"Ўзагроинспекция" томонидан 40 мингга яқин қишлоқ хўжалиги техникаларига техник паспорт ва техник гувоҳномалар берилди
13 Октябрь 2023 3382
"Ўзагроинспекция" фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳамда "Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларидан фойдаланишни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида" ги қарорига асосан бугунги кунда Инспекциянинг Техникалар ҳолатини назорат қилиш бошқармаси томонидан бир қатор ишлар амалга оширилиб келинмоқда.
Жумладан, соҳа мутахассислари томонидан шу кунга қадар жами 3 мингга яқин профилактик тадбирлар ўтказилган. Шунингдек текширишга оид тадбирларда аниқланган, қонунбузилиши ҳолатлари бўйича 2 145 та ёзма кўрсатма, 89 та тақдимнома киритилган, 3 ярим мингта ҳолатда маъмурий чоралар қўлланилган, шунингдек, қонунбузилиши ҳолатлари бўйича 7 та ҳолатда ҳужжатлар қонуний қарор қабул қилиш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Давлат хизматлари кўрсатиш йўналишида 28 552 дона қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари давлат рўйхатидан ўтказилди.
Жумладан, 39 762 дона техникаларга давлат рўйхатига олинганлиги тўғрисида техник паспорт ва 23 401 дона давлат рақам белгиси ҳамда 5 743 дона техник гувоҳнома расмийлаштириб берилган.
Жами 206 803 дона қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникалари йиллик техник кўрикдан ўтказилган бўлса, 20 089 дона тракторчи-машинист гувоҳномалари расмийлаштириб берилган.
Шунингдек, мазкур соҳада 32,8 млрд. сўмдан ортиқ давлат хизматлари кўрсатилган.
Соҳа рақамлаштириш йўналишида: Инспекциянинг “Техникалар ҳисоби” ва “Тракторчи-машинист” ахборот тизимлари Ягона интерактив давлат хизмати портали (my.gov.uz)га интеграция қилинди.
Натижада, жисмоний ва юридик шахсларга Инспекция томонидан кўрсатиладиган 6 турдаги давлат хизматларидан Ягона интерактив давлат хизмати портали (my.gov.uz) орқали фойдаланиш имконияти яратилди.
Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларининг техник кўрикдан ўтказилиши тўғрисидаги маълумотларни электрон юритиш мақсадида “Техникалар техник кўриги” автоматлаштирилган ахборот тизими ишлаб чиқилиб, 2023 йил 1 июлидан ишга туширилди.
Инспекция томонидан бериладиган техник паспорт, техник гувоҳнома ҳамда тракторчи-машинист гувоҳномалари маълумотларини мобил телефон камераси ёрдамида аниқлаш имконини берувчи QR кодлаш тизими жорий этилди.
2023 йил 1 майдан бошлаб жисмоний ва юридик шахсларнинг қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини ҳаракатланувчи (махсус автотранспорт) мобил техник назорат линияларидан фойдаланган ҳолда мажбурий йиллик техник кўрикдан ўтказиш амалиётини жорий этилди ва уни амалга ошириш учун ҳар бир ҳудудда 2 тадан (жами Республика бўйича 28 та) ҳаракатланувчи мобил техник назорат линиялари ташкил этилди.
2023 йил 1 августдан бошлаб қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл- қурилиш техникаларини ишлаб чиқарувчи ёки махсус савдо ташкилотларида харидорларга сотилган янги техникалар учун қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳужжатлар билан бирга Ўзагроинспекцияда рўйхатдан ўтказиш учун асос бўлиб хизмат қиладиган “Ҳисоб-маълумотнома” бериш амалиёти жорий этилди.

Около 40 тысяч сельхозтехники получили технические паспорта и технические сертификаты «Узагроинспекции».
13 Октября 2023 3668
Согласно положениям и нормативным документам, регулирующим деятельность «Озагроинспекции», и постановлению «О мерах по совершенствованию использования сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники», отделом контроля состояния оборудования Инспекция сегодня.
В частности, к настоящему времени специалистами в этой области проведено около 3000 профилактических мероприятий. Кроме того, по делам о нарушениях законодательства дано 2145 письменных указаний и 89 представлений, в 3500 случаях применены административные меры, а в 7 случаях нарушений законодательства документы направлены в правоохранительные органы для принятия законных решений.
В сфере госуслуг зарегистрировано 28 552 единицы сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
В частности, для государственной регистрации 39 762 единиц техники выданы технические паспорта, 23 401 государственный номерной знак и 5 743 технических удостоверения.
Ежегодному техническому осмотру подвергнуто 206 803 единицы сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, выдано 20 089 удостоверений тракториста.
Также 32,8 млрд. руб. оказаны государственные услуги на сумму более сумов.
По направлению цифровизации сферы: информационные системы «Технический учет» и «Трактор-машинист» Инспекции интегрированы в Единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz).
В результате физические и юридические лица получили возможность пользоваться 6 видами государственных услуг, предоставляемых Инспекцией через Единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz).
Автоматизированная информационная система «Технический осмотр» разработана и запущена с 1 июля 2023 года с целью электронного ведения информации о техническом осмотре сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
Внедрена система QR-кодирования, позволяющая определить данные технического паспорта, техпаспорта и удостоверения тракториста, выданного инспекцией, с помощью камеры мобильного телефона.
С 1 мая 2023 года введена практика обязательного ежегодного технического осмотра сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники физических и юридических лиц, использующих передвижные (специальные автомобильные) передвижные линии технического контроля, и для его реализации - по 2 в каждом регионе. (всего по республике создано 28 передвижных линий технического контроля.
С 1 августа 2023 года введена практика выдачи «Справки-счета», являющейся основанием для постановки на учет в Узагроинспекции вместе с документами, указанными в законодательстве, на новую технику, реализуемую покупателям в сфере сельского хозяйства, мелиорации и дорожного строительства. производители оборудования или специальные торговые организации.