124 transport tractors and 260 tractor-trailers participating in this year's cotton season, and the preparation of these vehicles for the season meets the requirements of the government's decision "On measures to improve the state service system in the field of agricultural, reclamation and road construction equipment use" is being studied based on
During the inspection of agricultural machinery available in the district within the scope of the powers given to "Uzagroinspektsiya", 96 (or 77 percent) of the existing transport tractors, 180 (or 70 percent) of the tractor-trailers were prepared for participation in the season.
In addition, the cotton-textile cluster of "Textile Finance Khorezm" LLC brought 5 new modern cotton picking machines in order to harvest the cotton crop in 1 thousand 680 hectares in Shavot district and 680 hectares in Yangibozor district in a short period of time. machines were inspected for this year's season, and all types of service services were performed. Also, in order to create reserves of primary spare parts and lubricants needed for modern cotton picking machines during the season, the employees of the district department of the Inspectorate are giving relevant instructions to the cluster enterprise.
Based on the powers given to "Uzagroinspektsiya" by the current legal documents, the daily control measures for the preparation of agricultural machinery for the cotton harvesting season are being continued, and appropriate measures are being considered for the identified deficiencies.