БМТнинг озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди
Ўзбекистонда озиқ-овқат хавфсизлиги тизимидаги вазиятни баҳолаш доирасида ФАО нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамда ФАО минтақавий бюросининг вакилларидан бири жаноб Оржон Джоджи бошчилигидаги халқаро экспертлар гуруҳи "Ўзагроинспекция" ҳузуридаги "Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази“ давлат муассасасига ташриф буюрди.
Ташриф давомида, халқаро экспертлар Марказда жойлашган лабораториялар мажмуаси фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Шу билан бирга, халқаро экспертларга "Ўзагроинспекция"нинг аграр ва озиқ-овқат хавфсизлиги тизимидаги ўрни ҳамда маҳсулотларни сифатини баҳолаш ва сертификатлаштириш фаолиятига доир жараёнлар юзасидан тақдимотлар намойиш этилди.
Учрашув томонлар ўртасида савол-жавоб тарзида ташкил этилиб, халқаро экспертларнинг саволларига "Ўзагроинспекция" мутахассислари томонидан атрофлича жавоб ва тушунтиришлар берилди.
Учрашув якунида, халқаро экспертлар "Ўзагроинспекция"нинг аграр ва озиқ-овқат хавфсизлиги тизимида олиб бораётган ишлар яхши йўлга қўйилганлиги ва халқаро даражада амалга оширилаётганлигини таъкидлади, шунингдек, Ўзбекистонда уруғчилик хўжаликларига етказиб берилаётган уруғликларнинг сифатига катта эътибор қаратилаётганига йўналтирилган ишларни алоҳида эътироф этди.
Учрашув томонлар ўртасида самимий ва кўтаринки руҳда кечди.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил сентябрь ойида Самарқандда бўлиб ўтган Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференция доирасида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш. Мирзиёев ва  ФАО бош директори Цюй Дунъюй билан ўтган расмий учрашувда Ўзбекистон ва ФАО ўртасидаги 2030 йилгача бўлган янги ҳамкорлик дастурига учта йўналиш бўйича қўшма тадбирларни киритиш бўйича келишувга эришилган эди.
Улар:
• қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш, жумладан, тупроқни тартибга солиш, уруғларни сақлаш ва танлаш;
• қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш, жумладан, «Қўлни қўлга» ташаббуси доирасида маълумотлардан фойдаланиш ва «1000 та рақамли қишлоқ» ташаббусини амалга ошириш;

Состоялась встреча с представителями Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО)
В рамках оценки ситуации в системе продовольственной безопасности в Узбекистане международная экспертная группа во главе с г-ном Орджоном Джоджи, одним из представителей представительства ФАО в Узбекистане и регионального бюро ФАО, посетила государственное учреждение «Центр по оценке качества сельскохозяйственной продукции» при «Узагроинспекции».
В ходе визита международные эксперты ознакомились с деятельностью комплекса лабораторий, расположенных в Центре.
Одновременно с этим перед международными экспертами были сделаны презентации о роли «Узагроинспекции» в системе аграрной и пищевой безопасности, а также процессах оценки и сертификации качества продукции.
Встреча между сторонами была организована в формате вопросов и ответов, а на вопросы международных экспертов были даны подробные ответы и пояснения эксперты «Озагроинспекции».
В завершение встречи международные эксперты отметили, что работа, проводимая Узагроинспекцией в системе аграрной и пищевой безопасности, хорошо налажена и проводится на международном уровне, а также признали работу, ориентированную на качество семян, поставляемых в семеноводческие хозяйства Узбекистана.
Встреча между сторонами прошла в сердечной и веселой атмосфере.
Напоминаем, что в рамках Международной конференции по безопасности пищевых продуктов, состоявшейся в Самарканде в сентябре 2023 года, Президент Республики Узбекистан Ш. В ходе официальной встречи Мирзиёева и генерального директора ФАО Цуй Дунюй достигнута договоренность о включении совместной деятельности по трем направлениям в новую программу сотрудничества между Узбекистаном и ФАО до 2030 года.
Они есть:
• модернизация сельского хозяйства, включая регулирование почвы, сохранение и селекцию семян;
• цифровизация сельского хозяйства, в том числе использование информации в рамках инициативы «Рука об руку» и реализация инициативы «1000 цифровых деревень»;