ХОРАЗМ: ЧОРВАЧИЛИКДА НАСЛЧИЛИКНИ НАЗОРАТ ҚИЛИШ СОҲАСИДА САККИЗ ЮЗДАН ОРТИҚ ҚОНУНБУЗИЛИШЛАР АНИҚЛАНГАН
24 Июль 2023 3086
Ҳукуматнинг тегишли қарорига мувофиқ, "Ўзагроинспекция"га чорвачиликда наслчилик ишини назорат қилиш соҳасида бир қатор ваколатлар берилган бўлиб, идоравий бўйсунувидан ва мулкчилик шаклидан қатʼий назар, барча корхоналар, муассасалар ҳамда ташкилотларда чорвачиликда наслчилик ишлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларига ва бошқа норматив ҳужжатларга риоя этилиши устидан назоратни амалга оширади.
“Наслчилик тўғрисида”ги Қонун ва соҳага оид бошқа меʼёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга риоя этилиши устидан вилоят бошқармасининг соҳавий ходимлари томонидан тизимли назорат ўрнатилган.
Хусусан, Хоразм вилоятида чорвачилик йўналиши бўйича фаолият кўрсатаётган жами 1 минг 654 та субект, шундан 594 таси қорамолчилик, 95 таси қўйчилик -эчкичилик, 1 таси йилқичилик, 39 таси туячилик, 107 таси паррандачилик, 731 таси балиқчилик, 44 таси асаларичилик ва 37 таси қуёнчилик ва 12 таси пиллачилик субектларини ташкил қилади.
Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида чорвачиликда наслчилик ишлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларига ва бошқа норматив ҳужжатларга риоя этилиши устидан жами 920 та назорат тадбирлари ўтказилган бўлиб, шундан, 903 та мониторинглар ва 17 та текширишларни ташкил этди.
Ўтказилган назорат ва мониторинг тадбирлари давомида аниқланган жами 874 та қонунбузилишлари юзасидан масʼулларга нисбатан тегишли тартибда таъсир чоралари кўрилиши таъминланди.
Бундан ташқари, 52 минг доза наслли буқа уруғи етказиб берилиши ва 40 минг бош сигирлар сунʼий уруғлантирилиши таъминланиши назоратга олинди.
Чорвачилик йўналишида фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субектларга озуқабоп экинлар экиш учун жами 45 минг 192 гектар ер майдони ажратилган бўлиб, шундан, 7 минг 785 гектар ер майдонига беда, 15 минг 491 гектар ер майдонга маккажўхори дон учун, 18 минг 676 гектар майдонга силос учун маккажўхори, 3 минг 240 гектар ер майдонига хашаки лавлаги экилиши таъминланди.
Инспексияга қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ваколатлардан келиб чиқиб келгусида чорвачиликни яна-да ривожлантиришга ҳисса қўшиш ҳамда ҳуқуқбузарликларни олдини олиш мақсадида янгидан ташкил этилаётган чорвачилик, паррандачилик, асаларичилик ва бошқа йўналишлардаги Ҳукумат қарорларида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, четдан олиб келинган йирик ва майда шохли молларни, паррандаларни, балиқларни ва бошқа турдаги маҳсулотларни реестрга олиниши, молларни рўйхатга олиниши ва бошқа ҳолатлар бўйича мониторинг назорат тадбирларини ўтказиш, шунингдек, ҳар қандай турдаги ҳуқуқбузарлик ҳамда қонунбузилишларни олдини олиш мақсадида назорат текширувлари ўтказилиши таъминланади.
Ўзбекистон Республикасининг “Наслчилик тўғрисида”ги, “Селекция ютуқлари тўғрисида”ги Қонунлари ва бошқа қонун ҳужжатлари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Вазирлар Маҳкамасининг фармон ва қарорларида белгиланган вазифаларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлаш устидан қатʼий назорат олиб борилмоқда.

KHORAZM: MORE THAN EIGHT HUNDRED VIOLATIONS IN THE FIELD OF BREEDING CONTROL IN LIVESTOCK ARE IDENTIFIED
24 July 2023 3083
In accordance with the relevant decision of the government, "Uzagroinspeksiya" was given a number of powers in the field of control of breeding work in livestock breeding, and regardless of departmental subordination and form of ownership, it supervises compliance with laws and other normative documents on breeding work in livestock breeding in all enterprises, institutions and organizations.
Systematic control over the observance of the Law "On Breeding" and other regulatory legal documents related to the field is established by the branch employees of the regional administration.
In particular, there are a total of 1,654 livestock-breeding entities in Khorezm region, of which 594 are cattle-breeding, 95 sheep-goat breeding, 1 sheep-breeding, 39 camel-breeding, 107 poultry-breeding, 731 fish-breeding, 44 bee-breeding, 37 rabbit-breeding, and 12 cocoon-breeding subjects.
During the past period of the current year, a total of 920 control activities were carried out over the observance of legislation and other regulatory documents on animal breeding, including 903 monitoring and 17 inspections.
Due to a total of 874 violations of the law detected during the control and monitoring activities, it was ensured that appropriate measures were taken against those in charge.
In addition, delivery of 52,000 doses of breeding bull semen and provision of artificial insemination of 40,000 cows were controlled.
A total of 45 thousand 192 hectares of land has been allocated for the planting of nutritious crops to economic subjects operating in the direction of livestock, of which 7 thousand 785 hectares of land are planted with alfalfa, 15 thousand 491 hectares of land with corn for grain, 18 thousand 676 hectares with corn for silage, and 3 thousand 240 hectares of beetroot. landed
In order to contribute to the further development of animal husbandry in the future based on the powers specified in the legislation, the inspectorate is to ensure the implementation of the tasks set out in the Government's decisions in livestock, poultry, beekeeping and other areas that are newly established in order to prevent violations, to carry out monitoring and control measures regarding the registration of large and small horned cattle, poultry, fish and other types of products imported from abroad, the registration of cattle and other cases, as well as control checks will be carried out in order to prevent any type of offense and violations of the law.
Strict control is being carried out to ensure the timely fulfillment of the tasks specified in the Laws of the Republic of Uzbekistan "On Breeding", "On Breeding Achievements" and other legal documents, decrees and decisions of the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers.