Юрист шарҳи: Инспекцияга қўшимча ваколатлар берилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023-йил 11-декабрдаги 653-сонли қарори билан “Ўзагроинспекция” вазифа ва функцияларига ўзгартиришлар киритилиб, қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023-йил 11-декабрдаги “Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги давлат бошқаруви такомиллаштирилганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” 653-сонли қарори билан Вазирлар Маҳкамасининг 2019-йил 12-июлдаги “Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси фаолиятини тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида” 575-сон қарорига қуйидаги ўзгартириш ҳамда қўшимчалар киритилган:
1. 575-қарор билан Инспекция давлат бошқаруви органидан республика ижро этувчи органига ўтказилган ҳамда ўзига берилган ваколатлар доирасида Ўзбекистон Республикасининг агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш вазифаларини амалга ошириши белгиланган.
2. Инспекциянинг асосий вазифалари:
I. Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғларининг етиштирилишини назорат қилиш йўналишида:
Вазирлар Маҳкамасининг 2020-йил 13-майдаги 282-сон қарори 14-бандига мувофиқ мевали дарахт ва ток кўчатларини сертификатлаштириш, мевали дарахт, ток кўчатлари ҳамда улардан қайта ишланган маҳсулотлар сифатини мажбурий давлат текширувини ўтказиш ҳамда уруғчилик соҳасига жаҳон ютуқларини татбиқ этиш, уруғлар сифатини халқаро ва миллий стандартлари асосида аниқлаш ва сертификатлаштириш устидан;
Қишлоқ хўжалиги экинларининг уруғлик ва кўчат материалларини лаборатория шароитида сифат кўрсаткичларини аниқлаш ва сертификатлаш бўйича ишларнинг амалга оширилиши устидан;
импорт қилинаётган қишлоқ хўжалиги экинларининг уруғлик ва кўчат материалларида гени модификацияланган организмларнинг (ГМО) ҳамда хавфли яширин вирусли касалликларнинг мавжудлиги аниқланиши устидан;
пахта, бошоқли дон ва бошқа қишлоқ хўжалиги экинлари ҳамда уларнинг қайта ишланган маҳсулотлари бўйича доимий ҳамда даврий синаш ва сертификатлаштириш ишларининг ўтказилиши устидан;
қишлоқ хўжалиги экинларининг уруғлик ва кўчат материалларини махсус синаш участкаларида экиш ҳамда генетик софлиги сифатини текшириш орқали уларнинг муайян турга ва навга мансублиги, шунингдек, нав жиҳатдан софлиги бўйича ўтказиладиган баҳолаш ишлари устидан назорат қилиш вазифаси қўшимча киритилган.
II. Пахта хом-ашёси, дон ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш йўналишида:
мулкчилик шаклидан қатъи назар, қайта ишловчи корхоналар томонидан техник чигитни тўлиқ технологик циклда (мағизни янчиш, гидротермик ишлов бериш, пресслаш, экстракциялаш, рафинациялаш, дезодорациялаш ва қадоқлаш) мақсадли қайта ишланганлиги ва маҳсулот сифатини тасдиқловчи гигиеник хулосанинг мавжудлиги ҳамда техник регламент ва стандартлар билан белгиланган мажбурий талабларга мувофиқлиги таъминланганлиги устидан;
мулкчилик шаклидан қатъи назар, қайта ишловчи корхоналарда 3 ва ундан юқори синфлардаги буғдойдан ун ишлаб чиқариш бўйича қувватларнинг мавжудлиги ҳамда уларда технологик жараёнларнинг белгиланган талабларга мос келиши, маҳсулот сифатини назорат қиладиган лабораториялар фаолиятининг технологик цикли бўйича тўғри йўлга қўйилганлиги устидан назорат қилиш вазифаси қўшимча киритилган.
III. Қишлоқ хўжалигида агротехник тадбирлар ўтказилишини назорат қилиш йўналишида:
қишлоқ хўжалиги экинларини экиш ва экиш билан боғлиқ ҳамда ўсиш (вегетация) даврида бажариладиган агротехник тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши устидан;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда минерал ўғитлар ҳамда касаллик ва зараркунандаларга қарши қўлланиладиган кимёвий препаратлар, шунингдек, биомаҳсулотларнинг норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқ ишлаб чиқарилиши, сақланиши, реализация қилиниши ва мақсадли қўлланилиши устидан назорат қилиш вазифаси қўшимча киритилган.
