21 Октябрь 2023 8899
Сизларни ва Сиз орқали оила аъзоларингизни, соҳа ривожига ҳисса қўшиб келаётган барча ходимларни бугунги муҳим сана - Ўзбек тилига Давлат тили мақоми берилган кун билан чин қалбимдан самимий табриклайман!
Тил-фахр ва ифтихордир. У мулоқот воситасигина бўлиб қолмай, инсоннинг ички оламини ифодалайди, дунёни теран идрок қилишига кўмаклашади, дунёқараши ва камолотини белгилаб беради. Шунинг учун ҳам ер юзида ривожланаётган ҳар қандай давлат ўз тилининг мавқесини юксалтиришга интилади.
Миллий тил давлатнинг ривожи, қолаверса унинг миллат сифатида дунё тамаддунида ўз муносиб ўринни эгаллаши учун муҳим аҳамият касб этади. Буюк тарихимиз ва аждодларимизнинг мероси ҳам айнан она тилимиз орқали бизгача етиб келган.
Бугун она тилимизга Давлат тили мақоми берилганлигининг 34 йиллигини нишонламоқдамиз. Тилимизга ҳурмат ва эҳтиром кўрсатиш нафақат ушбу кунни муносиб нишонлаш, балки тилнинг сайқалланиши, соф ўзбек тилининг авлодларимизгача етиб боришига ўз ҳиссамизни қўшиш билан намоён бўлади, десак адашмаган бўламан.
Барчамизга маълумки, Ўзбекистон Республикасининг Давлат тили тўғрисидаги қонунида ўзбек тилининг давлат тили эканлиги белгилаб қўйилган. Шундай экан, ҳар бир давлат хизматчиси ўз хизмат фаолиятида давлат тилига оид билимларни ўзлаштириши, билиши ва  унинг масъулиятини ҳис этиши лозим.
Азиз ҳамкасблар!
Сизларни яна бир бор ушбу шукуҳли кун - Ўзбек тили байрами муносабати билан чин дилдан табриклайман. Халқмиз дастурхонига файз-барака, барчангизга соғлиқ, оилаларингизга тинчлик-хотиржамлик тилайман.

Congratulations on October 21, Language Day
I sincerely congratulate you, your family members, all employees contributing to the development of the industry, on today’s important date - the day the Uzbek language was awarded the status of the state language!
Language is pride and honor. It is not only a means of communication, but also expresses a person’s inner world, helps him deeply understand the world, determines his worldview and maturity. This is why every developing country on earth strives to improve the status of its language.
The national language is important for the development of the state, as well as for its rightful place in world civilization as a nation. Our great history and the heritage of our ancestors have reached us through our native language.
Today we celebrate the 34th anniversary of our native language being given the status of state language. We will not be mistaken if we say that showing respect and veneration for our language is not only a worthy celebration of this day, but also a contribution to polishing the language and transmitting the pure Uzbek language to our generations.
As we all know, the Law on the State Language of the Republic of Uzbekistan stipulates that the Uzbek language is the state language. Therefore, every civil servant must study, know and feel the responsibility of the state language in his official activities.
Dear Colleagues!
Once again, I sincerely congratulate you on this significant day - the holiday of the Uzbek language. I wish blessings at the table of our people, health to all of you and peace to your families.