Ноқонуний қурилишлар ортидан Қишлоқ хўжалиги ерларига етказилган зарарлар аниқланмоқда
"Ўзагроинспекция"нинг Қашқадарё вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши натижасида фойдаланишдан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар устидан доимий тарзда назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Назорат тадбирлари давомида қатор қонунбузарлик ҳолатлари аниқланган. Биргина жорий йилнинг ўтган июль ойида Чироқчи туманида 3 нафар фуқаролар томонидан туман захира ер фондидаги жами 0,23 гектар суғориладиган ер майдонларига рухсатсиз ўзбошимчалик билан ноқонуний қурилишлар қилганлиги аниқланди.Мазкур ҳолатда етказилган зарар миқдори 70 186 448 (етмиш миллион бир юз саксон олти минг тўрт  юз қирқ саккиз) сўмни ташкил қилди.
Юқорида аниқланган ерга оид қонунбузарликнинг олдини олиш ҳамда етказилган зарар миқдорини ундириш бўйича белгиланган тартибда Чироқчи тумани прокуратурасига белгиланган тартибда маълумотлар тақдим этилди.
Худди шундай ҳолат, Кўкдала тумани, Чиял ҳудудида Деҳқон хўжалиги ташкил этиш мақсадида ажратилган қишлоқ хўжалиги харитасининг 3қ-контуридан 2 нафар фуқаролар томонидан 48,6 балл бонитетли жами 0,032 гектар суғориладиган ер участкаси ўзбошимчалик билан эгалланиб, ноқонуний қурилиш бўлганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолатда етказилган зарар миқдори ҳисоблаб чиқилганда 16 165 785 (ўн олти миллион бир юз олтмиш беш минг етти юз саксон беш) сўмни ташкил қилди.
Юқорида аниқланган ерга оид қонунбузарликнинг олдини олиш ҳамда етказилган зарар миқдорини ундириш бўйича белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга маълумотлар тақдим этилди.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги ер турларини, айниқса суғориладиган ер майдонларини сақлаш, ноқонуний эгаллаб олмаслик ва ўзбошимчалик билан қурилишлар қилмаслик бўйича маҳаллаларда кенг тарғибот ишлари олиб борилмоқда.
Соҳага оид ҳуқуқий-меъёрий ҳужжатлар мазмун-моҳияти юзасидан вилоятдаги 14 та туманларда фаолият кўрсатиб келаётган жами 16 283 та қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланувчиларнинг 2 745 нафарига тушунтиришлар берилди. Тарғибот тадбирларида ердан белгиланган мақсадга мувофиқ оқилона фойдаланиш, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкаларининг дала четларидаги каналлар, суғориш ва коллектор-дренаж тармоқлари атрофидаги майдонларида мақбул экинлар экилишини ёки тут кўчатлари ўтқазилишини таъминлаш, асосий экинларнинг ривожланишига салбий таъсири бўлмаган ҳолларда боғлар ва токзорларнинг қатор ораларига даромад келтириши мумкин бўлган мақбул экинлар экилишини таъминлаш тўғрисида мажбурият белгиланганлиги юзасидан қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланувчилар ва ижарачиларга огоҳлантириш хатлари тарқатилди.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги мақсадлари учун ижарага берилган ер майдонларидан оқилона фойдаланмаган -6 та (Ғузор, Қамаши, Қарши, Китоб, Нишон ва Яккабоғ) туманларидаги 24 нафар ер эгаларининг 772,45 гектар ер майдонини туман ҳокимлиги захирасига қайтарилиши бўйича Иқтисодий судга даъво аризалари чиқарилиши тўғрисида тақдимномалар киритилди.
Бундан ташқари, вилоятнинг 6 та (Деҳқонобод, Қамаши, Косон, Китоб, Кўкдала ва Яккабоғ) туманларидаги 8 та ҳолатда 34,99 гектар қишлоқ хўжалиги ерларидан хўжасизларча фойдаланганлиги боис, Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 65 ва 68-моддаларига асосан маъмурий баённомалар расмийлаштирилиб, ер эгаларига нисбатан жами 40 млн 800 минг сўм жарима қўллаш бўйича маъмурий қарорлар қабул қилинди.

Damages caused to agricultural lands due to illegal constructions are being determined
The Department of Control of the Use of Agricultural Lands of the Kashkadarya Regional Department of "Uzagroinspeksiya" is constantly monitoring the cases that caused agricultural land to be put out of use as a result of arbitrary occupation. .
A number of cases of violations of the law were detected during the control measures. Only last July of this year in Chirakchi district, it was found that 3 citizens made illegal constructions without permission on a total of 0.23 hectares of irrigated land in the reserve land fund of the district. In this case, the amount of damage caused is 70,186,448 one hundred and eighty-six thousand four hundred and forty-eight) soums.
Information was submitted to the Chirakchi district prosecutor's office in accordance with the established procedure for the prevention of the aforementioned land violations and recovery of the amount of damage caused.
In a similar situation, a plot of 0.032 hectares of irrigated land with a credit score of 48.6 was arbitrarily taken by 2 citizens from the 3q-contour of the agricultural map allocated for the purpose of establishing a farm in the Chiyal region of Kokdala district. It was found that it was an illegal construction.
In this case, the amount of damage caused amounted to 16,165,785 (sixteen million, one hundred and sixty-five thousand, seven hundred and eighty-five) soums.
Information was submitted to the law enforcement agencies in accordance with the established procedure for the prevention of land violations and recovery of the amount of damage caused.
In addition, extensive campaigning is being carried out in the neighborhoods to preserve agricultural land types, especially irrigated land areas, to prevent illegal occupation and arbitrary constructions.
Explanations were given to 2,745 of the 16,283 agricultural land users operating in 14 districts of the region regarding the contents of legal and regulatory documents related to the field. In promotional activities, rational use of land in accordance with the specified purpose, ensuring the planting of suitable crops or planting of mulberry seedlings in the areas around the canals, irrigation and collector-drainage networks of the agricultural land plots, the development of the main crops warning letters were distributed to the users and tenants of agricultural land regarding the obligation to ensure the planting of acceptable crops that can bring income between the rows of gardens and vineyards in cases where there are no negative effects.
Also, 772.45 hectares of land of 24 landowners in 6 (Guzor, Qamashi, Karshi, Kitab, Nishon and Yakkabog) districts, who did not use the leased land for agricultural purposes, will be returned to the reserve of the district administration. Submissions were made to the Economic Court on the issuance of claims.
In addition, due to the fact that 34.99 hectares of agricultural land were used in 8 cases in 6 districts of the region (Dehkhanabad, Qamashi, Koson, Kitab, Kokdala and Yakkabog), the administrative responsibility of the Republic of Uzbekistan is correct. According to Articles 65 and 68 of the Code of Administrative Offenses, administrative reports were drawn up, and administrative decisions were made to impose fines of 40,800,000 soums on landowners.
R. Boymurodov is the head of the department of the Kashkadarya regional administration of the inspection