Инспекция томонидан кўрсатиладиган давлат хизматлари кўрсаткичлари ошиб бормоқда
Маълумки, қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникалари ҳолатини назорат қилиш соҳасида жисмоний ва юридик шахсларга давлат хизматлари кўрсатиш "Ўзагроинспекция"нинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланган.
Ҳукуматнинг 2023 йил 29 апрелдаги 170-сонли қарори билан тасдиқланган маъмурий регламентида Давлат хизматлари кўрсатиш тартиблари белгиланган бўлиб, ушбу қарор ижросини таъминлаш мақсадида, 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб жисмоний ва юридик шахсларга Инспекция томонидан кўрсатиладиган 6 турдаги давлат хизматларидан Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали фойдаланиш имкони яратилди.
Хизмат турлари қуйидагилар:
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини давлат рўйхатидан ва қайта рўйхатдан ўтказиш (https://my.gov.uz/uz/service/842);
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини вақтинча рўйхатдан ўтказиш (https://my.gov.uz/uz/service/846) ;
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини рўйхатда турганлиги тўғрисида маълумотнома олиш (https://my.gov.uz/uz/service/849);
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини ҳисобдан чиқариш учун ариза юбориш (https://my.gov.uz/uz/service/847);
Ø Тракторчи-машинист гувоҳномасини алмаштириш ёки йўқолгани ўрнига янгисини олиш (https://my.gov.uz/uz/service/860);
Ø Тракторчи-машинист гувоҳномасини олиш учун имтиҳон топширишга рухсат бериш (https://my.gov.uz/uz/service/861).
Ушбу хизматларнинг ишга туширилиши натижасида жисмоний ва юридик шахсларнинг Инспекцияга келиб ўтирмасдан, мурожаатларни электрон жўнатиш, шунингдек, айрим хизматлардан реал вақт режимида электрон фойдаланиш имконияти яратилди.
Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали жисмоний ва юридик шахслар томонидан 23 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, ушбу мурожаатлар ижроси ўз муддатида  таъминланди.

Показатели оказания госуслуг инспекцией растут
Известно, что одной из основных задач «Узагроинспекции» является оказание государственных услуг физическим и юридическим лицам в сфере мониторинга состояния сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
Административный регламент, утвержденный постановлением Правительства № 170 от 29 апреля 2023 года, определяет порядок оказания государственных услуг, и в целях обеспечения реализации данного решения с 1 сентября 2023 года физические и юридические лица будут возможность пользоваться 6 видами государственных услуг, предоставляемых Инспекцией через Единый интерактивный портал государственных услуг.Административный регламент, утвержденный постановлением Правительства № 170 от 29 апреля 2023 года, определяет порядок оказания государственных услуг, и в целях обеспечения реализации данного решения с 1 сентября 2023 года физические и юридические лица будут возможность пользоваться 6 видами государственных услуг, предоставляемых Инспекцией через Единый интерактивный портал государственных услуг.
Виды услуг следующие:
Ø Государственная регистрация и перерегистрация сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники (https://my.gov.uz/uz/service/842);
Ø Временная регистрация сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники (https://my.gov.uz/uz/service/846);
Ø Получение информации о регистрации сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники (https://my.gov.uz/uz/service/849);
Ø Подача заявления о снятии с учета сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники  (https://my.gov.uz/uz/service/847);
Ø Замена удостоверения тракториста или получение нового взамен утерянного (https://my.gov.uz/uz/service/860);
Ø Разрешение на сдачу экзамена для получения удостоверения тракториста(https://my.gov.uz/uz/service/861).
В результате запуска данных сервисов у физических и юридических лиц появилась возможность отправлять обращения в электронном виде, а также пользоваться некоторыми услугами в электронном виде в режиме реального времени, без посещения Инспекции.
За истекший период текущего года через Единый портал интерактивных государственных услуг поступило 23 обращения физических и юридических лиц, исполнение данных обращений было обеспечено в установленные сроки.