Хорижий алоқалар янада мустаҳкамланмоқда
Хорижий илғор мамлакатларда қишлоқ хўжалиги экинлари навларини яратишнинг янги усуллари, Туркия ва баъзи мамлакатларда ген ўзгартирилган ГМО навларни аниқлаш, таққослаш, уруғларни сертификатлаштириш, кўпайтириш, ишлаб чиқариш, сақлаш технологиялари бўйича олиб борилган энг сўнги тадқиқотлар билан илмий-амалий тарзда таништириш мақсадида Ўзагроинспекция ва Инспекция қошидаги Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази ходимларидан иборат 7 нафар Делегация аъзолари Туркиянинг Анқара шаҳрида ташкил этилган ВИИИ Халқаро уруғчилик конгрессида иштирок этмоқдалар.
Конгресс “Туркия Уруғчилар уюшмаси”, “Анталия университети қишлоқ хўжалиги факультети” ҳамда “Туркия Қишлоқ ва ўрмон хўжалиги вазирлиги” ҳамкорлигида ўтказилмоқда.
Конгрессда АҚШ, Япония, Германия, Дания, Венгрия ва бошқа мамлакатларнинг илмий қўмиталари, академиклар, уруғчилик ташкилотлари, ишлаб чиқарувчиларидан иборат жами 1100 дан ортиқ нуфузли ташкилот вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбирдан жаҳон уруғчилик савдосидаги сўнги ўзгаришлар, қишлоқ хўжалигида уруғларни сертификатлашнинг муҳим аҳамияти, сувсизлик
ва қурғоқчиликка чидамли буғдой ва арпа навлари уруғликлари ҳақида нав муаллифларининг маърузалари тингланмоқда.

Международные отношения становятся крепче
Новые методы создания сортов сельскохозяйственных культур в передовых зарубежных странах, новейшие разработки в области идентификации, сравнения, сертификации семян, воспроизводства, производства, технологий хранения генетически модифицированных ГМО сортов в Турции и некоторых странах. 7 членов делегации. сотрудники Узагроинспекции и Центра оценки качества подведомственной сельскохозяйственной продукции, организованного в Анкаре, Турция, с целью ознакомления с исследованием участвуют в VIII Международном семеноводческом конгрессе.
Конгресс проводится в сотрудничестве с «Турецкой ассоциацией семян», «Сельскохозяйственным факультетом Университета Анталия» и «Министерством сельского и лесного хозяйства Турции».
В конгрессе принимают участие более 1100 представителей престижных организаций, в том числе научных комитетов, ученых, семеноводческих организаций, производителей США, Японии, Германии, Дании, Венгрии и других стран.
На мероприятии были представлены последние события в мировой торговле семенами, важность сертификации семян в сельском хозяйстве, засуха.