Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг сифат ва хавфсизлик кўрсаткичларини халқаро стандартларга мувофиқлигини таъминлаш бўйича сўнгги йилларда бир қатор ютуқлар қўлга киритилди.
Шулардан бири, "Ўзагроинспекция" томонидан замонавий шарт -шароитга эга лаборатория ташкил этиш ва уни Халқаро ташкилотлар талабларига мувофиқлаштириб, аккредитациядан ўтказиш мақсад қилинган. Бугунги кунда Жаҳон банки томонидан ажратилган 6 млн АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари ҳисобига  АҚШ, Япония, Германия, Франция ҳамда Хитой каби 10 дан ортиқ хорижий давлатларда ишлаб чиқарилган замонавий ўлчов воситалари ва синов қурилмалари харид қилиниб, нафақат марказ балки, навбати билан узоқ ҳудудларда ҳам янги лабораториялар барпо этилиб, тўлиқ жиҳозлаш ишлари амалга оширилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил Хоразм вилоятига ташрифи давомида "Хоразм вилоятини 2024-2026 йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича белгиланган устувор вазифаларнинг ижросини таъминлаш юзасидан ишлаб чиқилган “ЙЎЛ ХАРИТАСИ”да Урганч шаҳрида қишлоқ хўжалиги экинлари уруғларини сертификатлаш лабораториясини ташкил этиш чораларини кўриш топшириғи берилган эди.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида бугун 25 апрель куни Урганч шаҳридаги Қишлоқ хўжалик маҳсулотлари сифатини баҳолаш марказининг Хоразм филиалида мазкур лабораториянинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбирда вилоят ҳокимлиги, тегишли ташкилотлар ва соҳа раҳбарлар ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этдилар.
Эндиликда вилоятда етиштирилган қишлоқ хўжалик экинларининг экинбоплик сифат кўрсаткичларини шу ернинг ўзида лаборатория таҳлилидан ўтказиб, сертификат бериш имконияти яратилади.
Мазкур янги лаборатория “Ўзаргоинспекциянинг уруғчилик лабораторияларини модернизация қилиш дастури доирасида 200 минг АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари эвазига харид қилинган 30 турдаги 80 та ўлчов воситалари ва синов қурилмалари билан тўлиқ жиҳозланиб, модернизация қилинди.
Янги лаборатория барпо қилиш орқали доимий 15 та иш ўрни ва қўшимча равишда мавсумий 11 та иш ўрни яратилди.
Шунингдек, Лабораторияни модернизация қилиш натижасида: Хоразм вилоятида Пахта - тўқимачилик кластерлари ва уруғлик билан шуғулланувчи корхоналарда уруғликларни етиштириш, жамғариш, сақлаш, қайта ишлаш ва экиш учун реализация қилиш жараёнларида уруғликларни сифатини таъминлашга ҳамда сифати паст уруғликларни экилиб кетишининг олдини олишга эришилади.
Бугунги кунда, “Ўзагроинспекция” томонидан бу каби лабораторияларни барпо қилиш амалиёти Республиканинг Қашқадарё ва Фарғона вилоятларида амалга ошириш режалаштирилган.

Good news: a new laboratory was commissioned in Khorezm region
In recent years, a number of achievements have been made in our country to ensure the quality and safety indicators of agricultural products comply with international standards.
One of them is the establishment of a laboratory with modern conditions by "Uzagroinspektsiya" and its accreditation in accordance with the requirements of international organizations. Today, at the expense of grant funds in the amount of 6 million US dollars allocated by the World Bank, modern measuring instruments and test devices manufactured in more than 10 foreign countries, such as the USA, Japan, Germany, France and China, have been purchased, not only in the center, but also in remote areas. laboratories are being built and fully equipped.
In particular, during the visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the Khorezm region this year, in the "ROAD MAP" developed in order to ensure the implementation of the priority tasks set for the socio-economic development of the Khorezm region in 2024-2026, he was instructed to take measures to establish a laboratory for the certification of agricultural crops in the city of Urganch wasIn particular, during the visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the Khorezm region this year, in the "ROAD MAP" developed in order to ensure the implementation of the priority tasks set for the socio-economic development of the
Khorezm region in 2024-2026, he was instructed to take measures to establish a laboratory for the certification of agricultural crops in the city of Urganch was
In order to ensure the implementation of this task, today, April 25, the opening ceremony of this laboratory was held at the Khorezm branch of the Center for Quality Assessment of Agricultural Products in the city of Urganch. The event was attended by the regional administration, relevant organizations and industry leaders, as well as representatives of the mass media.
Now it will be possible to pass the laboratory analysis of agricultural crops grown in the region and issue a certificate.
This new laboratory was fully equipped and modernized with 80 measuring instruments and test devices of 30 types purchased with the grant funds of 200,000 US dollars as part of the program of modernization of seed breeding laboratories of "Uzargoinspektsia".
The establishment of the new laboratory has created 15 permanent jobs and an additional 11 seasonal jobs.
Also, as a result of the modernization of the Laboratory, it is possible to ensure the quality of seeds and to prevent the planting of low-quality seeds in the processes of cultivation, accumulation, storage, processing and realization of seeds in the cotton-textile clusters and seed enterprises in Khorezm region.
Today, "Uzagroinspektsiya" plans to implement such laboratories in Kashkadarya and Fergana regions of the Republic.