IV. Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш йўналишида:
қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни муҳофаза қилиш бўйича давлат назоратини амалга оширилиши, бунда:
қишлоқ хўжалиги ерларидан белгиланган мақсадларда фойдаланиши устидан;
тупроқнинг унумдор қатламларининг рухсатсиз олиб ташланиши, кўчирилиши ва йўқ қилинишини тақиқлаш ҳамда ерларнинг қишлоқ хўжалиги фойдаланишидан чиқиб кетишига йўл қўймаслик устидан;
қишлоқ хўжалиги ерларида ўтказиладиган хатлов ва тупроқ сифатини аниқлаш ишларининг белгиланган тартибда амалга оширилиши устидан;
суғориладиган қишлоқ хўжалиги ерларига қишлоқ хўжалиги экинларининг экилмасдан қолиш ҳолатлари устидан;
ерларни рекултивация қилиш бўйича талабларга риоя этилиши устидан;
ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқишга сабаб бўлган ҳолатлар натижасида етказилган зарарларнинг ундирилиши устидан назоратни амалга ошириш вазифаси киритилган.
V. Техника ҳолатини назорат қилиш йўналишида:
идоравий бўйсунуви ва ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъий назар, қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларининг техник ҳолати, эксплуатация қилиниши самарадорлиги, шунингдек, сервис ва таъмирлаш хизматларининг сифати бўйича назоратни амалга ошириши белгиланган.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини ишлаб чиқарувчи ёки махсус савдо ташкилотларида харидорларга сотилган янги техникалар учун қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳужжатлар билан бирга Инспекцияда рўйхатдан ўтказиш учун асос бўлиб хизмат қиладиган «Ҳисоб-маълумотнома» бериши;
Инспекция томонидан мулкчилик шаклидан қатъий назар қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларидан фойдаланиш қоидаларига риоя этилиши устидан амалга ошириладиган назорат тадбирлари, истисно тариқасида, текширувларнинг «Ягона давлат назорати» ахборот тизимида рўйхатга олинмаган ҳолда амалга ошириши белгиланган.
VI. Меъёрий ҳужжатлар ижросини назорат қилиш, сертификатлаш ва метрология йўналишида:
пахта ва бошоқли дон экинлари уруғлари сифатини аниқлаш усулларини ишлаб чиқиш, тасдиқлаш ва такомиллаштириш ҳамда уруғлик етиштириш ва унинг сифатини аниқлаш бўйича техник регламентлар ҳамда стандартлар, методикалар ва йўриқномалар ишлаб чиқишда иштирок этади;
Агросаноат мажмуи соҳасида стандартлаштириш бўйича техник қўмитани ташкил қилиш ва унинг фаолият юритишини таъминлайди;
техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқлиги тасдиқланиши мажбурий бўлган маҳсулотлар рўйхатини шакллантиришда иштирок этади ҳамда агросаноат мажмуи соҳасидаги маҳсулот турлари бўйича руйхатга киритилиши ёки чиқарилиши юзасидан хулосалар бериш вазифаси қўшимча киритилган.
3. 2023-йил 10-июньдаги ПФ-90-Фармон 8-банди а-қисмига мувофиқ Инспекцияга ваколатлар доирасида тўғридан-тўғри маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисида баённомалар расмийлаштириш ва айбдор шахсларни жаримага тортиш ваколати берилди.

Юридический комментарий: Инспекции предоставлены полномочия по привлечению к прямой административной ответственности
21 Декабря 2023 3668
Решением Кабинета Министров Республики Узбекистан №653 от 11 декабря 2023 года внесены изменения в задачи и функции «Узагроинспекции» и возложены следующие дополнительные задачи.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 декабря 2023 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием государственного управления в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности» 653 Постановлением Кабинета Министров №575 от 12 июля 2019 года «Об утверждении нормативных правовых документов, регулирующих деятельность контрольной инспекции агропромышленного комплекса при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан» внесены изменения и дополнения:
1. Постановлением 575 Инспекция передана из органа государственного управления в исполнительный орган республики и в рамках возложенных на нее полномочий установлено, что она должна осуществлять задачи по контролю за агропромышленным комплексом. промышленный комплекс Республики Узбекистан.
