Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини сертификатлаш йўналишида Франция давлати билан ҳамкорлик алоқалари ўрнатилмоқда
17 Январь 2025 1235
Айни кунларда Франция Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат барқарорлиги вазирлиги ҳузуридаги “СEМАЭ – Франция ўсимликлар ва уруғликлар бўйича ихтисослаштирилган кенг тармоқли ташкилоти” таклифига биноан «Озагроинспекция» мутахассисларидан иборат Ишчи гуруҳ қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари лабораторияларини модернизация қилиш учун гранд маблағларини жалб этиш мақсадида Францияда бўлиб турибди.
Ташриф давомида мутахассислар ОЭСД – Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Франция Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат барқарорлиги вазирлиги, СОС – Сифат ва назорат департаменти, ОСДE – Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, СИСАСОВ – Франция ўсимлик навларини яратувчиларнинг интеллектуал мулк ҳуқуқларини бошқариш ташкилоти, ОСВВ – Европа Иттифоқи агентлиги (Ўсимликлар навлари ҳуқуқларининг Европа Иттифоқи тизими), ГEВEС – Ўсимликлар навларини баҳолаш ва уруғлик синовлари ташкилоти, картошка ва маккажўхори уруғчилик секторлари (уруғлик компаниялари ва уларнинг лабораториялари) вакиллари билан учрашиб, лабораторияларни модернизация қилиш доирасида ажратиладиган гранд маблағлари қиймати ва уруғликларни сертификатлаштиришга оид масалаларда музокаралар олиб борилмоқда.
Шунингдек, ташриф доирасида соҳани ривожлантириш ва инновацион ғоялар алмашинувини йўлга қўйиш мақсадида икки давлат ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Cooperation is being established with the French government in the field of certification of agricultural crop seeds
17 January 2025 1534
Currently, at the invitation of the "SEMAE - French Specialized Broad-based Organization for Plants and Seeds" under the French Ministry of Agriculture and Food Sustainability, a Working Group consisting of specialists from "Ozagroinspection" is in France to attract grant funds for the modernization of agricultural seed laboratories.
During the visit, experts met with representatives of the OECD - Organization for Economic Cooperation and Development, the French Ministry of Agriculture and Food Sustainability, SOS - Department of Quality and Control, OSDE - Organization for Economic Cooperation and Development, SISASOV - French Organization for the Management of Intellectual Property Rights of Plant Variety Creators, OSVV - European Union Agency (European Union System of Plant Variety Rights), GEVES - Organization for the Evaluation and Seed Testing of Plant Varieties, potato and corn seed sectors (seed companies and their laboratories), and negotiations are underway on the cost of grants allocated within the framework of laboratory modernization and issues related to seed certification.
Also, during the visit, a memorandum of cooperation was signed between the two countries to develop the industry and establish an exchange of innovative ideas.