ЎЗБEКИСТОН РEСПУБЛИКАСИ ПРEЗИДEНТИ ФАРМОНИНИНГ ИЖРОСИ ТАЪМИНЛАНМОҚДА
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Агросаноат мажмуида давлат назорати тизимини янада такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги 22.10.2024 -йилдаги ПФ-164-сон Фармонининг 2-бандида, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясига соҳада давлат назоратини амалга ошириш ва ҳисоботларни юритиш жараёнларини тўлиқ рақамлаштириш бўйича қўшимча вазифалар юклатилган.
Мазкур вазифа ижроси бўйича, Ўзбекистон Республикаси Рақамли технологиялар вазирлиги ҳузуридаги Космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги (Ўзбеккосмос) томонидан - Қишлоқ хўжалиги экин ерларидан фойдаланишнинг жорий ҳолати (бошқа мақсадларда), экинларнинг турлари (асосан пахта, буғдой, шунингдек, сунъий интеллект имкониятларига кўра бошқа экин турлари) ҳамда ҳақиқатда экилган экин майдонларини, шунингдек ер участкаларининг ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши ҳамда ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларида бино ва иншоотлар қурилишини аниқлаш бўйича давлат космик мониторингини амалга ошириш “Спасе Ланд Мониторинг” платформаси билан «Ўзагроинспекция»нинг «Узагроин.уз» электрон тизими билан интеграция қилиш бўйича ҳамкорлик ишлари олиб борилишига келишиб олинди.
«Ўзбеккосмос» агентлиги масъул мутахассислари томонидан давлат космик мониторингини амалга ошириш бўйича “Спасе Ланд Мониторинг” платформасининг техник имкониятларининг тақдимоти ўрганиб чиқилди. Тизимни янада такомиллаштириш бўйича кўшимча ва ўзгартиришлар киритиш бўйича таклифлар тақдим этилди.
Интеграция қилиш натижасида қишлоқ хўжалиги соҳасида давлат назоратини амалга ошириш ва ҳисоботларни юритиш жараёнларини тўлиқ рақамлаштириш, ер қонунбузарлик ҳолатларини тезкор аниқлаш, бартараф этилиши ҳамда профилактик тадбирларни ўз вақтида амалга оширилишига эришилади.

IMPLEMENTATION OF THE DECREE OF THE PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN IS BEING ENSURED
In paragraph 2 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On additional measures to further improve the system of state control in the agro-industrial complex" dated October 22, 2024 No. PF-164, the Inspection for Supervision of the Agro-Industrial Complex under the Cabinet of Ministers is assigned additional tasks to fully digitize the processes of implementing state control in the sector and maintaining reports.
In order to fulfill this task, it was agreed that the Agency for Space Research and Technologies under the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan (Uzbekkosmos) will cooperate in the implementation of state space monitoring to determine the current state of use of agricultural arable land (for other purposes), types of crops (mainly cotton, wheat, as well as other types of crops according to the capabilities of artificial intelligence) and actually sown arable land, as well as the arbitrary seizure of land plots and the construction of buildings and structures on arbitrarily seized land plots.
The presentation of the technical capabilities of the “Spase Land Monitoring” platform for state space monitoring was studied by the responsible specialists of the “Uzbekkosmos” agency. Proposals were submitted for further improvement of the system, including additions and changes.
As a result of the integration, the processes of state control and reporting in the agricultural sector will be fully digitized, land violations will be promptly identified and eliminated, and preventive measures will be implemented in a timely manner.