Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини сертификатлаш йўналишида Франция давлати билан ҳамкорлик алоқалари ўрнатилмоқда
17 Январь 2025 1235
Айни кунларда Франция Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат барқарорлиги вазирлиги ҳузуридаги “СEМАЭ – Франция ўсимликлар ва уруғликлар бўйича ихтисослаштирилган кенг тармоқли ташкилоти” таклифига биноан «Озагроинспекция» мутахассисларидан иборат Ишчи гуруҳ қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари лабораторияларини модернизация қилиш учун гранд маблағларини жалб этиш мақсадида Францияда бўлиб турибди.
Ташриф давомида мутахассислар ОЭСД – Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Франция Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат барқарорлиги вазирлиги, СОС – Сифат ва назорат департаменти, ОСДE – Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, СИСАСОВ – Франция ўсимлик навларини яратувчиларнинг интеллектуал мулк ҳуқуқларини бошқариш ташкилоти, ОСВВ – Европа Иттифоқи агентлиги (Ўсимликлар навлари ҳуқуқларининг Европа Иттифоқи тизими), ГEВEС – Ўсимликлар навларини баҳолаш ва уруғлик синовлари ташкилоти, картошка ва маккажўхори уруғчилик секторлари (уруғлик компаниялари ва уларнинг лабораториялари) вакиллари билан учрашиб, лабораторияларни модернизация қилиш доирасида ажратиладиган гранд маблағлари қиймати ва уруғликларни сертификатлаштиришга оид масалаларда музокаралар олиб борилмоқда.
Шунингдек, ташриф доирасида соҳани ривожлантириш ва инновацион ғоялар алмашинувини йўлга қўйиш мақсадида икки давлат ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Налаживается сотрудничество с правительством Франции в области сертификации семян сельскохозяйственных культур.
17 Января 2025 1235
В настоящее время по приглашению Министерства сельского хозяйства и продовольственной устойчивости Франции во Франции находится рабочая группа, состоящая из специалистов «Озагроинспекции», с целью привлечения грантовых средств на модернизацию сельскохозяйственных семенных лабораторий.
В ходе визита приняли участие эксперты из ОЭСР - Организации экономического сотрудничества и развития, Министерства сельского хозяйства и продовольственной устойчивости Франции, SOS - Департамента качества и контроля, OSDE - Организации экономического сотрудничества и развития, SISASOV - Французского департамента управления интеллектуальной собственностью. Организация по правам собственности создателей сортов растений, OSVV – Агентство Европейского Союза (Система Европейского Союза по правам на сорта растений), GEVES – Организация по оценке сортов растений и испытанию семян, секторы семеноводства картофеля и кукурузы (семенные компании и их лаборатории). Встречи проводятся Проводится встреча с представителями Министерства сельского хозяйства и развития села по вопросам стоимости грантов, выделяемых на модернизацию лабораторий, а также вопросов сертификации семян.
Также в рамках визита был подписан меморандум о сотрудничестве между двумя странами с целью развития отрасли и налаживания обмена инновационными идеями.