2. Основные задачи проверки:
I. По направлению контроля выращивания семян сельскохозяйственных культур:
В соответствии с пунктом 14 постановления Кабинета Министров от 13 мая 2020 года № 282 сертификация плодовых деревьев и саженцев винограда, обязательная государственная проверка качества плодовых деревьев, саженцев винограда и продукции, перерабатываемой из них, и внедрение в мире достижений, определения и сертификации качества семян на основе международных и национальных стандартов;
За выполнение работ по определению и сертификации показателей качества семян и рассадного материала сельскохозяйственных культур в лабораторных условиях;
по выявлению наличия в семенах и рассаде импортируемых сельскохозяйственных культур генетически модифицированных организмов (ГМО) и опасных скрытых вирусных заболеваний;
о проведении постоянных и периодических испытаний и сертификации хлопка, сорго и других сельскохозяйственных культур и продуктов их переработки;
Дополнительной задачей является контроль оценки семенного и рассадного материала сельскохозяйственных культур на специальных опытных участках и их принадлежности к конкретному виду и сорту, а также их сортовой чистоты путем проверки качества их генетической чистоты.
II. По направлению контроля за использованием хлопкового сырья, зерна и продуктов его переработки:I. По направлению контроля за использованием хлопкового сырья, зерна и продуктов его переработки:
независимо от формы собственности наличие гигиенического заключения, подтверждающего целенаправленную переработку и качество продукции технических семян в полном технологическом цикле (дробление, гидротермическая обработка, прессование, экстракция, рафинирование, дезодорация и упаковка) перерабатывающими предприятиями, а также технических регламентов и о соблюдении обязательных требований, установленных стандартами;
Независимо от формы собственности, наличие у перерабатывающих предприятий мощностей по производству муки из пшеницы 3-го и выше классов, а также соответствие технологических процессов на них установленным требованиям, правильный технологический цикл производства. деятельность лабораторий, осуществляющих контроль качества продукции.Дополнительно включена задача контроля за реализацией.
III. По направлению контроля агротехнической деятельности в сельском хозяйстве:
за своевременным и качественным выполнением агротехнических мероприятий, связанных с посадкой и посадкой сельскохозяйственных культур и в период роста (вегетации);
дополнительно включена задача контроля за производством, хранением, реализацией и целевым использованием минеральных удобрений и химических препаратов, применяемых против болезней и вредителей при производстве сельскохозяйственной продукции, а также биопрепаратов в соответствии с требованиями нормативных документов.
IV. По направлению контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения:
осуществление государственного контроля за охраной земель сельскохозяйственного назначения, при котором:
об использовании земель сельскохозяйственного назначения в указанных целях;
о запрете самовольного снятия, перемещения и уничтожения плодородных слоев почвы и недопущения использования земель в сельском хозяйстве;
о проведении землеустроительных работ и работ по определению качества почв на землях сельскохозяйственного назначения в установленном порядке;
о случаях оставления сельскохозяйственных культур незасеянными на орошаемых сельскохозяйственных землях;
соблюдение мелиоративных требований;
включена задача по контролю за возмещением ущерба, причиненного в результате обстоятельств, вызвавших самовольное оставление земель в сельскохозяйственном использовании.
V. По направлению контроля технического состояния:
независимо от ведомственной подчиненности и организационно-правовой формы определяется контроль за техническим состоянием сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, эффективностью их эксплуатации, а также качеством обслуживания и ремонтных услуг.
Также для новой техники, реализуемой покупателям у производителей сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники или специальных торговых организаций, вместе с документами, указанными в законодательстве, «Учет-справка» служит основанием для постановки на учет в Инспекции». давать;
Определено, что проверки, проводимые инспекцией по соблюдению правил использования сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники независимо от форм собственности, в порядке исключения будут осуществляться без регистрации в «Едином государственном реестре». Информационная система «Контроль».
VI. По направлению контроля исполнения нормативных документов, сертификации и метрологии:
участвует в разработке, утверждении и совершенствовании методов определения качества семян хлопчатника и зерновых культур, а также в разработке технических регламентов и стандартов, методик и указаний по производству семян и определению его качества;
Создает технический комитет по стандартизации в сфере агропромышленного комплекса и обеспечивает его работу;
участвует в формировании перечня продукции, соответствие которой требованиям нормативных документов в области технического регулирования является обязательным, и задаче выдачи заключений о включении или исключении из перечня продукции в сфере АПК. включено дополнительно.
3. В соответствии с Постановлением ПФ-90 от 10 июня 2023 года пунктом 8 части а Инспекция уполномочена составлять протоколы об административных правонарушениях и налагать штрафы на виновных лиц в пределах полномочий.