Инспекция томонидан кўрсатиладиган давлат хизматлари кўрсаткичлари ошиб бормоқда
Маълумки, қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникалари ҳолатини назорат қилиш соҳасида жисмоний ва юридик шахсларга давлат хизматлари кўрсатиш "Ўзагроинспекция"нинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланган.
Ҳукуматнинг 2023 йил 29 апрелдаги 170-сонли қарори билан тасдиқланган маъмурий регламентида Давлат хизматлари кўрсатиш тартиблари белгиланган бўлиб, ушбу қарор ижросини таъминлаш мақсадида, 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб жисмоний ва юридик шахсларга Инспекция томонидан кўрсатиладиган 6 турдаги давлат хизматларидан Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали фойдаланиш имкони яратилди.
Хизмат турлари қуйидагилар:
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини давлат рўйхатидан ва қайта рўйхатдан ўтказиш (https://my.gov.uz/uz/service/842);
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини вақтинча рўйхатдан ўтказиш (https://my.gov.uz/uz/service/846) ;
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини рўйхатда турганлиги тўғрисида маълумотнома олиш (https://my.gov.uz/uz/service/849);
Ø Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини ҳисобдан чиқариш учун ариза юбориш (https://my.gov.uz/uz/service/847);
Ø Тракторчи-машинист гувоҳномасини алмаштириш ёки йўқолгани ўрнига янгисини олиш (https://my.gov.uz/uz/service/860);
Ø Тракторчи-машинист гувоҳномасини олиш учун имтиҳон топширишга рухсат бериш (https://my.gov.uz/uz/service/861).
Ушбу хизматларнинг ишга туширилиши натижасида жисмоний ва юридик шахсларнинг Инспекцияга келиб ўтирмасдан, мурожаатларни электрон жўнатиш, шунингдек, айрим хизматлардан реал вақт режимида электрон фойдаланиш имконияти яратилди.
Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали жисмоний ва юридик шахслар томонидан 23 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, ушбу мурожаатлар ижроси ўз муддатида  таъминланди.

Indicators of the provision of public services by the inspectorate are growing
It is known that one of the main tasks of the Uzagroinspectorate is the provision of public services to individuals and legal entities in the field of monitoring the condition of agricultural, reclamation and road construction equipment.
The administrative regulations, approved by Government Resolution No. 170 of April 29, 2023, determine the procedure for the provision of public services, and in order to ensure the implementation of this decision, from September 1, 2023, individuals and legal entities will be able to use 6 types of public services provided by the Inspectorate through the Unified interactive portal government services.The administrative regulations, approved by Government Resolution No. 170 of April 29, 2023, determine the procedure for the provision of public services, and in order to ensure the implementation of this decision, from September 1, 2023, individuals and legal entities will be able to use 6 types of public services provided by the Inspectorate through the Unified interactive portal government services.
The types of services are as follows:
Ø State registration and re-registration of agricultural, reclamation and road construction equipment (https://my.gov.uz/uz/service/842);
Ø Temporary registration of agricultural, reclamation and road construction equipment (https://my.gov.uz/uz/service/846);
Ø Obtaining information on registration of agricultural, reclamation and road construction equipment (https://my.gov.uz/uz/service/849);
Ø Submitting an application for deregistration of agricultural, reclamation and road construction equipment (https://my.gov.uz/uz/service/847);
Ø Replacing a tractor driver’s license or obtaining a new one to replace a lost one (https://my.gov.uz/uz/service/860);
Ø Permission to take the exam to obtain a tractor driver’s license (https://my.gov.uz/uz/service/861).
As a result of the launch of these services, individuals and legal entities have the opportunity to send requests electronically, as well as use some services electronically in real time, without visiting the Inspectorate.
Over the past period of this year, 23 requests from individuals and legal entities were received through the Unified Portal of Interactive Government Services, and the execution of these requests was ensured within the established time frame.