Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 15 мартдаги “Ички истеъмол бозорини асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 135-сонли қарорига асосан, чорвачилик йўналишдаги асосий устувор вазифалар ва ишлаб чиқилган дастурларнинг ижросини назорат қилиш "Ўзагроинспекция" зиммасига юклатилган.
Шунга кўра, "Ўзагроинспекция" нинг Самарқанд вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари томонидан ушбу қарор ижроси назоратга олинган бўлиб, бу борада амалга оширилаётган ишлар тўғрисидаги маълумотлар доимий равишда таҳлил этиб борилмоқда.
2023 йил Давлат дастурига кўра, жорий йил вилоятда қорамолчилик йўналишида умумий қиймати 813 млрд. 716 млн. сўмлик, қорамоллар сони 13 минг 984 бошни ташкил этадиган, йиллик қуввати 2 минг 125 тонна гўшт ва 57 минг 714 тонна сут ишлаб чиқаришга мўлжалланган 388 та лойиҳаларни ишга тушириш орқали жами 3 минг 693 та янги иш ўринларини яратиш режалаштирилган.
Худди шундай, қўйчилик йўналишида ҳам умумий қиймати 10 млрд. 160 млн. сўмлик, йиллик қуввати 254 тонна гўшт ва 6 минг 365 тонна жун ишлаб чиқаришга мўлжалланган 10 та лойиҳа, паррандачилик йўналишида умумий қиймати 49 млрд. 950 млн. сўмлик, йиллик қуввати 43 млн. 900 минг дона тухум ва 7 минг 731 тонна парранда гўшти ишлаб чиқаришга мўлжалланган 25 та лойиҳа ҳамда балиқчилик йўналишида умумий қиймати 18 млрд. 690 млн. сўмлик 29 та лойиҳаларни ишга тушириш орқали жами 339 та янги иш ўринларини яратиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, тасдиқланган дастурга асосан, 2023 йилда вилоятда пахта-тўқимачилик ва ғаллачилик кластерлари томонидан жами 2 минг 900 бош  сут-гўшт йўналишидаги қорамолларни боқишга мўлжалланган, умумий қиймати 93 млрд. 947 млн сўмлик 5 та лойиҳани ишга тушириш орқали 90 та янги иш ўринларини яратиш белгиланган.
Жумладан, Пахтачи туманида бугунги кунда 151 та чорвачиликка ихтисослашган фермер хўжаликлари, шундан, 41 та қорамолчилик, 33 та қўйчилик, 38 та паррандачилик, 30 та балиқчилик ва 9 та асаларичилик йўналишидаги субъектлар фаолият юритиб келмоқда.
Аҳолининг чорва маҳсулотларига бўлган талабини қондириш мақсадида жорий йилнинг ўтган даври мобайнида тумандаги барча тоифадаги хўжаликлар томонидан 3 минг 364 тонна гўшт (тирик вазнда), 17 минг 137 тонна сут, 6 млн 345 минг дона тухум ишлаб чиқарилган.
Туманда чорвачилик соҳасини янада ривожлантириш мақсадида 2023 йилда умумий қиймати 89 млрд 600 млн сўмлик 17 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган бўлиб, бугунги кунга қадар қорамолчилик йўналишида 2 та ҳамда балиқчилик йўналишида 1 та лойиҳа ишга туширилиб, 12 та янги иш ўринлари яратилди.

Animal husbandry: implementation of the state program under control
According to the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated March 15, 2021 No. 135 “On additional measures to ensure guaranteed supply of the domestic consumer market with basic types of food products”, control over the implementation of the main priority tasks and programs being developed in the direction of animal husbandry is assigned to Uzagroinspektsiya.
Accordingly, the administration of the Samarkand region and the district offices of the Ozagroinspektsiya monitored the implementation of this resolution, and information on the work carried out in this regard is constantly analyzed.
According to the State Program until 2023, the total value of the region's livestock this year is $813 billion. 716 mln hryvnia In total, it is planned to create 3,693 new jobs through the launch of 388 projects with an annual capacity of 2,125 tons of meat and 57,714 tons of milk.
Similarly, in the field of sheep farming, the total cost is $10 billion. 160 million UAH 10 projects are designed to produce 254 tons of meat and 6365 tons of wool with an annual capacity of 49 billion soums. 950 mln hryvnia annual capacity is 43 million soums. 25 projects for the production of 900,000 eggs and 7,731 tons of poultry meat, as well as a fish industry with a total value of 18 billion dollars. 690 mln hryvnia In total, it is planned to create 339 new jobs by launching projects worth 29 soums.
In addition, according to the approved program, in 2023 the cotton-textile and grain clusters of the region will fatten a total of 2,900 head of dairy cattle, the total cost of which is $93 billion. Due to the launch of 5 projects worth 947 million soums, it is planned to create 90 new jobs.
In particular, today there are 151 farms specializing in animal husbandry in the Pakhtachinsky district, of which 41 are cattle, 33 sheep, 38 poultry, 30 fish and 9 bee farms.
In order to meet the needs of the population in livestock products over the past period, all categories of farms in the district produced 3,364 tons of meat (in live weight), 17,137 tons of milk, 6,345,000 eggs. this year.
In order to further develop the livestock industry in the region, in 2023 it is planned to implement 17 projects with a total cost of 89 billion 600 million soums. To date, 2 projects have been implemented in the field of animal husbandry and 1 project in the region, fishing has been launched and 12 new jobs have been created.