Ўз эҳтиёжларидан ортиқча ишлаб чиқарилган пахта толаси мажбурий сертификатланиши белгиланган, акс ҳолда...
12 Июнь 2024 2380
Ўзбекистон Республикасининг “Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонуни 6-моддасига асосан ишлаб чиқарувчи истеъмолчига ўзи реализатсия қилаётган товарлар ҳақида техник жиҳатдан тартибга солиниши мажбурий бўлган товар бўйича истеъмолчига унинг техник тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқлиги тўғрисида тегишли маълумотлар тақдим этилиши кераклиги белгиланган.
Ҳукуматнинг 2021-йил 30-январидаги 43-сонли қарорига асосан пахта толаси - техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқлиги тасдиқланиши мажбурий бўлган маҳсулот ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва ҳукуматнинг тегишли қарорларига асосан пахта-тўқимачилик ишлаб чиқариши ва кластери доирасида ўз эҳтиёжлари учун ишлаб чиқарилаётган пахта толасини сертификатлаш ихтиёрий равишда амалга оширилиши, ўз эҳтиёжларидан ортиқча ишлаб чиқарилган пахта толаси мажбурий сертификатланиши белгиланган.
Пахта толасини сертификатлаштириш белгиланган талабларга мувофиқ аккредитациядан ўтган сертификатлаш идоралари томонидан амалга оширилади.
Соҳага доир қонунчилик ҳужжатларида белгиланган талабларни бузганлик учун юридик ва жисмоний шахсларга нисбатан молиявий ва маъмурий жарима кўринишидаги таъсир чоралари белгиланган.
Бугунги кунда, Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан пахта-тўқимачилик ишлаб чиқариши ва кластерларида ўз эҳтиёжларидан ташқари ишлаб чиқариладиган пахта толасини мажбурий сертификатлаштирилиши ўрганилмоқда ва ишлаб чиқариш корхоналарига белгиланган тартибда огоҳлантиришлар ва ёзма кўрсатмалар берилмоқда.
Ўзагроинспексиянинг Андижон вилояти бошқармаси томонидан пахта тўқимачилик кластерларида пахта толасини сертификатлаштириш ҳолати ўрганилиб, огоҳлантириш ва ёзма кўрсатмалар берилганига қарамай ҳуқуқбузарликни давом эттирган 4 та (“О.М.Г”, “С.Т.К”, “А” ва “в.С.ФМЧЖлар) пахта тўқимачилик кластер корхоналарининг жавобгар шахсларига нисбатан “Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекси”нинг 214-моддасига асосан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённомалар расмийлаштирилиб, қонуний чора кўришлик учун судларга юборилган.
Шунингдек, Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология соҳасида давлат назорати департаменти томонидан “Техник жиҳатдан тартибга солиш тўғрисида”ги Қонуннинг 46-моддасига асосан белгиланган тартибда огоҳлантириш берилгандан кейин ҳам техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликни давом эттирганлик ёки бартараф этмаганлик учун Андижон вилояти Жалақудуқ туманида фаолият кўрсатаётган “А” МЧЖ пахта тўқимачилик кластер корхонасига нисбатан 10 млрд. сўм миқдорида жарима тарзидаги молиявий санкциялар суд органи томонидан қўлланилган.
Бундан ташқари, пахта толаси уни қайта ишлаш бўйича ишлаб чиқариш қувватига эга бўлган маҳаллий тўқимачилик корхоналарига биржа савдолари орқали реализация қилиниши белгилаб қўйилганлиги ва товарнинг қонун ҳужжатларида белгиланган сифат талабларига мувофиқлигини тасдиқловчи ҳужжатлар (агар товар Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ мажбурий сертификатсияланиши керак бўлса, мувофиқлик сертификати ва бошқа ҳужжатлар) ички бозор ёки валюта майдончасида шартнома очишда листинг ўтказиш учун асос ҳисобланиши кўрсатилганлиги эслатиб ўтилади.
Пахта толасини мажбурий сертификатланиши юзасидан назорат тадбирлари давом этмоқда.
Инспекциянинг Пахта хом-ашёси, дон, уруғлар ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш бошқармаси

Установлена ​​обязательная сертификация хлопкового волокна, произведенного сверх его потребностей, в противном случае...
12 Июня 2024 2378
Согласно статье 6 Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей», производитель обязан предоставить потребителю соответствующую информацию о соответствии нормативных документов в области технического регулирования в отношении товара, который подлежит техническому регулированию.
Согласно постановлению правительства №43 от 30 января 2021 года хлопковое волокно является продукцией, требующей подтверждения соответствия требованиям нормативных документов в области технического регулирования.
Согласно соответствующим решениям Президента Республики Узбекистан и правительства сертификация хлопкового волокна, производимого для собственных нужд в рамках хлопко-текстильного производства и кластера, устанавливается на добровольной основе, а обязательная сертификация хлопкового волокна, производимого в установлено превышение собственных потребностей.
Сертификация хлопкового волокна осуществляется аккредитованными органами по сертификации в соответствии с установленными требованиями.
За нарушение требований, установленных законодательством в данной сфере, на юридических и физических лиц налагаются финансовые и административные штрафы.
Сегодня Инспекция по надзору за агропромышленным комплексом изучает вопросы обязательной сертификации хлопкового волокна, производимого на хлопко-текстильных производствах и кластерах, которые производятся вне собственных нужд, а производственным предприятиям в установленном порядке выдаются предупреждения и письменные указания.
Состояние сертификации хлопкового волокна в хлопкотекстильных кластерах проверяло Андижанское областное управление «Озагроинспекции», и 4 компании («ОМГ», «СТК», «А» и «) продолжали нарушать закон, несмотря на предупреждения и письменные указания». ООО «В.С.Ф») в отношении ответственных лиц предприятий хлопково-текстильного кластера на основании статьи 214 «Кодекса об административной ответственности» составлены и направлены в суды протоколы об административных правонарушениях.
Андижанской области за продолжение или неустранение правонарушения в сфере технического регулирования даже после вынесения предупреждения в соответствии со статьей 46 Закона «О техническом регулировании» отделом государственного контроля в сфере технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии 10 миллиардов ООО хлопково-текстильного кластера «А», работающего в Джалакудукском районе. судебным органом применены финансовые санкции в виде штрафов в размере сумов.
Кроме того, документы, подтверждающие, что хлопковое волокно будет реализовываться местным текстильным предприятиям, имеющим производственные мощности по его переработке посредством биржевой торговли, и что продукция соответствует требованиям качества, установленным законодательством (в случае, если продукция должна быть сертифицирована в соответствии с законодательством Республики Беларусь). Республики Узбекистан, сертификат соответствия и другие документы) упоминается, что указано, что это считается основанием для листинга при открытии контракта на внутреннем рынке или обмене валюты.
Продолжаются контрольные мероприятия по обязательной сертификации хлопкового волокна.
Отдел инспекции по контролю за использованием хлопкового сырья, зерна, семян и продуктов, полученных в результате их переработки