Биргина туманда ер майдонини ўзбошимчалик билан эгаллаш бўйича 42 та ҳолат аниқланган
Президентининг 2021 йил 18 ноябридаги “Тошкент шаҳрида суғориладиган ерлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини етиштиришда бошқарув тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-17-сонли қарорига асосан Тошкент шаҳри Бектемир, Сергели, Яшнобод, Мирзо Улуғбек ва Янгиҳаёт туманларига ўтказилган суғориладиган ер майдонларини ўзбошимчалик билан эгалланишини олдини олиш, ерлардан фойдаланишни ташкил этиш ва муҳофаза қилиш соҳасида самарали давлат назоратини амалга ошириш юзасидан Бектемир туманидаги суғориладиган ер майдонларида назорат тартибида ўрганиш ўтказилди
Ўрганиш натижаларига кўра; Тошкент шаҳар, Бектемир тумани Забардаст МФЙ ҳудудидаги Иззатилла Агро фермер хўжалигига тегишли қишлоқ хўжалик харитасининг 28қ (1018 қ)-контуридаги 43,9 балл бонитетли 1,97 гектар суғориладиган экин ер майдонларида 42 та ҳолатда, 42 нафар фуқаролар томонидан ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниб, бетон пойдеворлар (шлакоблоклар), пишган ғиштлар билан ўраб, уй-жойлар қуриш ишлари амалга оширилаётганлиги аниқланди.
Бунинг натижасида тупроқнинг унумдор қатламига зарар етказилган. Ушбу Иззатилла Агро фермер хўжалигининг 28қ (1018қ)-контуридаги       1,97 гектар суғориладиган экин ер майдонида ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқиши натижасида етказилган зарар 1 348 265 819 (бир миллиард уч юз қирқ саккиз миллион икки юз олтмиш беш минг саккиз юз ўн тўққиз) сўмни ташкил қилади.
Юқоридаги Иззатилла Агро фермер хўжалигига тегишли 1,97 гектар суғориладиган экин ер майдонларида аниқланган ҳолатларни бартараф этиш юзасидан прокуратура органларига маълумот тақдим этилди.

In one district, 42 cases of unauthorized land seizures were identified
In pursuance of Presidential Decree PQ-17 dated November 18, 2021 “On measures to organize the effective use of irrigated lands in the city of Tashkent, the introduction of a management system in agriculture and food production,” the city of Tashkent should not allow the arbitrary seizure of irrigated lands transferred to Bektemir, Sergeli , Yashnabad, Mirzo-Ulugbek and Yangikhet districts, to implement effective state control in the field of organization and protection of land use on irrigated lands of the Bektemir district A controlled study was conducted
According to the results of the study; In 42 cases, 42 people on 1.97 hectares of irrigated arable land with a credit rating of 43.9 points along the contour of 28q (1018 q) of the agricultural map belonging to the Izzatilla Agro agricultural enterprise in the Zabardast MFI area of the Bektemir district of Tashkent, it was established that citizens occupied it without permission , surrounded by concrete foundations (cinder blocks), baked bricks, and houses are being built.
As a result, the fertile soil layer was damaged. 1.97 hectares of irrigated arable land on the contour 28k (1018k) of this farm "Izzatilla Agro" as a result of disposal of land from agricultural use amounts to 1,348,265,819 (one billion three hundred forty-eight million two hundred sixty-five thousand eight hundred nineteen) amounts to soum.
The prosecutor's office was provided with information about the elimination of the circumstances identified on 1.97 hectares of irrigated arable land belonging to the aforementioned Izzatilla Agro farm.