Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш юзасидан семинар-тренинг ташкил этилди
«Ўзагроинспекция» ҳузуридаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси тизимида коррупцияга қарши ички назорат тузилмаси 2024-йил учун тузилган иш-режаси тегишли бандлари ижросини таъминлаш мақсадида Марказнинг Хоразм вилояти филиали биносида “Коррупция нима ва унинг олдини олиш учун қандай профилактика чоралари зарур” мавзусида семинар тренинг бўлиб ўтди.
Тадбирда коррупцияга қарши курашиш ички назорат хизмати томонидан Марказнинг - Коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат сиёсатининг ҳуқуқий асослари ҳақида тушунтиришлар берилди.
Ўзбекистон Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Коррупцияга қарши кураш конвенциясига қўшилиш тўғрисида”ги Қонуни (2008), Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни (2017), Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони (2020) ҳамда Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини яратиш, давлат ва жамият бошқарувида коррупциявий омилларни кескин камайтириш ва бунда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” Фармонлари (2021) сўнгги йилларда соҳага оид қабул қилинган консептуал аҳамиятга эга норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, коррупцияни олдини олишга қаратилган маъмурий ислоҳотлар мисолида кўриш мумкин.
Бу ҳуқуқий асосларнинг устуворлиги, демократия ва инсон ҳуқуқлари устуворлиги тамойилларига асосланган ҳужжатлар ҳисобланиши таъкидлаб ўтилди.
Коррупциянинг олдини олиш ва ходимларнинг коррупцион ҳатти-ҳаракатларига йўл қўймаслик учун бино ва иншоотларга, ахборот стендларига ижтимоий реклама плакатларини жойлаштириш ҳамда юзага келувчи коррупцион ҳати-ҳаракатни олдини олиш мақсадида филиал масъулларига кўрсатмалар берилди.
Тадбир давомида иштирокчилар коррупцияга қарши фаолиятни амалга оширувчи ва унда иштирок етувчи органлар ва ташкилотлар ҳамда уларнинг ваколатлари, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни содир етганлик учун жавобгарлик чоралари, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар учун жазо муқаррарлигини тўғрисида атрофлича маълумотлар бериб ўтилди.
Тадбир сўнгида Хоразм вилояти филиали ходимлари томонидан коррупцияга оид ўзларини қизиқтирган саволлари бўйича тегишли жавоблар берилди.

A training seminar on preventing and combating corruption was organized
In order to ensure the implementation of the relevant points of the work plan of the internal control structure to combat corruption for 2024 in the system of the state institution “Center for Assessing the Quality of Agricultural Products” under the “Uzagroinspectorate”,  a seminar “What is corruption” was held in the building of the Khorezm regional branch of the Center and a training seminar on the topic “what preventive measures are needed to prevent it.”
At the event, the internal control service for combating corruption provided explanations about the legal basis of the Center’s state policy in the field of combating corruption.At the event, the internal control service for combating corruption provided explanations about the legal basis of the Center’s state policy in the field of combating corruption.
Law of the Republic of Uzbekistan “On accession to the UN Convention against Corruption” (2008), Law of the Republic of Uzbekistan “On the fight against corruption” (2017), Decree of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to improve the anti-corruption system” (2020) and the Decree of the Republic of Uzbekistan “On creating an environment of zero tolerance for corruption, a sharp reduction in corruption factors in state and public administration” “On measures to reduce and expand public participation” (2021) can be considered as an example of conceptually important legislative documents and administrative reforms aimed at preventing corruption.
It was emphasized that these documents are based on the priority of legal foundations, principles of democracy and human rights.
In order to prevent corruption and corrupt actions of employees, branch managers were instructed to place social advertising posters in buildings and structures, information stands, and also to prevent possible corrupt actions.
During the event, participants were provided with detailed information about the bodies and organizations carrying out and participating in anti-corruption activities and their powers, measures of responsibility for committing corruption offenses, and the inevitability of punishment for corruption offenses.
At the end of the event, employees of the Khorezm regional branch gave appropriate answers to their questions regarding corruption.