АМУДАРЁ ТУМАНИ: ЖОРИЙ ЙИЛ ҲОСИЛИ УЧУН СИФАТЛИ УЛУҒЛИК ЧИГИТ ТАЙЁРЛАНИШИ НАЗОРАТДА
Маълумки, қишлоқ хўжалигида етиштириладиган ҳосилнинг сифати ва салмоғи, албатта яхши танланган уруғлик маҳсулотларига боғлиқ. Ер, сув шароити яхши, тупроқ унумдорлиги қанчалик юқори даражада бўлишидан қатъий назар, ерга қадаладиган уруғликнинг сифати талабга жавоб бермаса, бундай улуғликдан унган ҳосил ҳам кўнгилдагидек бўлмайди, режалар барбод бўлади. Шу боис, қишлоқ хўжалиги корхоналари томонидан ерни экишга сифатли тайёрлашдан ташқари, сифатли улуғлик маҳсулотларини эртадан тайёрлаб қўйишга ҳам алоҳида эътибор қаратилади.
Бу борада, АМУДАРЁ туманида келгуси йил ҳосилининг баракали бўлишини таъминлаш мақсадида ҳар йили баҳорги экиш мавсумида келгуси йилги деҳқончилик учун замин яратилади ва сифатли уруғлик тайёрлаш чоралари кўрилади.
2024-йил ҳосили учун давлат стандартлари талабига жавоб берадиган сифатли улуғлик чигит тайёрлаш ишларининг бориши Агроинспекциянинг АМУДАРЁ тумани бўлими томонидан назорат қилиб борилмоқда.
АМУДАРЁ туманида уруғлик учун қабул қилинган пахта хом ашёси ва уни сақлаш бўйича ўтказилган профилактик тадбирлар давомида 2023 йил пахта ҳосилидан кластер корхоналари ҳамда элита уруғчилик хўжаликлари томонидан жами 2 минг 432.6 тонна уруғлик пахта жамғарилган.
Шунингдек, туманда 1та уруғлик чигитни тайёрлаш цехи мавжуд бўлиб, бугунги кунда режадаги 905 тонна уруғлик чигит саралаш, дорилаш ва қадоқлаш ишлари якунига етиб, қонунчиликда белгиланган талабларга мос равишда сифатли сақланмоқда.
Фермер хўжаликларини юқори сифатли уруғлик чигит билан таъминлаш мақсадида Агроинспекциянинг туман бўлими ходимлари ва Инспекция қошидаги Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази Давлат муассасасининг Қорақалпоғистон Республикаси филиали томонидан уруғлик тайёрловчи корхонага малакали мутахассис бириктирилган.
Назорат тадбирлари давомида сифатли уруғлик чигит тайёрлаш ишларининг қонунчиликда белгиланган талабларга риоя қилиниши юзасидан Агроинспекция томонидан амалга оширилаётган ишлар ўрганилди.
Хусусан, уруғлик чигитни саралаш, сақлаш шароитлари доимий назорат қилиниб, намлик даражаси аниқлаштирилишига алоҳида эътибор қаратаётганига аҳамият берилди. Унга кўра, уруғлик сақланаётган омборхона ҳарорати мунтазам бир хил, мўътадил ҳолатда бўлишига эътибор қаратилмоқда.
Шунингдек, 2024 йил ҳосили учун экилган уруғлик ғалла майдонларида агротехник тадбирларнинг ўз вақтида сифатли ўтказилиши ҳам Агроинспекциянинг АМУДАРЁ тумани бўлими томонидан назорат қилиб борилмоқда.
Туманда 588 гектар майдонда 2024 йил ҳосили учун уруғлик ғалла етиштириш бўйича 22та қишлоқ хўжалиги субъектлари танлов ғолиби бўлишган. Ҳозирги кунда ушбу майдонларга гўнг чиқариш, хандақ қазиш ва минерал ўғитлар билан озиқлантириш ишлари олиб борилмоқда.
Айни пайтда тумандаги уруғлик ғалла етиштиришга масъул бўлган “Собир Ешчан” фермер хўжалиги томонидан 35 гектар уруғлик ғалла агротехника қоидаларига мувофиқ парвариш қилинмоқда.

АМУДАРЬИНСКИЙ РАЙОН: ПОДГОТОВКА КАЧЕСТВЕННЫХ СЕМЯН К УРОЖАЮ В ЭТОМ ГОДУ ПОД КОНТРОЛЕМ
Известно, что качество и масса выращиваемого в сельском хозяйстве урожая зависит от правильно подобранной семенной продукции. Как бы ни были хороши земельные и водные условия и насколько велико плодородие почвы, если качество семян, посаженных в землю, не соответствует требованиям, урожай, вырастающий от такого величия, не будет таким, как ожидалось, и планы провалятся. Поэтому, помимо качественной подготовки земли к посадке, сельхозпредприятия уделяют особое внимание ранней подготовке качественной сельскохозяйственной продукции.
В связи с этим, в целях обеспечения урожая следующего года в АМУДАРЬИНСКОМ районе ежегодно во время весенней посевной сезона создается почва для ведения сельского хозяйства следующего года и проводятся мероприятия по заготовке качественных семян.В связи с этим, в целях обеспечения урожая следующего года в АМУДАРЬИНСКОМ районе ежегодно во время весенней посевной сезона создается почва для ведения сельского хозяйства следующего года и проводятся мероприятия по заготовке качественных семян.
Амударьинское районное отделение агроинспекции контролирует ход подготовки качественных семян, соответствующих требованиям государственных стандартов, к урожаю 2024-года.
Всего в ходе профилактических мероприятий по принятому на семена хлопковому сырью и его хранению кластерными предприятиями и элитными семеноводческими хозяйствами урожая хлопка 2023-года в АМУДАРЬИНСКОМ районе собрано 2 тысячи 432,6 тонны хлопка-сырца.
Кроме того, в районе имеется 1 семенной цех, и на сегодняшний день запланированные 905 тонн семян по сортировке, обработке и упаковке выполнены и хранятся в соответствии с требованиями законодательства.
В целях обеспечения хозяйств качественными семенами сотрудники районного отдела Агроинспекции и Каракалпакского филиала ГУ «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» при инспекции закрепили за семенозаготовительным предприятием квалифицированного специалиста .
В ходе контрольных мероприятий изучалась работа, проводимая Агроинспекцией в связи с соблюдением требований, установленных законодательством по подготовке качественных семян.
В частности, было придано значение тому, что условия сортировки и хранения семян постоянно контролируются, особое внимание уделяется определению уровня влажности. По его словам, уделяется внимание тому, чтобы температура склада, где хранятся семена, всегда была одинаковой и умеренной.В частности, было придано значение тому, что условия сортировки и хранения семян постоянно контролируются, особое внимание уделяется определению уровня влажности. По его словам, уделяется внимание тому, чтобы температура склада, где хранятся семена, всегда была одинаковой и умеренной.
Кроме того, АМУДАРЬИНСКОЕ районное отделение агроинспекции контролирует своевременное и качественное выполнение агротехнических мероприятий на семенных полях, засеянных под урожай 2024-года.
В районе 22 сельхозпредприятия выиграли конкурс на выращивание семенного зерна урожая 2024 года на площади 588 га. В настоящее время эти территории унавоживают, рыхлят и подкармливают минеральными удобрениями.
На данный момент за 35 гектарами семенного зерна ухаживает в соответствии с агротехническими правилами фермерское хозяйство «Сабир Ещан», отвечающее за производство семенного зерна в районе.