«Ўзагроинспекция»нинг Хоразм вилояти бошқармаси ва туманлари ходимларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-184-сонли Фармони ижроси юзасидан “ўқув семинар” ташкил этилди.
10 Апрель 2025 1393
Хабарингиз бор, тадбиркорларга қонунчилик талабларига амал қилган ҳолда фаолият юритишига кўмаклашиш ва қонунбузарликнинг барвақт олдини олиш механизмларини такомиллаштириш, уларнинг ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш ва назорат қилувчи органларнинг масъулиятини янада ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024-йил 14-ноябридаги “Тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-184-сонли Фармони қабул қилинган.
Мазкур Фармон билан, Тадбиркорлар учун қулай бизнес муҳитини яратиш ҳамда уларнинг қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш бўйича бир қатор вазифалар белгилаб берилган.
Хусусан, фармоннинг 3-иловасида “Тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича йўл харитаси”нинг 16-бандида малакали мутахассислар, экспертлар, жумладан, Бизнес-омбудсман, Савдо-саноат палатаси ва бошқа манфаатдор идоралар ходимларини жалб этган ҳолда режа-графикка асосан семинар-тренингларни ташкил этиш вазифаси юклатилган.
Ушбу топшириқ ва вазифалардан келиб чиқиб, Инспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари ходимлари иштирокида ўқув семинари ташкил қилинди.
Ушбу бўлиб ўтган семинарда, Бизнес омбудсман, Савдо саноат палатаси ва Адлия вазирлигининг вилоят бошқармаси масъул ходимлари ҳам иштирок этдилар.
Мазкур семинарни ўтказишдан мақсадимиз тадбиркорлик субъектлари фаолиятига ноқонуний аралашувларга чек қўйиш ҳамда амалдаги қонунчилик ҳужжатлари ва уларга киритилган ўзгаришларни тушунтириш ҳамда уларнинг талаблари бузилишининг олдини олиш, шунингдек, қонунбузарлик ҳолатларига олиб келиши мумкин бўлган камчиликларни бартараф этиш мақсадида ўтказилди.

Организован «учебный семинар» для сотрудников Хорезмского областного и районных управлений «Узагроинспекции» по вопросам исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-184.
10 Апреля 2025 1668
Как известно, в целях содействия деятельности предпринимателей с соблюдением требований законодательства, совершенствования механизмов раннего предупреждения правонарушений, надежной защиты их прав, дальнейшего повышения ответственности контролирующих органов принят Указ Президента Республики Узбекистан от 14 ноября 2024 года № ПФ-184 «О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей».
В настоящем Указе поставлен ряд задач по созданию благоприятной деловой среды для предпринимателей и надежной защите их законных интересов.
В частности, в приложении 3 к постановлению, пункте 16 «Дорожной карты по защите прав и законных интересов предпринимателей» возложена задача по организации семинаров и тренингов согласно плану и графику с привлечением квалифицированных специалистов и экспертов, в том числе сотрудников Бизнес-омбудсмена, Торгово-промышленной палаты и других заинтересованных ведомств.
Исходя из этих задач и целей был организован обучающий семинар с участием сотрудников областного управления и районных отделов инспекции.
В семинаре также приняли участие представители Бизнес-омбудсмена, Торгово-промышленной палаты и регионального управления Министерства юстиции. Целью данного семинара было пресечение незаконного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства, разъяснение действующих законодательных актов и изменений в них, предупреждение нарушений их требований, а также устранение недостатков, которые могут привести к нарушениям законодательства.