21 Октябрь 2023 8899
Сизларни ва Сиз орқали оила аъзоларингизни, соҳа ривожига ҳисса қўшиб келаётган барча ходимларни бугунги муҳим сана - Ўзбек тилига Давлат тили мақоми берилган кун билан чин қалбимдан самимий табриклайман!
Тил-фахр ва ифтихордир. У мулоқот воситасигина бўлиб қолмай, инсоннинг ички оламини ифодалайди, дунёни теран идрок қилишига кўмаклашади, дунёқараши ва камолотини белгилаб беради. Шунинг учун ҳам ер юзида ривожланаётган ҳар қандай давлат ўз тилининг мавқесини юксалтиришга интилади.
Миллий тил давлатнинг ривожи, қолаверса унинг миллат сифатида дунё тамаддунида ўз муносиб ўринни эгаллаши учун муҳим аҳамият касб этади. Буюк тарихимиз ва аждодларимизнинг мероси ҳам айнан она тилимиз орқали бизгача етиб келган.
Бугун она тилимизга Давлат тили мақоми берилганлигининг 34 йиллигини нишонламоқдамиз. Тилимизга ҳурмат ва эҳтиром кўрсатиш нафақат ушбу кунни муносиб нишонлаш, балки тилнинг сайқалланиши, соф ўзбек тилининг авлодларимизгача етиб боришига ўз ҳиссамизни қўшиш билан намоён бўлади, десак адашмаган бўламан.
Барчамизга маълумки, Ўзбекистон Республикасининг Давлат тили тўғрисидаги қонунида ўзбек тилининг давлат тили эканлиги белгилаб қўйилган. Шундай экан, ҳар бир давлат хизматчиси ўз хизмат фаолиятида давлат тилига оид билимларни ўзлаштириши, билиши ва  унинг масъулиятини ҳис этиши лозим.
Азиз ҳамкасблар!
Сизларни яна бир бор ушбу шукуҳли кун - Ўзбек тили байрами муносабати билан чин дилдан табриклайман. Халқмиз дастурхонига файз-барака, барчангизга соғлиқ, оилаларингизга тинчлик-хотиржамлик тилайман.

Поздравления с 21 октября Днем языка
От всей души поздравляю вас, членов вашей семьи, всех сотрудников, вносящих вклад в развитие отрасли, с сегодняшней важной датой – днем ​​присвоения узбекскому языку статуса государственного!
Язык – это гордость и честь. Он является не только средством общения, но и выражает внутренний мир человека, помогает ему глубоко понять мир, определяет его мировоззрение и зрелость. Именно поэтому любая развивающаяся страна на земле стремится повысить статус своего языка.
Национальный язык важен для развития государства, а также для его законного места в мировой цивилизации как нации. Наша великая история и наследие наших предков дошли до нас через родной язык.
Сегодня мы отмечаем 34-летие присвоения нашему родному языку статуса государственного. Не ошибемся, если скажем, что проявление уважения и почитания к нашему языку – это не только достойное празднование этого дня, но и вклад в шлифовку языка и передачу нашим поколениям чистого узбекского языка.
Как мы все знаем, Законом о государственном языке Республики Узбекистан предусмотрено, что узбекский язык является государственным языком. Поэтому каждый государственный служащий должен изучать, знать и чувствовать ответственность государственного языка в своей служебной деятельности.
Уважаемые коллеги!
Еще раз искренне поздравляю вас с этим знаменательным днем ​​– праздником узбекского языка. Желаю благословений за столом нашего народа, здоровья всем вам и мира вашим семьям.